Ukliďte si na dvorku, hrozí povodně, varují vodohospodáři

  7:00aktualizováno  7:00
I když mrazy ještě definitivně nepolevily a o víkendu má přijít další ochlazení, vodohospodáři už nyní varují všechny, kteří žijí v okolí řek nebo na jejich březích mají zahrádky. Volně ležící nářadí nebo dřevo divoká voda lehce odnese, a pod mosty se pak budou zbytečně tvořit překážky.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

"Radíme všem, aby bez ohledu na zimní počasí z břehů a blízkosti toků odklidili vše, co tam nepatří, od hromad dřeva až třeba po šopy nářadí. Hrozí totiž, že se při tání zvýší hladina a voda věci odnese a u mostů či v zúžení toků se z toho stane bariéra," vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

S úklidem by se podle ní mělo začít hned. Až se voda z břehů skutečně začne vylévat, bude už pozdě. Vyhnout by se díky tomu mohli lidé při tradičních jarních povodních větším škodám, než je nutné.

Pytle s pískem a hlídky na problematických místech

Že není nepřiměřeně brzy, vědí hlavně tam, kde se řeky z břehů vylévají pravidelně. Na řadě míst už proto výzvu vodohospodářů poslechli. Jinde se na podobné akce chystají.

"Už minulý týden jsme měli zasedání základní i záložní povodňové komise, udělali jsme prohlídku okolí řeky a zjistili jsme problémy, hlavně co se týká pevných překážek. Třeba u jezů jsme se domluvili s majiteli, jakým způsobem to budou udržovat," popisuje starosta Oslavan Vít Aldorf.

Z místních, kteří bydlí poblíž řeky Oslavy, už také sestavili hlídky. Ty budou výši vodní hladiny hlídat. Město se také letos s ohledem na mimořádné sněhové zásoby dovybavilo. A utratilo desetitisíce korun.

"Nakoupili jsme asi tisícovku dvoukomorových protipovodňových pytlů, plničku pytlů i agregáty k čerpadlům a navezli jsme také písek, tak abychom mohli operativně postavit hráze na místech, kde hrozí vylití," vyjmenovává Aldorf.

Město už také zkontaktovalo všechny podnikatele, kteří mají techniku použitelnou při povodních, nebo obchodují třeba s kameny použitelnými na hráze.

K úklidu dvorků vyzývá radnice i na internetu

Napilno už mají také jinde. Například v Adamově město na svých webových stránkách všechny vyzvalo, aby okolí řek vyčistilo. A radnice aktualizuje i seznamy zdejších podnikatelů a jejich zaměstnanců, kteří mají poblíž řeky Svitavy výrobní areály nebo kanceláře.

"Zásoby sněhu i vody v povodí jsou značně vysoké, kdyby nastala situace, že to začne tát a do toho pršet, tak se to u nás vylije. Zatím sice taje jen přes den a v noci to vždy zamrzne, může se to ale změnit. A tahat dřevo od řeky s partou chlapů po kolena ve vodě, to je pozdě," potvrdil starosta Adamova Jiří Němec.

Upozornění se radnice chystá zveřejnit i v místním tisku, podnikům pak bude výzvu rozesílat i přímo do schránek, aby hasiči i povodňová komise měla při záplavách na všechny aktuální kontakty.

"Teď bude záležet na každém, jak vážně varování vezme a jak k úklidu břehů přistoupí. Sankce udílet nebudeme a volné zaměstnance, kteří by vše obcházeli a kontrolovali, nemáme," vysvětluje Němec.

Přístupu místních se ale třeba v Jevišovicích neobávají. Možná i proto, že tam lidé ve velké většině na rozdíl od Adamova mají své domy přímo v záplavové zóně.

"Břehy určitě čistit budeme, jsme nachystaní, že je projdeme a podíváme se, zda tam nejsou nějaké překážky, třeba popadané kmeny. Upozornění budeme vysílat rozhlasem a dáme ho i na internet, lidé to naštěstí většinou už chápou a znají a potíže s harampádím na břehu nemíváme," popisuje Pavel Málek, starosta Jevišovic, ve kterých s povodněmi bojují pravidelně každý rok.

"Jak říká hrázný, stačí, abychom lidi upozornili, že si mají vytáhnout necky," směje se.

Záplavám pomůže předejít i vhodná regulace

Vodohospodáři přesto jen na místní nespoléhají. Jejich pracovníci problematická místa, kde se toky vylévají nebo se zde při tání hromadí ledové kry, nyní obcházejí.

"Kontrolují to několikrát týdně. Někde navíc pomohla regulace. Třeba na Svratce, do které jsme upouštěli teplejší vodu z Víru, díky vhodné manipulaci led, který zde dělal potíže, letos vůbec není," pochvaluje si mluvčí Povodí Jana Kučerová.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

Vinaři z Hnanic získali speciální známku.

Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní...

Vznikají nová strojírenská centra. Studenty čeká cestování za praxí

Ilustrační snímek

Lepší startovací pozici na pracovním trhu chce Jihomoravský kraj vytvořit studentům. Zakládá proto nová strojírenská...

Najdete na iDNES.cz