Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Udělejte si podvodní řidičák

  18:41aktualizováno  18:41
Modrá hlubina, úžasné ticho, kde člověk slyší jen svůj vlastní dech. Všichni ti, kteří už někdy byli pod vodní hladinou, se shodují na tom, že potápění je nádhera.

Potápění je dobrodružný výlet do hlubin | foto: Petr Krouman

"Každý si v něm najde to své," říká zkušená instruktorka Jitka Nesvadbová z potápěčského klubu Trygon. "Mě se například líbí jen tak se vznášet ve vodě, daleko od všech problémů," zasní se.

Přesně v den, kdy odmaturovala, začal Jitce její instruktorský kurz. Ve svých osmnácti letech se tak stala jednou z prvních českých instruktorek potápění. Není divu, první "ploutvičky", jak sama říká, totiž dostala, už když jí byly dva roky.

Pod vodu? Musíte mít výcvik a znát pravidla
Potápět se může prakticky každý, od malých dětí až po důchodce. "Nejstaršímu člověku, kterého jsem instruovala, bylo sedmdesát čtyři," říká zkušená potápěčka. Ale dodává, že aby se člověk mohl stát potápěčem a do vody se nejen potopil, ale také se z ní vynořil, potřebuje odpovídající výcvik.

Základní potápěčský kurz se jmenuje Open Water Diver (OWD, česky potápěč na volné vodě - pozn. red) a skládá se z dvaceti hodin teorie, několika ponorů v bazénu a na volné vodě. Obvykle kurz trvá šest týdnů. Ale dá se zkrátit i na pár dnů. "Měli jsme tu člověka, který potřeboval nutně odjet za potápěním do zahraničí, a kurz tak dokončoval v únoru, ve vodě, která měla sotva sedm stupňů," vypráví instruktorka.

Úspěšní absolventi kurzu dostanou celosvětově uznávané osvědčení pro potápění s doživotní platností. "Je to něco jako řidičák," vysvětluje vedoucí Trygonu Miloš Zezula.

Nádhera na Bali, atrakce doma
Pětadvacetiletá Jitka Nesvadbová díky potápění procestovala už skoro celý svět. Nejvíce se jí líbilo na indonéském Bali. "Bali je moje osudové místo. Stýkají se tady dva oceány. Je tu hodně ryb, korálů, vraky lodí, ale i úžasné tropické parky a milí lidé," říká zasněně.

Nezavrhuje však ani domácí potápění. "V našich rybnících sice není příliš bohatý život, ale potápěči si vytvářejí pod vodou jiné atrakce. Někde můžete proplout třímetrovou rourou, zajezdit si na kole, proplout autobusem či vrtulníkem, lehnout si do vany nebo se posadit na podvodní záchod," směje se Nesvadbová.

Čtěte zítra v MF DNES

Rady a tipy k potápění. Ale i adresář potápěčských škol na jižní Moravě najdete v pátečním vydání regionálních příloh Brno a Jižní Morava MF DNES.

.
Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.



Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...



Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Najdete na iDNES.cz