Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úřad práce motivuje jihomoravské firmy, na mzdu absolventa dá 16 tisíc

  16:00aktualizováno  16:00
Tisíce nezaměstnaných středoškoláků a vysokoškoláků hledají práci na jižní Moravě. Úřad práce se proto snaží motivovat firmy. Pokud zaměstnají absolventy, získají vysoký příspěvek na jejich mzdy.
Mladí lidé doufají ve více nabídek pro absolventy.

Mladí lidé doufají ve více nabídek pro absolventy. | foto: MF DNES

Jihomoravské úřady práce evidují přes tři tisíce nezaměstnaných absolventů středních a vysokých škol. Nejhůře hledají práci absolventi pedagogických oborů. V nejtěžší situaci jsou obecně ti, kteří během studia nestihli nasbírat žádné zkušenosti z praxe.

Právě mladým lidem hledajícím práci má teď pomoci program s názvem "Odborná praxe pro mladé do 30 let".

"Vystudovala jsem ekonomii a pak jsem si ještě dodělala titul MBA. I tak jsem od března nastoupila na úřad práce. Neměla jsem bohužel dostatečné zkušenosti z praxe," popisuje svou situaci Nikola Salašová, která díky novému projektu získala zaměstnání. Pracovní úřad ji poslal na pohovor do vůbec první soukromé firmy, která se do spolupráce pustila.

"Už dříve jsem s úřadem práce spolupracoval. Teď mě informovali o možnosti zapojit se do projektu. Pro zvýšení konkurenceschopnosti a rozvoje firmy je to určitě dobré," hodnotí jednatel brněnské společnosti zabývající se opravou aut PK group servis Pavel Kubovic, který čerstvou absolventku Salašovou zaměstnal.

Nezaměstnaní absolventi

V Jihomoravském kraji je 3 216 nezaměstnaných absolventů vysokých a středních škol. 

Díky projektu úřadu práce pro ně vznikne 470 nových míst

Úřad práce na místa přispěje nejméně 16 080 korun měsíčně.

Zdroj: úřad práce

Samotný projekt odstartoval začátkem letošního srpna a je určen absolventům středních, ale i vysokých škol, kteří jsou nezaměstnaní více než čtyři měsíce. Úřad je vyšle do partnerské firmy na pohovor. Pokud jsou přijati, firma získává každý měsíc po dobu jednoho roku příspěvek na plat absolventa přes 16 tisíc korun.

Dotované absolventské místo teď čeká na necelou pětistovku absolventů. Stačí, aby firmy s úřady práce navázaly spolupráci.

"Jak to bude výhodné, se uvidí. Absolventi sice nějakou práci zastanou, ale hodně času zabere i jejich zaškolení," hodnotí Stanislav Kamba, jednatel blanenské stavební firmy Ekoterm, která se do projektu také zapojila.

"Dalším problémem je, že si mezi absolventy nemůžeme vybírat, takže čekáme, koho nám úřad pošle," dodává Kamba, který si dlouhodobě stěžuje na nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Podnikatel Kubovic projekt chválí. "Díky takové možnosti si v malé firmě, jako je ta moje, mohu dovolit zaměstnat absolventy. Jinak by to bylo riziko," dodává.

Zájem mají desítky firem

Do projektu jsou zatím reálně zapojené pouze tyto dvě společnosti. "V současné době jednáme asi s 80 firmami. Žádost má závazně podáno asi třicítka z nich," informovala ředitelka krajského pracovního úřadu Marie Cacková.

Jaký je váš názor?

Je správné, že firmy dostávají dotace na místa pro absolventy? Pište na karolina.kyselova@mfdnes.cz

Podle pracovního úřadu je počet nezaměstnaných středoškoláků a vysokoškoláků v kraji zhruba stejný. Nedávný výzkum studentské organizace AIESEC Brno říká, že místní absolventi vysokých škol očekávají od nového zaměstnání především další vzdělávání, budování kariéry a nadstandardní dovolenou. Většina z nich předpokládá plat pohybující se okolo dvaceti tisíc korun měsíčně.

Čerství absolventi lpí i na tom, aby jejich práce byla užitečná a smysluplná, chtějí se učit novým věcem. Právě v tomto by mohl nový projekt úřadu práce mladým lidem pomoci.

"Jedná se o řízenou praxi, která bude průběžně hodnocena, úspěšní účastníci obdrží závěrečné osvědčení, které mohou využít i u dalších zaměstnavatelů," dodává ředitelka úřadu práce Cacková.

Tradičně nejjednodušší cestu k uplatnění mají absolventi oboru informatiky. "Práci získají informatici nejsnáze a navíc v průměru s nejvyšším platem. Naopak nejhůře jsou na tom absolventi pedagogické fakulty," informuje mluvčí Masarykovy univerzity (MU) Tereza Fojtová.

Po studentech technických oborů je na jižní Moravě obecně poptávka největší. Nezaměstnanost mezi absolventy brněnského Vysokého učení technického se v minulosti pohybovala pouze okolo dvou procent.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Najdete na iDNES.cz