Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Unikátní implantát postavil ženu na zlomenou nohu už den po operaci

  17:00aktualizováno  17:00
Čtyřicetiletá technička z Brna Renata Haluzová o sobě s oblibou tvrdí, že je velká cyklistka. Tato vášeň se jí ale nedávno stala osudnou - začátkem září si u Brněnské přehrady zlomila stehenní kost. Děsila se dlouhých a bolestivých procedur. Tehdy netušila, že hned druhý den po úrazu bude zase chodit po svých.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Renata Haluzová je totiž první pacientkou v České republice, které chirurgové z brněnské Fakultní nemocnice voperovali nový typ implantátu s názvem Targon FN. Ten je výjimečný v tom, že se s ním může pacient plnohodnotně pohybovat téměř okamžitě, což neplatilo v případě dosud aplikovaných implantátu.

"Dříve byl běžný podstatně větší implantát, s nimž musel pacient rehabilitovat dlouhou dobu. S novým titanovým se minimalizuje množství zavedeného kovu do těla, operace trvá jen hodinu, rána je menší, teleskopické šrouby jsou velice snášenlivé a přizpůsobené dynamickému pohybu a pro pacienta představují kratší dobu hospitalizace, v jehož důsledku se rychleji vrátí do běžného života," vyjmenoval výhody novinky přednosta Kliniky úrazové chirurgie Michal Mašek.

Když zraněná cyklistka ležela na operačním sále, vůbec nevěděla, že ji čeká operace, která v zemi nikdy předtím vykonaná nebyla. "Dozvěděla jsem se to až na rehabilitaci. Přišlo mi, že ale ani sami fyzioterapeuti o tom nic nevěděli," směje se Haluzová.

Zatímco se dosud na operaci zlomeniny krčku stehenní kosti musel podílet celý chirurgický tým, dnes ji zvládne pouze jeden lékař.

Tím prvním v České republice byl Vítězslav Ruber. "Člověk musí dělat to, co mu přijde pod ruku, a nesmí přemýšlet o tom, že je to poprvé," řekl Ruber a dodal, že předtím absolvoval kurz týkající se této nové metody implantace šroubů do kosti v zahraničí. Díky této unikátní operaci se čeští chirurgové zařadili mezi své německé a britské kolegy, v jejichž zemích se zákrok provádí již zcela běžně. Operace probíhala rychle a bez komplikací.

"Pacient musí být operován do šesti hodin od úrazu, tím se zamezí větším komplikacím," vysvětlil přednosta kliniky Mašek. "Díky tomu, že záchranná služba převezla pacientku do nemocnice okamžitě, mohli jsme ji rychle vyšetřit a odvézt ji na operační sál už pět hodin po nehodě," dodal.

Brněnští chirurgové provedou přibližně 230 operací zlomeniny horní části stehenní kosti ročně. Michal Mašek předpokládá, že v příštích letech implantují Targon FN až patnáctkrát. "Budeme velice pečliví, a až získáme více zkušeností s aplikací i materiálem, budeme provádět takových operací až dvakrát více," prohlásil Mašek s tím, že věří, že se metoda nepochybně rozšíří i do dalších českých i zahraničních nemocnic.

Téměř po třech týdnech od zákroku podpírá pacientku Renatu Haluzovou už jen jedna berle. "Vůbec nevnímám, že mám v těle nějaký šroub, berle ještě asi chvíli budu potřebovat, ale pravidelně chodím na rehabilitace, jezdím na rotopedu a už přitáhnu koleno skoro úplně k hrudníku," pyšní se Haluzová.

Jediné, co ji titanové tělísko v noze připomíná, je pocit tahu na sval. To ji ale podle jejích slov neodradí od toho, věnovat se cyklistice dál.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz