Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boskovické letní kino čeká obnova. Plot i střecha za 21 milionů

  14:14aktualizováno  14:14
Boskovičtí radní schválili velkou obnovu letního kina. Věří, že lepší zázemí pro účinkující i diváky naláká pořadatele akcí. Boskovický přírodní amfiteátr v těsném sousedství místního zámku je největším letním kinem v České republice.

Boskovické letní kino se stalo součástí hudebního festivalu pro židovskou čtvrt ve městě. (Ilustrační snímek) | foto: Jana Soukupová, MF DNES

Promítací plátno bylo svého času největším ve střední Evropě. Jenže unikátní areál, který loni oslavil padesátiletý provoz, chátrá. Odstranit už se musela asi třetina lavic původně pro celkem 2 600 diváků. Uvažovalo se i o zrušení areálu. Vedení města ale nyní chystá projekt na jeho obnovu.

"Areál už je v takovém stavu, že se musí buď opustit a zbourat, nebo je třeba uvolnit velké peníze do údržby a oprav. Postupně odcházejí lavice a další zázemí. Bourání by přišlo asi na šest milionů korun, ale to nechceme. Strašně rádi bychom kino měli opravené. To by mohlo zajistit také lepší využitelnost," doufá starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek (ODS).

Několikaleté debaty o obnově letního kina postrčily paradoxně plány na přestavbu městské knihovny. Projekt za 50 milionů korun chce využít prostory po bývalé prodejně O2 na třídě Kapitána Jaroše.

"Když se připravovala studie knihovny, firma přidala i studii na rekonstrukci letního kina. V ní je obsažené scelení prostoru jeviště i hlediště, které by nově mělo pojmout 1 100 diváků, ale také vybudování obslužných prostor pod promítací plochou. Tam by se dostavěl jakýsi rohlík, který by kopíroval tvar promítací plochy, a v něm by vznikla pokladna, šatna, sklady, prostory pro umělce, ale také třeba veřejné toalety. Ty současné totiž už kapacitně nevyhovují," popisuje Oldřich Kovář, ředitel Kulturních zařízení města Boskovice (KZMB), které kino provozují.

Jak se bránit dešti

Amfiteátr by se měl dočkat i zastřešení. "Navržených je několik variant, typově jde o konstrukce s použitím textilního zastřešení tak, aby nepršelo na účinkující a diváky a přitom to umožňovalo provoz letního kina," plánuje Kovář.

Největší v Česku

Letní kino v Boskovicích je největší v zemi. Funguje od roku 1960. Přírodní amfiteátr za tu dobu prošel jen udržovacími pracemi, nyní potřebuje generální opravu. Radní proto schválili plán, podle kterého se kino dočká oprav za 21 milionů korun. Nově získá zastřešení, oplocení, zázemí pro účinkující i diváky. Těch areál původně pojal 2 600, po obnově nabídne místa k sezení pro 1 100 lidí.

Areál, který je nyní kromě promítání filmů využívaný k několika koncertům ročně, různým happeningům nebo při každoročním Festivalu pro židovskou čtvrť, by se měl také dočkat oplocení. Právě to, že chybí, je podle vedení města jedním z důvodů, proč někteří organizátoři nemají o prostor zájem.

V sousedství plátna by se měly objevit i nové herní prvky pro děti. "Čekáme teď na studii, jak prostor lépe komerčně využít, KZMB ji má předložit nejpozději do pololetí. Podle toho se bude plánovat rekonstrukce. Dělat se musí v etapách, chceme, aby bylo jasné, jak areál využít, a podle toho i s čím začít," dodává Dohnálek.

Letní kino se začne obnovovat zřejmě nejdříve po novém roce. Postupně, podle toho, jak se radnici podaří zajistit peníze.

Fungovat ale bude dál. "Můžeme dál převážet dataprojektor s DVD. Unikát je vůbec to, že letní kino pořád žije. V době, kdy jiná kina hlásí pokles návštěvnosti, máme nárůst o 10,5 procenta," upozorňuje Oldřich Kovář.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz