Předseda Rady ČT Milan Uhde (11. prosince 2013)

Předseda Rady ČT Milan Uhde (11. prosince 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Uhde nehlasoval o setrvání Buriana v ČT: Byla v tom bezmoc, říká

  • 3
Rada České televize minulý týden prodloužila o půl roku šéfování Karla Buriana v brněnském studiu. Jeho odpůrce a předseda Rady ČT Milan Uhde ale vůbec nehlasoval.

Burianovi, který už šest let brněnskému studiu šéfuje, na konci roku končí mandát. V Brně se zároveň rozbíhá stavba nového televizního studia za stovky milionů korun. 

Přestože se o Burianově končícím mandátu ví dlouhodobě a proti jeho práci protestuje řada brněnských osobností, řešil ředitel televize Petr Dvořák tuto situaci s Radou ČT až minulý týden.

Na poslední chvíli navrhl prodloužení Burianova mandátu o dalšího půl roku. "Byl jsem tímto řešením tak zaskočen, že jsem k němu vůbec nestačil najít stanovisko. Proto jsem nehlasoval. Bylo to i vyjádření bezmoci," zhodnotil Uhde, který jako jediný ze čtrnácti radních nesouhlasí se setrváním Buriana ve funkci.

Hyde Park Zelňák o kultuře (nejen) v televizi

Proč se ruší pořad Artefakta, jak nejen ČT (ne)informuje o kultuře a má smysl se snažit veřejnoprávní televizi měnit?

Hosty Ivany Svobodové z Respektu a Karla Škrabala z MF DNES jsou vydavatel a moderátor rušeného pořadu Miroslav Balaštík a Břetislav Rychlík, dokumentarista a režisér.

středa 18. 12. 2013, od 20.00, v Divadle Husa na provázku

Dříve jste říkal, že budete hlasovat proti tomu, aby byl Karel Burian nadále ředitelem brněnského studia.
Můj názor se nemění. Proti němu stojí totiž velká část brněnské kulturní veřejnosti. Za takové situace nemůže studio zužitkovat potenciál, který region má. A přestože pan Burian tvrdí, že se to snaží změnit, nemyslím si, že je reálné, aby získal důvěru brněnské kulturní obce.

Minulý týden jste ale na zasedání Rady České televize proti prodloužení mandátu Karla Buriana nehlasoval, ani jste nic neřekl, že s tím nesouhlasíte. Proč?
Stanovisko, že budu hlasovat proti, se týkalo mého očekávání, že pan Burian může být navržen do funkce na celé další funkční období. Pak bych hlasoval zcela jistě proti takovému návrhu. Pan ředitel Petr Dvořák nás ale minulý týden postavil před zcela nečekané řešení. Na poslední chvíli navrhl, aby se jednalo o bodu nazvaném velice neurčitě: Ukončení mandátu ředitele Televizního studia Brno a informace o dalším postupu.

Tušil jste, co má tímto bodem na mysli?
Vůbec ne. Teprve když jsme o něm začali jednat, vyšlo najevo, že chce prodloužit Karlu Burianovi stávající funkční období o dalšího půl roku. Současně slíbil, že příští ředitel Televizního studia Brno bude vybrán výběrovým řízením.

Ostatní radní si právě toto slíbené výběrové řízení pochvalovali...
Kvůli tomuto slibu jsem považoval za nutné nehlasovat proti. Zároveň jsem byl ale velice překvapen celou konstrukcí půlročního prodloužení. Na přemýšlení nad tímto krokem jsem měl jen několik minut. A rozhodl jsem se nehlasovat. Což ale není to stejné, jako kdybych se hlasování zdržel.

Karel Burian

Do funkce ředitele brněnského studia ho přivedl v roce 2007 Jiří Janeček. Čtyřiadvacet osobností brněnského kulturního života ho tehdy okamžitě vyzvalo k odchodu. Vadilo jim jeho předešlé působení v televizi, které skončilo v roce 2001.

Burian tehdy nevyvrátil podezření, že manipuloval se zpravodajskými příspěvky ve prospěch některých podnikatelů. Ve funkci se i přes protesty udržel a byl nadstandardně odměňován. Například v prvním pololetí roku 2011 dostal i s odměnami 2,188 milionu korun.

V čem je podle vás rozdíl? V obou případech si od schváleného rozhodnutí držíte odstup.
Když se člověk zdrží hlasování, může říct, že na to nemá jasný názor, ale každopádně není proti. Kdežto ten, kdo se nezúčastní hlasování, se k tomu zkrátka odmítá vyjadřovat. Je to takový rozdíl, jak když v mariáši hrajete nízkou kartu, anebo pauzírujete a nehrajete.

Není to spíš totéž, jako když Pilát říká v Bibli před Ježíšovým ukřižováním, že si nad tím myje ruce?
Myslím si, že snad ne. Ale podívejte se, samozřejmě že ta neúčast na hlasování byla také vyjádřením mojí bezmoci. Já jsem věděl, že třináct mých kolegů je pro dočasné setrvání Karla Buriana ve funkci. Viděl jsem jejich zdvižené ruce.

Návrh generálního ředitele na prodloužení mandátu Karla Buriana jste veřejně nijak nekomentoval. Během zasedání Rady jste ani neřekl, jak vás to překvapilo, ani se na nic neptal. Vysvětlil jste svůj krok ostatním radním?
Ne. Ale moji kolegové už mnohokrát slyšeli moje námitky proti Karlu Burianovi. Takže velice dobře pochopili, proč se tohoto hlasování nezúčastním. Teď nezbývá než vyčkat, co bude dál. Do konce února by mělo být vypsáno výběrové řízení, jak generální ředitel slíbil. Pak bude vybrán vítěz. K tomu já už se ale patrně nebudu moci vyjádřit, protože můj mandát v Radě České televize končí v březnu.