Ukliďte si na dvorku, hrozí povodně, varují vodohospodáři

  7:00aktualizováno  7:00
I když mrazy ještě definitivně nepolevily a o víkendu má přijít další ochlazení, vodohospodáři už nyní varují všechny, kteří žijí v okolí řek nebo na jejich březích mají zahrádky. Volně ležící nářadí nebo dřevo divoká voda lehce odnese, a pod mosty se pak budou zbytečně tvořit překážky.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

"Radíme všem, aby bez ohledu na zimní počasí z břehů a blízkosti toků odklidili vše, co tam nepatří, od hromad dřeva až třeba po šopy nářadí. Hrozí totiž, že se při tání zvýší hladina a voda věci odnese a u mostů či v zúžení toků se z toho stane bariéra," vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

S úklidem by se podle ní mělo začít hned. Až se voda z břehů skutečně začne vylévat, bude už pozdě. Vyhnout by se díky tomu mohli lidé při tradičních jarních povodních větším škodám, než je nutné.

Pytle s pískem a hlídky na problematických místech

Že není nepřiměřeně brzy, vědí hlavně tam, kde se řeky z břehů vylévají pravidelně. Na řadě míst už proto výzvu vodohospodářů poslechli. Jinde se na podobné akce chystají.

"Už minulý týden jsme měli zasedání základní i záložní povodňové komise, udělali jsme prohlídku okolí řeky a zjistili jsme problémy, hlavně co se týká pevných překážek. Třeba u jezů jsme se domluvili s majiteli, jakým způsobem to budou udržovat," popisuje starosta Oslavan Vít Aldorf.

Z místních, kteří bydlí poblíž řeky Oslavy, už také sestavili hlídky. Ty budou výši vodní hladiny hlídat. Město se také letos s ohledem na mimořádné sněhové zásoby dovybavilo. A utratilo desetitisíce korun.

"Nakoupili jsme asi tisícovku dvoukomorových protipovodňových pytlů, plničku pytlů i agregáty k čerpadlům a navezli jsme také písek, tak abychom mohli operativně postavit hráze na místech, kde hrozí vylití," vyjmenovává Aldorf.

Město už také zkontaktovalo všechny podnikatele, kteří mají techniku použitelnou při povodních, nebo obchodují třeba s kameny použitelnými na hráze.

K úklidu dvorků vyzývá radnice i na internetu

Napilno už mají také jinde. Například v Adamově město na svých webových stránkách všechny vyzvalo, aby okolí řek vyčistilo. A radnice aktualizuje i seznamy zdejších podnikatelů a jejich zaměstnanců, kteří mají poblíž řeky Svitavy výrobní areály nebo kanceláře.

"Zásoby sněhu i vody v povodí jsou značně vysoké, kdyby nastala situace, že to začne tát a do toho pršet, tak se to u nás vylije. Zatím sice taje jen přes den a v noci to vždy zamrzne, může se to ale změnit. A tahat dřevo od řeky s partou chlapů po kolena ve vodě, to je pozdě," potvrdil starosta Adamova Jiří Němec.

Upozornění se radnice chystá zveřejnit i v místním tisku, podnikům pak bude výzvu rozesílat i přímo do schránek, aby hasiči i povodňová komise měla při záplavách na všechny aktuální kontakty.

"Teď bude záležet na každém, jak vážně varování vezme a jak k úklidu břehů přistoupí. Sankce udílet nebudeme a volné zaměstnance, kteří by vše obcházeli a kontrolovali, nemáme," vysvětluje Němec.

Přístupu místních se ale třeba v Jevišovicích neobávají. Možná i proto, že tam lidé ve velké většině na rozdíl od Adamova mají své domy přímo v záplavové zóně.

"Břehy určitě čistit budeme, jsme nachystaní, že je projdeme a podíváme se, zda tam nejsou nějaké překážky, třeba popadané kmeny. Upozornění budeme vysílat rozhlasem a dáme ho i na internet, lidé to naštěstí většinou už chápou a znají a potíže s harampádím na břehu nemíváme," popisuje Pavel Málek, starosta Jevišovic, ve kterých s povodněmi bojují pravidelně každý rok.

"Jak říká hrázný, stačí, abychom lidi upozornili, že si mají vytáhnout necky," směje se.

Záplavám pomůže předejít i vhodná regulace

Vodohospodáři přesto jen na místní nespoléhají. Jejich pracovníci problematická místa, kde se toky vylévají nebo se zde při tání hromadí ledové kry, nyní obcházejí.

"Kontrolují to několikrát týdně. Někde navíc pomohla regulace. Třeba na Svratce, do které jsme upouštěli teplejší vodu z Víru, díky vhodné manipulaci led, který zde dělal potíže, letos vůbec není," pochvaluje si mluvčí Povodí Jana Kučerová.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Bez oběda nebudu vypovídat, řekl u soudu muž obviněný z vaření pervitinu

Policisté v bytě v centru Brna zadrželi trojici mužů, kteří vařili pervitin.

Případ trojice, která při vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž spustila požární čidlo, začal projednávat Městský...

Brněnská škola učí létat také Araby, teď musí kvůli bezpečnosti pryč

Šéf firmy Flying Academy Leoš Vybíral se opírá o jeden z letounů Cessna, které...

Patnáct let působí v Brně letecká škola Flying Academy, která cvičí piloty i na boeingy a airbusy. Teď by měla na...

Najdete na iDNES.cz