Lékaři ve Fakultní nemocnici v Brně provedli unikátní zákrok. Do srdce muži zavedli špunt

Lékaři ve Fakultní nemocnici v Brně provedli unikátní zákrok. Do srdce muži zavedli špunt | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Unikátní operace: špunt v srdci sníží riziko mozkové mrtvice

  • 0
Více než deset let má osmašedesátiletý Tomáš Spielvogel z brněnských Kníníček problémy se srdcem a vysokým krevním tlakem. Užíval lék warfarin na ředění krve, ale objevily se nežádoucí účinky. Jeho obtíže by mohl vyřešit "špunt", který mu lékaři zavedli do srdce.

"Z léku se mi začaly dělat podlitiny na krku, proto jsem jej musel vysadit," vzpomíná Spielvogel. Ten jako první v republice podstoupil ve Fakultní nemocnici Brno unikátní operaci srdce.

V létě se totiž jeho zdravotní stav ještě zhoršil. A pacient se tak dostal do péče lékařů v Bohunické nemocnici, kde ho před deseti dny operovali. Do srdce mu zavedli speciální špunt.

"Na srdci se nachází ouško levé srdeční síně. U lidí, kterým se špatně pumpuje do srdíčka krev, v tomto místě vzniká až devadesát procent krevních sraženin," popsal Petr Kala.

Sraženina v srdci zapříčiní mrtvici

Právě krevní sraženiny se pak mohou uvolnit a způsobit cévní mozkovou příhodu.

"Ta je druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých," sdělil Jindřich Špinar, přednosta interní Kardiologické kliniky, na které unikátní srdeční operaci provedli.

Právě na mrtvici zemře ročně v republice více než třicet pět tisíc lidí.

A jak unikátní operace probíhá? Přes stehenní žílu se pacientovi do srdce zavede speciální špuntík. "Je vyroben ze slitiny niklu a titanu, takže má tvarovou paměť a ve staženém stavu ho dostaneme až do srdíčka," popsal Kala.

Špunt za sto tisíc

Srdeční špunt ucpe ouško a případná krevní sraženina tak nebude moci v těle putovat. Špunt proto musí dobře padnout. Z toho důvodu mají lékaři na výběr z nejrůznějších velikostí.

Celý devadesátiminutový zákrok stojí okolo sta tisíc a je zcela bezbolestný. "Během zákroku jsem nebyl v celkové narkóze, nic jsem však necítil. Ani po operaci mě nic nebolelo a cítím se fit," popsal Spielvogel, kterého tři dny po zákroku poslali domů. Podle něho nemusí mít nikdo z této operace strach.

V současnosti čekají na operaci další dva lidé. Ročně by ji přitom mohlo podstoupit čtyřicet až padesát kardiaků. Záleží však na zdravotních pojišťovnách, v jaké výši budou operaci hradit.

"Vzhledem k její náročnosti se však nejspíš bude provádět jen u lidí, kteří nesnesou léčbu medikamenty zacílenou na ředění krve," sdělil Špinar.

Zákrok je přitom vhodný pro sedmdesát procent pacientů, kterým srdce krev špatně pumpuje.
"Z průzkumů v cizině vychází tento preventivní zákrok jako ekonomicky výhodný, finanční situace u nás je však jiná," dodal lékař Martin Poloczek.