U řečkovického nádraží v Brně se během volebního víkendu objevilo dílo...

U řečkovického nádraží v Brně se během volebního víkendu objevilo dílo brněnského streetartisty Tima. Okomentoval jím volební heslo komunistů. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Umělce nadzvedlo heslo komunistů. Na plakát doplnil umučeného faráře

  • 110
S lidmi pro lidi. Heslo, se kterým šla do voleb Komunistická strana Čech a Moravy, vyprovokovalo brněnského streetartistu Tima k výtvarnému komentáři. Obětoval týden života a vytvořil parafrázi komunistického billboardu s podobiznou umučeného faráře Josefa Toufara.

"Když vidím, jak jsou členové komunistické partaje arogantní, za nic ze svých činů se nestydí a vždycky znovu vylezou, navíc s takovým heslem, nedá mi to," vysvětluje streetartista.

Umělec, který zveřejňuje své práce na veřejných plochách v Brně, svůj nový komentář umístil na objekt u řečkovického nádraží. S jeho majitelem se předem domluvil.

Kdo je Timo?

Streetartový umělec vytvářející svá díla zejména na brněnské veřejné plochy, si pečlivě chrání svoji identitu. Své práce podepisuje buďto pseudonymem Timo, případně zjednodušeným znakem kuřátka. Je nejznámějším autorem graffiti v Brně. Jeho práce najdeme na zdech u tramvajových tratí, v podchodech aj. Své básně sprejuje třeba i na odpadkové koše.

Minulá hesla současných komunistů, která provolávala požadavky na sociální jistoty, ho prý tak nenadzvedla.

"Ale když si tahle strana, která tady v 50. letech popravila a umučila stovky lidí, opráší heslo 'S lidmi pro lidi', přijde mi to tak bezostyšné, že jsem musel něco udělat," podotýká Timo.

A vysvětluje také, proč si jako mrazivě paradoxní komentář k heslu KSČM vybral zrovna podobiznu faráře Josefa Toufara. Toho ve svém tažení proti církvím očernila komunistická Státní bezpečnost na začátku 50. let řízenou provokací známou jako čihošťský zázrak.

Příslušníci Státní bezpečnosti tehdy zkonstruovali zařízení, kterým při mši pohnuli velkým křížem. Pak obvinili mezi lidmi mimořádně oblíbeného duchovního, že chtěl věřící obalamutit a vnutit jim boží zázrak ve svém kostele. Kněze zatkli, uvěznili a mučili tak krutě, že na surové bití 25. února 1950 zemřel.

"První se mi k portrétování nabízela komunisty popravená Milada Horáková, ale nakonec jsem zvolil umučeného kněze, možná proto, že dnes není až takový symbol. Takže vlastně za všechny další, které mají 'rudoši' na svědomí," vysvětluje Timo.

A dodává, že tím komentuje i charakter dnešních komunistů. "Třeba poslance za KSČM Jiřího Dolejše, který by za zákon o loteriích klidně vzal milion," připomíná událost z roku 2009 Timo.