Boskovické letní kino čeká obnova. Plot i střecha za 21 milionů

  14:14aktualizováno  14:14
Boskovičtí radní schválili velkou obnovu letního kina. Věří, že lepší zázemí pro účinkující i diváky naláká pořadatele akcí. Boskovický přírodní amfiteátr v těsném sousedství místního zámku je největším letním kinem v České republice.

Boskovické letní kino se stalo součástí hudebního festivalu pro židovskou čtvrt ve městě. (Ilustrační snímek) | foto: Jana Soukupová, MF DNES

Promítací plátno bylo svého času největším ve střední Evropě. Jenže unikátní areál, který loni oslavil padesátiletý provoz, chátrá. Odstranit už se musela asi třetina lavic původně pro celkem 2 600 diváků. Uvažovalo se i o zrušení areálu. Vedení města ale nyní chystá projekt na jeho obnovu.

"Areál už je v takovém stavu, že se musí buď opustit a zbourat, nebo je třeba uvolnit velké peníze do údržby a oprav. Postupně odcházejí lavice a další zázemí. Bourání by přišlo asi na šest milionů korun, ale to nechceme. Strašně rádi bychom kino měli opravené. To by mohlo zajistit také lepší využitelnost," doufá starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek (ODS).

Několikaleté debaty o obnově letního kina postrčily paradoxně plány na přestavbu městské knihovny. Projekt za 50 milionů korun chce využít prostory po bývalé prodejně O2 na třídě Kapitána Jaroše.

"Když se připravovala studie knihovny, firma přidala i studii na rekonstrukci letního kina. V ní je obsažené scelení prostoru jeviště i hlediště, které by nově mělo pojmout 1 100 diváků, ale také vybudování obslužných prostor pod promítací plochou. Tam by se dostavěl jakýsi rohlík, který by kopíroval tvar promítací plochy, a v něm by vznikla pokladna, šatna, sklady, prostory pro umělce, ale také třeba veřejné toalety. Ty současné totiž už kapacitně nevyhovují," popisuje Oldřich Kovář, ředitel Kulturních zařízení města Boskovice (KZMB), které kino provozují.

Jak se bránit dešti

Amfiteátr by se měl dočkat i zastřešení. "Navržených je několik variant, typově jde o konstrukce s použitím textilního zastřešení tak, aby nepršelo na účinkující a diváky a přitom to umožňovalo provoz letního kina," plánuje Kovář.

Největší v Česku

Letní kino v Boskovicích je největší v zemi. Funguje od roku 1960. Přírodní amfiteátr za tu dobu prošel jen udržovacími pracemi, nyní potřebuje generální opravu. Radní proto schválili plán, podle kterého se kino dočká oprav za 21 milionů korun. Nově získá zastřešení, oplocení, zázemí pro účinkující i diváky. Těch areál původně pojal 2 600, po obnově nabídne místa k sezení pro 1 100 lidí.

Areál, který je nyní kromě promítání filmů využívaný k několika koncertům ročně, různým happeningům nebo při každoročním Festivalu pro židovskou čtvrť, by se měl také dočkat oplocení. Právě to, že chybí, je podle vedení města jedním z důvodů, proč někteří organizátoři nemají o prostor zájem.

V sousedství plátna by se měly objevit i nové herní prvky pro děti. "Čekáme teď na studii, jak prostor lépe komerčně využít, KZMB ji má předložit nejpozději do pololetí. Podle toho se bude plánovat rekonstrukce. Dělat se musí v etapách, chceme, aby bylo jasné, jak areál využít, a podle toho i s čím začít," dodává Dohnálek.

Letní kino se začne obnovovat zřejmě nejdříve po novém roce. Postupně, podle toho, jak se radnici podaří zajistit peníze.

Fungovat ale bude dál. "Můžeme dál převážet dataprojektor s DVD. Unikát je vůbec to, že letní kino pořád žije. V době, kdy jiná kina hlásí pokles návštěvnosti, máme nárůst o 10,5 procenta," upozorňuje Oldřich Kovář.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz