Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Udeřily mrazy: azylové domy v Brně hlásí plný stav

  7:37aktualizováno  7:37
S postupujícími mrazy se do nocleháren brněnských ubytovacích center stahují i ti, kdo si dříve nějak poradili. Lidé, kteří se o takzvaně společensky nepřizpůsobené občany v Brně starají, hlásí vesměs naplněnou kapacitu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V denním centru Armády spásy v Mlýnské ulici bylo v neděli obsazeno i téměř všech 49 míst k sezení. Někteří klienti mezi sebou živě rozmlouvali, jiní seděli nehnutě uzavření do sebe.

"Televizi tady záměrně nemáme, nejsem jejím vyznavačem, vidím v ní symbol pasivity," říká ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy Pavel Kosorin. "Pokud ale v noci někdo zaklepe s tím, že je mu zima – a je střízlivý – uděláme výjimku a pustíme ho dovnitř," ubezpečuje ředitel Kosorin.

Nikdo nemusí mrznout venku

Pracovník, který se stará o zdejší denní centrum, má v popisu práce denně také hodinovou pochůzku, aby mohl kontaktovat další potřebné a informovat je o nabídce služeb. Projde ulice kolem Křenové a hlavního nádraží. Pracovníci Armády spásy se také dohodli s přednostou hlavního nádraží na vylepení propagačních letáčků ve vestibulu.

Strážníci v těchto mrazivých dnech ještě bedlivěji kontrolují bezdomovce v podchodech a dalších koutech města. "Pokud vidíme, že by někomu mohlo hrozit podchlazení, voláme sanitku. Naši lidé bezdomovce také informují, jak jim lze pomoci a kde naleznou azylové domy. Násilně je pochopitelně někde umístit nelze," popisuje mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Podle zasvěcených i tak zbývá poměrně velká skupina lidí, kteří o žádnou pomoc nestojí, anebo je na nocleh kvůli pití alkoholu nikde nevezmou.

Nestátní neziskové organizace v Brně mají nyní k dispozici celkem 229 lůžek a šest desítek míst k sezení, magistrát nabízí dalších 135 lůžek. K tomu 45 míst k sezení v nočních centrech a 25 míst k sezení v denním centru. Potřebám města by to mělo stačit.

"Pokud by mrazy přetrvávaly a objevili by se noví klienti, vždycky to nějak můžeme řešit, aby se předešlo škodám na zdraví, a to díky dobré spolupráci s dalšími organizacemi," říká Pavel Kosorin.

Osiřela provizorní nocležiště

Také šéf sociálních kurátorů brněnského magistrátu Martin Petřík hlásí momentálně téměř plný stav. "Myslím, že pod nějakou střechu zamířilo kolem devadesáti procent těch, co nemají kde spát. Kvůli mrazům teď lidé opouštějí i různá provizorní nocležiště, jako jsou třeba sklepy, podchody nebo zahrádkářské kolonie," míní Martin Petřík. Sociální kurátoři průběžně zmapovali v Brně zhruba dvacet nelegálních nocležišť.

Centra sociálních služeb nabízejí bezdomovcům možnost se vykoupat a vyprat si. V Brně se už léta osvědčuje také projekt vyhledávání TBC u rizikových osob. "Od roku 2005 takto lékaři vyšetřili celkem 1 303 lidí. U šesti z nich odhalili tuberkulózu a u dalších dvanácti jiné závažné onemocnění," doplnil Martin Petřík.

Noci bezdomovce Vladimíra

Nevelký muž si v důchodkách vyšlapuje po dlažbě vstupní haly hlavního nádraží v Brně. Bez zavazadla a s rukama zabořenýma v kapsách nepřítomně hledí kolem sebe. Zima jako na Sibiři. Muž občas usedne na studenou mramorovou lavici, ale hned se zvedá. Tohle vydrží pětapadesátiletý Vladimír do 23. hodiny. Pak vestibul zavřou a on zbytek noci přečká u sklenice piva v nedalekém nonstopu.

"Život na houby," posteskne si nováček mezi bezdomovci. Jeden kamarád ho prý zavedl do jednoho nočního krizového centra. "Tam člověka nechají do rána v teple na židli, ale stejně to stojí za h.... Bez postele se to přece nedá dlouho vydržet a taky peníze docházejí," láteří zatím nikterak ošuntělý chlapík.

Pochází z Mladé Boleslavi, družka ho před měsícem vyhodila, protože pil, a tak si to namířil k sestře do Brna. Ta ho však nechala u sebe jen pár nocí. Pak zasáhl její přítel a Vladimír šel z domu tak rychle, že si tam nechal i svou cestovní tašku.

Do důchodu má ještě pět let, i když vypadá, jako by v něm už nějaký pátek byl. O poslední práci pomocníka na stavbě přišel taky kvůli pití. To je ale maximum, co na sebe prozradí.

"Nemám náladu se vybavovat. Nemá to cenu. Tenhle život bych už chtěl mít za sebou," hlesne znechuceně a vydá se na další kolečko po nádražním vestibulu.

Vladimír je jedním ze zhruba patnácti set bezdomovců, kteří se pohybují po Brně. U sociálních kurátorů se nepřihlásil o žádnou pomoc, nemají ho tedy v evidenci. Takových lidí bloumá městem řada. Při sčítání bezdomovců v Brně roku 2006 napočítali sociální kurátoři zhruba 1 200 lidí, aktuální počet odhadují o tři stovky vyšší.

Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Zdrogovaný bez řidičáku ujížděl policistům, motorkář kvůli němu spadl

Zdrogovaný muž bez řidičáku ujížděl policistům, málem srazil motorkáře

Zběsilou jízdou se v uplynulých dnech snažil setřást policisty jednatřicetiletý řidič v Brně. Když jej po hrozbě...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Najdete na iDNES.cz