Transplantace srdeční chlopně z geneticky modifikovaného prasete na prase.

Transplantace srdeční chlopně z geneticky modifikovaného prasete na prase. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnští vědci operovali praseti srdce, nová metoda může pomoci lidem

  • 3
Tým odborníků z Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně provedl unikátní operaci prasete. Zvířeti transplantovali nový typ geneticky upravené srdeční chlopně z jiného prasete. V budoucnu by mohly tyto chlopně pomáhat lidem s nemocným srdcem.

Vepř je zvíře, které pro většinu masožravých lidí představuje především řízky či kotlety. Pro lidi s nemocným srdcem však nyní znamená i naději.

Zákrok odborníků z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) při Fakultní nemocnici u sv. Anny se stal součástí unikátního výzkumu, který v Česku probíhá od loňského roku. Chlopně z geneticky upravených zvířat by v budoucnu mohly nahradit standardní biologické či mechanické.

"Nevýhodou je, že biologické chlopně degenerují, což znamená, že pacienti musí po nějakém čase podstoupit další náročnou operaci. Po implantaci chlopní mechanických jsou zase pacienti nuceni doživotně brát léky proti srážlivosti," vysvětlil vedoucí výzkumného týmu Pavel Piler.

Během náročné operace lékaři praseti odebrali vlastní srdeční chlopeň a implantovali chlopeň geneticky upraveného živočicha stejného druhu. Transplantace tohoto typu může proběhnout pouze při zavedení mimotělního krevního oběhu, který tak na desítky minut přebírá funkci srdce.

Podobné zákroky jsou ve světě spojeny s vysokou úmrtností. "Nám se však daří prasata, která se z hlediska funkce orgánů nejvíce podobají člověku, udržet živá," poznamenal Piler.

"V dubnu jsme historicky poprvé operovali prase jménem Emil. Dodnes je živ a zdráv, z 65 kil se dokonce dostal na hmotnost prasete čtvrttunového," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

"Nyní musíme zkoumat, jak budou organismy zvířat na transplantaci reagovat, případné použití geneticky upravené chlopně na člověku je však otázkou řady let. Výzkum se každopádně řadí k předním v evropském i světovém měřítku," dodala Mrázová.

Nový typ umělé srdeční chlopně brněnští lékaři praseti aplikovali už posedmé. Výzkum je financován z fondů Evropské unie a probíhá ve spolupráci s Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně.