Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Udeřily mrazy: azylové domy v Brně hlásí plný stav

  7:37aktualizováno  7:37
S postupujícími mrazy se do nocleháren brněnských ubytovacích center stahují i ti, kdo si dříve nějak poradili. Lidé, kteří se o takzvaně společensky nepřizpůsobené občany v Brně starají, hlásí vesměs naplněnou kapacitu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V denním centru Armády spásy v Mlýnské ulici bylo v neděli obsazeno i téměř všech 49 míst k sezení. Někteří klienti mezi sebou živě rozmlouvali, jiní seděli nehnutě uzavření do sebe.

"Televizi tady záměrně nemáme, nejsem jejím vyznavačem, vidím v ní symbol pasivity," říká ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy Pavel Kosorin. "Pokud ale v noci někdo zaklepe s tím, že je mu zima – a je střízlivý – uděláme výjimku a pustíme ho dovnitř," ubezpečuje ředitel Kosorin.

Nikdo nemusí mrznout venku

Pracovník, který se stará o zdejší denní centrum, má v popisu práce denně také hodinovou pochůzku, aby mohl kontaktovat další potřebné a informovat je o nabídce služeb. Projde ulice kolem Křenové a hlavního nádraží. Pracovníci Armády spásy se také dohodli s přednostou hlavního nádraží na vylepení propagačních letáčků ve vestibulu.

Strážníci v těchto mrazivých dnech ještě bedlivěji kontrolují bezdomovce v podchodech a dalších koutech města. "Pokud vidíme, že by někomu mohlo hrozit podchlazení, voláme sanitku. Naši lidé bezdomovce také informují, jak jim lze pomoci a kde naleznou azylové domy. Násilně je pochopitelně někde umístit nelze," popisuje mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Podle zasvěcených i tak zbývá poměrně velká skupina lidí, kteří o žádnou pomoc nestojí, anebo je na nocleh kvůli pití alkoholu nikde nevezmou.

Nestátní neziskové organizace v Brně mají nyní k dispozici celkem 229 lůžek a šest desítek míst k sezení, magistrát nabízí dalších 135 lůžek. K tomu 45 míst k sezení v nočních centrech a 25 míst k sezení v denním centru. Potřebám města by to mělo stačit.

"Pokud by mrazy přetrvávaly a objevili by se noví klienti, vždycky to nějak můžeme řešit, aby se předešlo škodám na zdraví, a to díky dobré spolupráci s dalšími organizacemi," říká Pavel Kosorin.

Osiřela provizorní nocležiště

Také šéf sociálních kurátorů brněnského magistrátu Martin Petřík hlásí momentálně téměř plný stav. "Myslím, že pod nějakou střechu zamířilo kolem devadesáti procent těch, co nemají kde spát. Kvůli mrazům teď lidé opouštějí i různá provizorní nocležiště, jako jsou třeba sklepy, podchody nebo zahrádkářské kolonie," míní Martin Petřík. Sociální kurátoři průběžně zmapovali v Brně zhruba dvacet nelegálních nocležišť.

Centra sociálních služeb nabízejí bezdomovcům možnost se vykoupat a vyprat si. V Brně se už léta osvědčuje také projekt vyhledávání TBC u rizikových osob. "Od roku 2005 takto lékaři vyšetřili celkem 1 303 lidí. U šesti z nich odhalili tuberkulózu a u dalších dvanácti jiné závažné onemocnění," doplnil Martin Petřík.

Noci bezdomovce Vladimíra

Nevelký muž si v důchodkách vyšlapuje po dlažbě vstupní haly hlavního nádraží v Brně. Bez zavazadla a s rukama zabořenýma v kapsách nepřítomně hledí kolem sebe. Zima jako na Sibiři. Muž občas usedne na studenou mramorovou lavici, ale hned se zvedá. Tohle vydrží pětapadesátiletý Vladimír do 23. hodiny. Pak vestibul zavřou a on zbytek noci přečká u sklenice piva v nedalekém nonstopu.

"Život na houby," posteskne si nováček mezi bezdomovci. Jeden kamarád ho prý zavedl do jednoho nočního krizového centra. "Tam člověka nechají do rána v teple na židli, ale stejně to stojí za h.... Bez postele se to přece nedá dlouho vydržet a taky peníze docházejí," láteří zatím nikterak ošuntělý chlapík.

Pochází z Mladé Boleslavi, družka ho před měsícem vyhodila, protože pil, a tak si to namířil k sestře do Brna. Ta ho však nechala u sebe jen pár nocí. Pak zasáhl její přítel a Vladimír šel z domu tak rychle, že si tam nechal i svou cestovní tašku.

Do důchodu má ještě pět let, i když vypadá, jako by v něm už nějaký pátek byl. O poslední práci pomocníka na stavbě přišel taky kvůli pití. To je ale maximum, co na sebe prozradí.

"Nemám náladu se vybavovat. Nemá to cenu. Tenhle život bych už chtěl mít za sebou," hlesne znechuceně a vydá se na další kolečko po nádražním vestibulu.

Vladimír je jedním ze zhruba patnácti set bezdomovců, kteří se pohybují po Brně. U sociálních kurátorů se nepřihlásil o žádnou pomoc, nemají ho tedy v evidenci. Takových lidí bloumá městem řada. Při sčítání bezdomovců v Brně roku 2006 napočítali sociální kurátoři zhruba 1 200 lidí, aktuální počet odhadují o tři stovky vyšší.


Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

Najdete na iDNES.cz