Lékaři z Fakultní nemocnice Brno operují dětskou skoliózu páteře převratně...

Lékaři z Fakultní nemocnice Brno operují dětskou skoliózu páteře převratně šetrnou metodou. Pruty, které dětem rovnají páteř, totiž rostou spolu s nimi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Operaci páteře se od svých kolegů do Brna přijeli učit lékaři z USA

  • 4
Lékaři z Fakultní nemocnice Brno operují dětskou skoliózu páteře převratně šetrnou metodou. Pruty, které dětem rovnají páteř, totiž rostou spolu s nimi.

Nebývale slavnostní atmosféra provázela v pátek dopoledne operaci skoliózy páteře, do které se pustili lékaři z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Zákrok, při kterém šestnáctiletému Tomášovi voperovali do těla štěpy na srovnání páteře, totiž sledovala celá delegace lékařů ze Spojených států amerických i další kolega ze Slovenska.

Další zlomové operace v Brně

Unikátní operace srdce

5. února 1958 provedl tým profesora Jana Navrátila první operaci srdce s mimotělním oběhem ve střední Evropě.

Umělá srdeční chlopeň

19. listopadu 1963 Navrátilův tým poprvé v Československu voperoval pacientovi umělou srdeční chlopeň. Bylo to pouhé tři roky poté, co byla první chlopeň nahrazena ve Spojených státech.

Replantace prstu

V dubnu 1978 se týmu chirurgů Jana Válka a Jakuba Kubíka povedlo poprvé v Československu přišít pacientovi amputovaný prst.

Dítě ze zkumavky

4. listopadu 1982 se díky týmu Ladislava Pilky v Brně narodilo první dítě ze zkumavky v celém tehdejším východním bloku.

Američtí odborníci na operace dětské páteře na své kolegy nepřijeli dohlížet. Naopak, budou se od nich učit.

Brněnská nemocnice je totiž jedním ze čtyř míst na celém světě, kde se v minulých měsících prováděla studie nového a šetrnějšího typu léčby skoliózy, tedy vychýlené páteře. Spolu s ní ji testovali ještě na uznávaných pracovištích v Anglii, na Slovensku a v Turecku.

Způsob, který se používal dosud, sice mladým pacientům vychýlenou páteř srovnal, blokoval však pohyb i růst kostry. Děti proto musely na operaci opakovaně a i přesto zůstávaly v dospělosti menší a byly pohybově omezené.

"Nové implantáty jsou revoluční v tom, že páteři umožňují pohyb a nebrání jí v růstu," popsal přednosta ortopedické kliniky Martin Repko, který včerejší operaci vedl.

Operoval také předchozích šest pacientů, kteří už v Brně nové štěpy dostali v minulých měsících. Daří se jim zatím dobře, metoda se tedy zdá úspěšná a ještě účinnější něž ta původní.

"Pacienti mají po operaci více funkční páteř a nebráníme jim v růstu," pochvaloval si profesor Behrooze A. Akbarnii z amerického San Diega, který je jedním z nejuznávanějších světových odborníků na operace páteře a vedl delegaci do Brna.

"Lešení" kolem páteře roste díky šroubkům

Jak je možné, že implantát s pacientem roste? Při operaci lékaři upevní do některých obratlů šroubky, které páteř přichytí k tyči a neumožní jí návrat do vykřivené polohy. Šroubky navíc mohou po tyči klouzat, takže se přizpůsobí růstu páteře. Nedochází tak ke ztrátě hybnosti páteře, což byl problém u předešlého způsobu léčby.

Páteční operací lékaři ukončili hlavní část studie. Postupné zavádění této metody do praxe tak může v nejen Česku začít už za několik měsíců.

Po tuto dobu budou lékaři sledovat, jak se operovaným pacientům daří. "Máme ovšem přislíbeno, že tyto nové implantáty můžeme u vhodných pacientů použít i v tomto mezičase," ujišťuje přednosta kliniky Repko.

Operaci doporučují lékaři lidem, kteří mají páteř vychýlenou o více než čtyřicet stupňů. Lehčí případy skoliózy se pak řeší rehabilitací, případně korzetem. "Tomáš, kterého jsme operovali, měl skoliózu velice vážnou. Páteř měl vychýlenou o pětasedmdesát stupňů," doplnil Repko.

On a jeho kolegové z ortopedické kliniky patří v Česku ke špičce v oboru. "Na tomto pracovišti se ročně operačně řeší kolem sedmdesáti procent všech deformit páteře v republice a je jediným pracovištěm, které je schopno řešit všechny typy deformit," upřesnila úspěchy brněnské ortopedie mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

"Třeba se ještě vrátím k fotbalu"

Na to, že má Tomáš skoliózu páteře, se přišlo vlastně náhodou. Bylo mu tehdy kolem deseti let a žádné potíže ještě nepociťoval. "Až při jedné kontrole kvůli štítné žláze si lékař všimnul, že mám křivou páteř," vzpomíná šestnáctiletý mladík z Nového Města na Moravě.

Jeho kostra se pak navzdory rehabilitaci křivila víc a víc. Až bylo jasné, že cvičení nebude stačit a že je nutná operace. V tu chvíli se Tomáš dostal do péče ortopedů z Fakultní nemocnice Brno, kteří jsou ve svém oboru světovou špičkou. "Tam u nás by na to nestačili," říká mladý pacient těsně před tím, než ho odváží na unikátní operaci.

Ke cti lékařů z Tomášovy domovské Vysočiny je nutno dodat, že by s ním opravdu neměli snadnou práci. I specialisté z Brna přiznávají, že Tomášova skolióza je velmi vážná a patří k těm nejtěžším, se kterými se setkali. "Jeho páteř je vychýlená o pětasedmdesát stupňů," přibližuje přednosta ortopedické kliniky a vedoucí operace Martin Repko.

I proto lékaři rozhodli, že Tomášovi voperují nejmodernější implantáty, které jeho páteř postupně srovnají a současně nezastaví její růst.

Tomášovi jeho nemoc vadila především kvůli sportu. "Dřív jsem hrával fotbal, florbal nebo tenis. Teď můžu tak nanejvýš plavat," říká se smutkem v hlase. Po operaci má velkou šanci, že se ke sportu opět vrátí. "Že je zákrok natolik unikátní, to si vlastně tolik neuvědomuju. Je to ale skvělé, protože rehabilitace má být rychlejší. Je to zkrátka prémiová operace," usmívá se Tomáš.