Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školy zkouší nové obory, studovat se dá světelný design i nanovědy

  11:24aktualizováno  11:24
Brněnské univerzity vycházejí vstříc čím dál specifičtějším požadavkům zaměstnavatelů a nabízejí studentům nové studijní obory. Vyučovat se bude například světelný design, městské inženýrství nebo kombinace fyziky a managementu.
Vysoké školy lákají studenty na méně obvyklé obory (ilustrační snímek)

Vysoké školy lákají studenty na méně obvyklé obory (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Uchazeči o navazující magisterské studium světelného designu, který nabízí Janáčkova akademie múzických umění, si mohou podat přihlášku ještě teď. Uzávěrka je až na konci března.

"Práce se světlem a projekcemi se postupně vyvíjí v samostatnou uměleckou disciplínu. Světelný designér se stává často důležitým členem inscenačních týmů vedle režiséra, scénografa nebo kostýmního výtvarníka. Dnes už v divadle nestačí pouze osvětlovači, je zapotřebí připravit výtvarně cítící tvůrce, kteří zároveň zvládnou moderní technologie," komentuje profesor brněnské akademie Josef Kovalčuk vznik nového oboru.

Ke studiu letos škola přijme jen čtyři uchazeče. "V návaznosti na překotný rozvoj nových moderních technologií je obtížné předjímat, zda absolventi takto specializovaných oborů najdou uplatnění na trhu práce. Jestliže však studium nebude masovou záležitostí, domnívám se, že tito lidé po škole svoje místo najdou," hodnotí ředitelka jihomoravského úřadu práce Marie Cacková.

V jednodušší situaci než absolventi uměleckých oborů jsou z jejího pohledu absolventi oborů přírodovědných. Například také proto, že jsou obvykle už od dob studia v kontaktu s firmami, které takové odborníky potřebují.

Fyzik manažerem?

Kvůli požadavkům z praxe například Masarykova univerzita nově otevřela obor Fyzika a management. Studium tohoto oboru spojí poznatky z vědy a výzkumu se znalostmi z oblasti řízení.

"Absolventi získají přehled o moderních směrech fyziky, jako jsou plazmové technologie, vakuová technika či získávaní nových materiálů. Dokážou ovšem také s využitím znalostí z fyziky podnikat, navrhovat fyzikální přístroje nebo se uplatní v oblasti tvorby a realizace patentů a vynálezů," popsala mluvčí školy Tereza Fojtová.

Další novinkou největší moravské univerzity je obor Lékařská genetika a molekulární diagnostika, který společně vyučují přírodovědecká a lékařská fakulta.

Vysoké učení technické v Brně zase od září začne vzdělávat budoucí bakaláře v oborech Audioinženýrství, Městské inženýrství nebo Chemie pro medicínské aplikace.

Středoevropský technologický institut CEITEC otevírá doktorský mezioborový studijní program zaměřený na pokročilé materiály a nanovědy. Studium potrvá čtyři roky a bude převážně v angličtině.

"Zmíněné renomované vysoké školy poskytují kvalitní vzdělání, které absolventům umožňuje vstup na trh práce nejenom ve vystudovaném oboru, ale usnadňuje hledání práce vůbec," doplnila šéfka úřadu práce Cacková.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz