Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Újezd u Brna se postaral o všechny bezdomovce. Opravil jim domek

  • 3
O podobné sociální politice si mohou velká města nechat jen zdát. Újezd u Brna, obývaný 2 668 obyvateli, se může pochlubit tím, že se postaral o všechny své bezdomovce. Zajistil jim ubytování a dostanou i práci. Je však třeba dodat, že v Újezdě mají jen tři lidi bez domova.

Vše uvedl do pohybu starosta Jan Hradil. "Připravovala se rekonstrukce části nádraží. Když jsem se na to místo šel podívat, zjistil jsem, že poblíž záchodů spí místní bezdomovec. Postupně jsem zjistil, že po různých stodolách žijí další dva bezdomovci. A protože pro nejstarší i nejmladší jsme toho u nás udělali už docela dost, rozhodl jsem se, že musím vyřešit i tenhle problém," popisuje starosta, který je zároveň biskupem Československé církve husitské.

Pro "útulek" využil domek, který město koupilo v aukci a k němuž patří i velký pozemek. Budovu však bylo zapotřebí přestavět. Uvnitř kromě společné kuchyně a sociálního zařízení vznikne celkem devět malých pokojíčků. V každém může bydlet jeden člověk.

"Část domku už je přestavěná a obyvatelná. Proto, i když zatím rekonstrukce neskončila, jsme těm nejpotřebnějším dovolili se nastěhovat," doplnil Hradil.
Přestavba podle něj nevyjde město na víc než 200 tisíc korun. Architektka totiž souhlasila s tím, že projekt vypracuje zdarma. Další lidé přislíbili sponzorské dary.

"Nenazval bych to útulkem. Je to spíš bydlení pro sociálně slabé a bez domova," doplňuje starosta, který zná i osudy "svých" bezdomovců. Jeden z nich nadělal velké dluhy a rodina jej ze strachu před exekutorem vyhnala. Dalšímu byl dům vydražený přímo nad hlavou.

Bydlení za práci
Teď sice muži mají kde bydlet, ale zlaté časy nicnedělání jim skončí. Mohou tu sice žít, jak dlouho bude potřeba, ale za střechu nad hlavou budou platit sto korun denně. To by mělo pokrýt veškeré náklady spojené s užíváním domu. "Kdo si nenajde práci sám, tomu ji najdu. Mohou se třeba zapojit do naší rychlé roty, tedy uklízecí čety," vysvětlil Hradil svůj plán na návrat bezdomovců do společnosti.

O pořádek v se v domku stará bývalý policista. Mimo jiné hlídá i to, aby uvnitř nikdo nekouřil a nepil alkohol.

Budova, kde nyní končí poslední úpravy, nebude sloužit jen typickým bezdomovcům z Újezdu. Nastěhovat se chystá například žena, kterou její druh vykázal z domu i s její dcerou. "I proto plánujeme postavit druhou koupelnu určenou pro ženy. Přímo na pokojích je navíc umyvadélko a malinká kuchyňka. Používat ale samozřejmě mohou i tu společnou," doplnil Jan Hradil.