Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Unikátní implantát postavil ženu na zlomenou nohu už den po operaci

  • 0
Čtyřicetiletá technička z Brna Renata Haluzová o sobě s oblibou tvrdí, že je velká cyklistka. Tato vášeň se jí ale nedávno stala osudnou - začátkem září si u Brněnské přehrady zlomila stehenní kost. Děsila se dlouhých a bolestivých procedur. Tehdy netušila, že hned druhý den po úrazu bude zase chodit po svých.

Renata Haluzová je totiž první pacientkou v České republice, které chirurgové z brněnské Fakultní nemocnice voperovali nový typ implantátu s názvem Targon FN. Ten je výjimečný v tom, že se s ním může pacient plnohodnotně pohybovat téměř okamžitě, což neplatilo v případě dosud aplikovaných implantátu.

"Dříve byl běžný podstatně větší implantát, s nimž musel pacient rehabilitovat dlouhou dobu. S novým titanovým se minimalizuje množství zavedeného kovu do těla, operace trvá jen hodinu, rána je menší, teleskopické šrouby jsou velice snášenlivé a přizpůsobené dynamickému pohybu a pro pacienta představují kratší dobu hospitalizace, v jehož důsledku se rychleji vrátí do běžného života," vyjmenoval výhody novinky přednosta Kliniky úrazové chirurgie Michal Mašek.

Když zraněná cyklistka ležela na operačním sále, vůbec nevěděla, že ji čeká operace, která v zemi nikdy předtím vykonaná nebyla. "Dozvěděla jsem se to až na rehabilitaci. Přišlo mi, že ale ani sami fyzioterapeuti o tom nic nevěděli," směje se Haluzová.

Zatímco se dosud na operaci zlomeniny krčku stehenní kosti musel podílet celý chirurgický tým, dnes ji zvládne pouze jeden lékař.

Tím prvním v České republice byl Vítězslav Ruber. "Člověk musí dělat to, co mu přijde pod ruku, a nesmí přemýšlet o tom, že je to poprvé," řekl Ruber a dodal, že předtím absolvoval kurz týkající se této nové metody implantace šroubů do kosti v zahraničí. Díky této unikátní operaci se čeští chirurgové zařadili mezi své německé a britské kolegy, v jejichž zemích se zákrok provádí již zcela běžně. Operace probíhala rychle a bez komplikací.

"Pacient musí být operován do šesti hodin od úrazu, tím se zamezí větším komplikacím," vysvětlil přednosta kliniky Mašek. "Díky tomu, že záchranná služba převezla pacientku do nemocnice okamžitě, mohli jsme ji rychle vyšetřit a odvézt ji na operační sál už pět hodin po nehodě," dodal.

Brněnští chirurgové provedou přibližně 230 operací zlomeniny horní části stehenní kosti ročně. Michal Mašek předpokládá, že v příštích letech implantují Targon FN až patnáctkrát. "Budeme velice pečliví, a až získáme více zkušeností s aplikací i materiálem, budeme provádět takových operací až dvakrát více," prohlásil Mašek s tím, že věří, že se metoda nepochybně rozšíří i do dalších českých i zahraničních nemocnic.

Téměř po třech týdnech od zákroku podpírá pacientku Renatu Haluzovou už jen jedna berle. "Vůbec nevnímám, že mám v těle nějaký šroub, berle ještě asi chvíli budu potřebovat, ale pravidelně chodím na rehabilitace, jezdím na rotopedu a už přitáhnu koleno skoro úplně k hrudníku," pyšní se Haluzová.

Jediné, co ji titanové tělísko v noze připomíná, je pocit tahu na sval. To ji ale podle jejích slov neodradí od toho, věnovat se cyklistice dál.