Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školy zkouší nové obory, studovat se dá světelný design i nanovědy

  11:24aktualizováno  11:24
Brněnské univerzity vycházejí vstříc čím dál specifičtějším požadavkům zaměstnavatelů a nabízejí studentům nové studijní obory. Vyučovat se bude například světelný design, městské inženýrství nebo kombinace fyziky a managementu.
Vysoké školy lákají studenty na méně obvyklé obory (ilustrační snímek)

Vysoké školy lákají studenty na méně obvyklé obory (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Uchazeči o navazující magisterské studium světelného designu, který nabízí Janáčkova akademie múzických umění, si mohou podat přihlášku ještě teď. Uzávěrka je až na konci března.

"Práce se světlem a projekcemi se postupně vyvíjí v samostatnou uměleckou disciplínu. Světelný designér se stává často důležitým členem inscenačních týmů vedle režiséra, scénografa nebo kostýmního výtvarníka. Dnes už v divadle nestačí pouze osvětlovači, je zapotřebí připravit výtvarně cítící tvůrce, kteří zároveň zvládnou moderní technologie," komentuje profesor brněnské akademie Josef Kovalčuk vznik nového oboru.

Ke studiu letos škola přijme jen čtyři uchazeče. "V návaznosti na překotný rozvoj nových moderních technologií je obtížné předjímat, zda absolventi takto specializovaných oborů najdou uplatnění na trhu práce. Jestliže však studium nebude masovou záležitostí, domnívám se, že tito lidé po škole svoje místo najdou," hodnotí ředitelka jihomoravského úřadu práce Marie Cacková.

V jednodušší situaci než absolventi uměleckých oborů jsou z jejího pohledu absolventi oborů přírodovědných. Například také proto, že jsou obvykle už od dob studia v kontaktu s firmami, které takové odborníky potřebují.

Fyzik manažerem?

Kvůli požadavkům z praxe například Masarykova univerzita nově otevřela obor Fyzika a management. Studium tohoto oboru spojí poznatky z vědy a výzkumu se znalostmi z oblasti řízení.

"Absolventi získají přehled o moderních směrech fyziky, jako jsou plazmové technologie, vakuová technika či získávaní nových materiálů. Dokážou ovšem také s využitím znalostí z fyziky podnikat, navrhovat fyzikální přístroje nebo se uplatní v oblasti tvorby a realizace patentů a vynálezů," popsala mluvčí školy Tereza Fojtová.

Další novinkou největší moravské univerzity je obor Lékařská genetika a molekulární diagnostika, který společně vyučují přírodovědecká a lékařská fakulta.

Vysoké učení technické v Brně zase od září začne vzdělávat budoucí bakaláře v oborech Audioinženýrství, Městské inženýrství nebo Chemie pro medicínské aplikace.

Středoevropský technologický institut CEITEC otevírá doktorský mezioborový studijní program zaměřený na pokročilé materiály a nanovědy. Studium potrvá čtyři roky a bude převážně v angličtině.

"Zmíněné renomované vysoké školy poskytují kvalitní vzdělání, které absolventům umožňuje vstup na trh práce nejenom ve vystudovaném oboru, ale usnadňuje hledání práce vůbec," doplnila šéfka úřadu práce Cacková.

Autoři: ,Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Najdete na iDNES.cz