Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úplatky v Černovicích: Protikorupční obvinilo čtyři lidi, včetně dvou úřednic

  • 6
Žádal o obecní byt, ale nesplňoval podmínky pro jeho přidělení. Jaké však bylo překvapení muže z Černovic, když za ním o pár dní později přišel sám od sebe realitní makléř, nabídl zprostředkování přidělení bytu a řekl si o úplatek. Jenže narazil. Muž místo do banky pro peníze zamířil na policii.

"Obvinili jsme skupinu čtyř osob z trestného činu přijímání úplatku. Mezi obviněnými jsou dvě ženy, které pracovaly na úřadu městské části, a dva muži, jeden je majitelem realitní společnosti a druhý podnikatel," sdělil konec příběhu mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Realitní makléř Petr Blahoňovský z firmy Real Estate&Invest žádal podle policie za "službu" 150 tisíc korun. Brněnské městské státní zastupitelství proto vydalo povolení k předstíranému předání úplatku v hotovosti. Makléř tak sice dostal v autě požadovanou částku, jenže to už policisté potají sledovali a zaznamenali.

Spolu s dalším podnikatelem jsou obviněni z příjímání úplatku. Šéfka bytového odboru Jitka Grochová a zapisovatelka finančního odboru ze stejného trestného činu ve spolupachatelství. Všem čtyřem hrozí až tři roky vězení.

"Zajistili jsme důkazy, které hovoří v neprospěch obviněných," podotkl k tomu Skřepek. Policie navíc zjistila, že na úřadě došlo ve sledovaném období k neoprávněné manipulaci se záznamy v evidenčních listech bytů.

Případem, na který upozornil server Novinky.cz, se proto hned včera zabývalo také překvapené vedení radnice. Obě úřednice si "na kobereček" pozval starosta Jiří Hladík, který o obvinění do té doby nevěděl. V minulosti jen zaznamenal, že policie si vyžádala po radnici nějaké dokumenty.

"Pokud bylo úmyslně manipulováno s úředními záznamy, nemusím čekat na trestně-právní odpovědnost," naznačil Hladík, že oběma ženám hrozí okamžitá výpověď.

Nebylo to poprvé
Zpráva policie naznačuje, že tento případ rozhodně nebyl pro skupinku prvním případem braní úplatku. Naopak, čtveřice byla v počínání sehraná. "Vyhodnocením získaných důkazů dospěli vyšetřovatelé k názoru, že jde o sehranou skupinu pachatelů, kteří v této problematice takzvaně umí chodit," konstatoval Skřepek.

Kolik lidí z Černovic bydlí v bytě, který získali nelegální cestou, ale policie pravděpodobně nikdy nezjistí.
"Prokázat korupci zpětně je v tomto státě nemožné, protože i dávání úplatku je trestný čin. Proto pochybuji, že pokud dal někdo v minulosti této skupině peníze, dobrovolně se přihlásí," myslí si Skřepek.
 
Ani jednu z úřednic se včera MF DNES nepodařilo na úřadě zastihnout. "Tvrdí, že úplatky nebraly," tlumočil jejich reakci starosta Hladík.

Muž, který odmítl dát realitnímu makléři úplatek, bydlel v černovickém bytě  se svojí babičkou. Ta ale zemřela a muž chtěl v bytě bydlet dál. "Pracovnice úřadu městské části mu sdělila, že nesplňuje podmínky pro přidělení tohoto bytu, protože v něm nebyl přihlášen k trvalému pobytu dostatečně dlouho. Jenže pak ho sám od sebe kontaktoval pracovník realitní kanceláře a to dotyčného vyděsilo," popsal Skřepek důvod, proč se muž obrátil na policii.

Realitní makléř muži podle jeho výpovědi oznámil, že pokud nepřistoupí na jeho nabídku ke zprostředkování přepisu bytu nebo na jeho výměnu, tak o byt prostě přijde, tak jako se to už mnoha lidem stalo. U dalších schůzek, které vyvrcholily předáním 150 tisíc, už byla na dálku policie. "Nechali jsme ho jednat," podotkl Skřepek.

Nekalé obchodování se státními byty funguje podle realitního makléře, který si nepřál být jmenován, tak, že vybrané realitní kanceláře mají kontakt na zaměstnance nějakého úřadu. Ten zařídí zfalšování dokumentů, realitka zase úplatek, který si pak obě strany rozdělí. "Černovice nejsou jedinou městskou částí," naznačil odborník.