Vysoké školy lákají studenty na méně obvyklé obory (ilustrační snímek)

Vysoké školy lákají studenty na méně obvyklé obory (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Školy zkouší nové obory, studovat se dá světelný design i nanovědy

  • 0
Brněnské univerzity vycházejí vstříc čím dál specifičtějším požadavkům zaměstnavatelů a nabízejí studentům nové studijní obory. Vyučovat se bude například světelný design, městské inženýrství nebo kombinace fyziky a managementu.

Uchazeči o navazující magisterské studium světelného designu, který nabízí Janáčkova akademie múzických umění, si mohou podat přihlášku ještě teď. Uzávěrka je až na konci března.

"Práce se světlem a projekcemi se postupně vyvíjí v samostatnou uměleckou disciplínu. Světelný designér se stává často důležitým členem inscenačních týmů vedle režiséra, scénografa nebo kostýmního výtvarníka. Dnes už v divadle nestačí pouze osvětlovači, je zapotřebí připravit výtvarně cítící tvůrce, kteří zároveň zvládnou moderní technologie," komentuje profesor brněnské akademie Josef Kovalčuk vznik nového oboru.

Ke studiu letos škola přijme jen čtyři uchazeče. "V návaznosti na překotný rozvoj nových moderních technologií je obtížné předjímat, zda absolventi takto specializovaných oborů najdou uplatnění na trhu práce. Jestliže však studium nebude masovou záležitostí, domnívám se, že tito lidé po škole svoje místo najdou," hodnotí ředitelka jihomoravského úřadu práce Marie Cacková.

V jednodušší situaci než absolventi uměleckých oborů jsou z jejího pohledu absolventi oborů přírodovědných. Například také proto, že jsou obvykle už od dob studia v kontaktu s firmami, které takové odborníky potřebují.

Fyzik manažerem?

Kvůli požadavkům z praxe například Masarykova univerzita nově otevřela obor Fyzika a management. Studium tohoto oboru spojí poznatky z vědy a výzkumu se znalostmi z oblasti řízení.

"Absolventi získají přehled o moderních směrech fyziky, jako jsou plazmové technologie, vakuová technika či získávaní nových materiálů. Dokážou ovšem také s využitím znalostí z fyziky podnikat, navrhovat fyzikální přístroje nebo se uplatní v oblasti tvorby a realizace patentů a vynálezů," popsala mluvčí školy Tereza Fojtová.

Další novinkou největší moravské univerzity je obor Lékařská genetika a molekulární diagnostika, který společně vyučují přírodovědecká a lékařská fakulta.

Vysoké učení technické v Brně zase od září začne vzdělávat budoucí bakaláře v oborech Audioinženýrství, Městské inženýrství nebo Chemie pro medicínské aplikace.

Středoevropský technologický institut CEITEC otevírá doktorský mezioborový studijní program zaměřený na pokročilé materiály a nanovědy. Studium potrvá čtyři roky a bude převážně v angličtině.

"Zmíněné renomované vysoké školy poskytují kvalitní vzdělání, které absolventům umožňuje vstup na trh práce nejenom ve vystudovaném oboru, ale usnadňuje hledání práce vůbec," doplnila šéfka úřadu práce Cacková.

,