Údržba chodníků - ilustrační foto

Údržba chodníků - ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Úklid sněhu může stát města na jihu Moravy miliony, které budou chybět jinde

  • 10
Pětasedmdesátiletá žena uklouzla tento týden na zmrzlém, neposypaném chodníku v Senticích na Brněnsku. Za její zlomenou nohu nese odpovědnost majitel domku, před kterým upadla. Už brzo však bude moci postižený vymáhat náhradu škody po městě. Obcím a městům totiž novela zákona přidá starost o chodníky i o případná zranění.

Zlomenina nohy přitom může přijít obec draho. "Zraněný může požadovat náhradu škody. Může získat jednorázové odškodnění - takzvané bolestné, odškodnění za ztížení společenského uplatnění, například při dlouhodobých nebo trvalých následcích a také léčebné výlohy a ušlý zisk," vypočítal Lukáš Pacek z advokátní kanceláře Tomáše Rašovského.

Požadovat podle něho může i rozdíl mezi mzdou a nemocenskou a nebo třeba úhradu za zničené oblečení. "V první fázi se musí poškozený obrátit na vlastníka chodníku a požádat o náhradu škody. Pokud ji neuhradí dobrovolně, může svůj nárok uplatnit soudní cestou," uvedl Pacek.

Poškozený musí dokázat, že chodník nebyl uklizený

Starostům měst a obcí se tak může stát, že žádostí o náhradu škody bude přibývat. "Poškozený ale musí prokázat, že ke škodě došlo na chodníku před konkrétním domem a že chodník nebyl řádně uklizen," podotkl Pacek a při případném úrazu doporučuje zraněným zajistit na místě kontakt na případné svědky.

Vedení města Brna se toho nebojí. "Budou to jen ojedinělé případy, jako dosud," míní náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD).

Město má, stejně jako všechna města a obce v kraji, zatím jiné starosti. Bojí se extrémního navýšení nákladů za údržbu chodníků a silnic. V Brně totiž odhadují zvýšení nákladů dokonce na stamiliony.

"Ty peníze samozřejmě budeme muset někde najít, ale tím pádem budou někde chybět," uvedl technický náměstek primátora Ladislav Macek.

Stěžuje si však marně: přijetí novely je téměř jisté. Míří totiž k závěrečnému schválení do Senátu, kde projde bez problémů. Senátoři totiž novelu sami do Sněmovny poslali.

Když se domovníci chopí lopat...

V současné době funguje starost o chodníky tak, že když nasněží, popadnou majitelé domů, popřípadě domovníci lopaty a sníh před vchodem odhrnou. Starostové se shodují, že si neumí představit rychlejší a efektivnější způsob.

"Novela nám hodně zkomplikuje život a je velmi nešťastná. I kdybychom si vzali na pomoc desítky pracovníků, nejsme schopni nahradit  práci stovek lidí. Nepomohlo by nám, i kdybychom měli více techniky, protože některé chodníky v historických uličkách jsou velmi úzké a nedostali bychom se tam s ní," řekl Radoslav Lánský, ředitel Technických služeb Slavkova u Brna.

Někde budou muset zvýšit pojistku. "To je další zvýšení celkových nákladů," postěžoval si starosta Letovic Radek Procházka.

Novinka naopak potěšila majitele domů. "Je absurdní, že chodník musíme uklízet, i když nám nepatří. Přitom když jsem na něm chtěla postavit lešení kvůli opravě střechy, musela jsem za to platit nájem městu," uvedla majitelka domu na Mariánském náměstí v centru Znojma Hana Miličková.

Za pravdu jí dávají i někteří starostové. "Majitele domů jsme nutili, aby uklízeli náš majetek, a když si na chodníku složili třeba fůru písku, tak jsme je krutě pokutovali," míní například starosta Hodonína Lubor Šimeček. Kde však město vezme peníze na údržbu, to zatím neví.