Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Újezd u Brna se postaral o všechny bezdomovce. Opravil jim domek

  13:59aktualizováno  13:59
O podobné sociální politice si mohou velká města nechat jen zdát. Újezd u Brna, obývaný 2 668 obyvateli, se může pochlubit tím, že se postaral o všechny své bezdomovce. Zajistil jim ubytování a dostanou i práci. Je však třeba dodat, že v Újezdě mají jen tři lidi bez domova.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vše uvedl do pohybu starosta Jan Hradil. "Připravovala se rekonstrukce části nádraží. Když jsem se na to místo šel podívat, zjistil jsem, že poblíž záchodů spí místní bezdomovec. Postupně jsem zjistil, že po různých stodolách žijí další dva bezdomovci. A protože pro nejstarší i nejmladší jsme toho u nás udělali už docela dost, rozhodl jsem se, že musím vyřešit i tenhle problém," popisuje starosta, který je zároveň biskupem Československé církve husitské.

Pro "útulek" využil domek, který město koupilo v aukci a k němuž patří i velký pozemek. Budovu však bylo zapotřebí přestavět. Uvnitř kromě společné kuchyně a sociálního zařízení vznikne celkem devět malých pokojíčků. V každém může bydlet jeden člověk.

"Část domku už je přestavěná a obyvatelná. Proto, i když zatím rekonstrukce neskončila, jsme těm nejpotřebnějším dovolili se nastěhovat," doplnil Hradil.
Přestavba podle něj nevyjde město na víc než 200 tisíc korun. Architektka totiž souhlasila s tím, že projekt vypracuje zdarma. Další lidé přislíbili sponzorské dary.

"Nenazval bych to útulkem. Je to spíš bydlení pro sociálně slabé a bez domova," doplňuje starosta, který zná i osudy "svých" bezdomovců. Jeden z nich nadělal velké dluhy a rodina jej ze strachu před exekutorem vyhnala. Dalšímu byl dům vydražený přímo nad hlavou.

Bydlení za práci
Teď sice muži mají kde bydlet, ale zlaté časy nicnedělání jim skončí. Mohou tu sice žít, jak dlouho bude potřeba, ale za střechu nad hlavou budou platit sto korun denně. To by mělo pokrýt veškeré náklady spojené s užíváním domu. "Kdo si nenajde práci sám, tomu ji najdu. Mohou se třeba zapojit do naší rychlé roty, tedy uklízecí čety," vysvětlil Hradil svůj plán na návrat bezdomovců do společnosti.

O pořádek v se v domku stará bývalý policista. Mimo jiné hlídá i to, aby uvnitř nikdo nekouřil a nepil alkohol.

Budova, kde nyní končí poslední úpravy, nebude sloužit jen typickým bezdomovcům z Újezdu. Nastěhovat se chystá například žena, kterou její druh vykázal z domu i s její dcerou. "I proto plánujeme postavit druhou koupelnu určenou pro ženy. Přímo na pokojích je navíc umyvadélko a malinká kuchyňka. Používat ale samozřejmě mohou i tu společnou," doplnil Jan Hradil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Najdete na iDNES.cz