Výstava Bytosti odnikud - František Horník-Lánský: Akt, (20. léta 20. století)

Výstava Bytosti odnikud - František Horník-Lánský: Akt, (20. léta 20. století) | foto: Národní galerie v Praze

Uměleckoprůmyslové muzeum ovládl kýč, lascivita i sentiment

  • 0
Záplavě obrazů, ale také přívalu kýče, lascivity a sentimentu budou muset odolat návštěvníci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Výstava Bytosti odjinud totiž nabídne bezmála dvě stě pláten, která naznačenými vlastnostmi oplývají.

"Jde o ukázky takzvaného akademismu první poloviny 20. století na příkladech konvenční malby. Avantgarda tato díla prohlásila za vyčpělá a netvůrčí. My je nechceme rehabilitovat, ale ani ironizovat. Nehodnotíme jejich podbízivost ani sentiment," uvedla autorka výstavy Marie Rakušanová.

Výstava Bytosti odnikud - Jakub Obrovský : Čekanka, kolem 1940

Náplň rozsáhlé kolekce, kterou kurátoři doslova vytapetovali přízemí Uměleckoprůmyslového paláce, tvoří stylizované akty, salonní portréty i alegorické a mytologické výjevy. Potrvá až do 7. června. "Nejde tady o kvalitu, význam těchto pláten tkví v moci obrazu," dodala autorka.

Výstava Bytosti odnikud - František Dvořák: Hlava ženy s pivoňkami (Neuilly), 1903Zájemce tady narazí i na umělecký styl malířských virtuosů, jako byli Vojtěch Hynais, František Ženíšek, Václav Brožík, Vlaho Bukovac a Franz Thiele či jejich následovníci František Jakub, Oskar Brázda, Josef J. Loukota nebo Jakub Obrovský.

"Byli ve své době oblíbení u bohaté a střední třídy, tedy komerčně velmi úspěšní, a současně ovšem nenávidění i opovrhovaní rodící se avantgardou, jejíž zástupci tvrdili, že taková díla se mohou vystavovat pouze v kleci," uvedla Rakušanová.

Výstava Bytosti odnikud - Eduard Demartini: Pierot s pierotkou, 1926

Akademizující umění první poloviny 20. století je zde podle ní představeno jako základ a později součást estetiky popkultury.

Na většinu těchto děl označených za měšťácký kýč se ani současní kunsthistorici nedívají oficiálně s láskou a uznáním. "Ironizovat tento druh umění je snadné. Pro mnohé historiky umění je však možná tajnou láskou," řekl ředitel galerie Marek Pokorný.