Vchod do restaurace Áčko

Vchod do restaurace Áčko | foto: archiv

Úřadu vadí poutač brněnské restaurace gayů Áčko

  • 14
Restauraci Áčko, kterou vedou dva gayové pro "svoji" i většinovou komunitu, přišlo včera vyjádření, že jí pravděpodobně nebude povolen reklamní stojan lákající k návštěvě jejich podniku. Provozní podniku v tom vidí diskriminaci, úředníci jsou proti.

Úřednice Brna-středu Jitka Pernicová už před měsícem naznačovala jednomu z provozních Áčka Zdeňku Jelenovi, že jim úřad stojan nepovolí.

"Řekla mi tehdy, že nebude podporovat lidi našeho typu a že si na nás okolí stěžuje kvůli lidem, co k nám chodí," vidí v přístupu úřednice jasnou diskriminaci Zdeněk Jelen.

Reklamní stojan oznamující nabídku Áčka, ať trvalou nebo převážně denní meníčka, stojí u průchodu z ulice Starobrněnské už deset let. Provozovatelé restaurace za "povolení zvláštního užívání komunikace", jak se příslušná záležitost úředně nazývá, po celou dobu umístění stojanu pravidelně platili.

Do kasy městské části přispívali 15 000 korunami ročně. Platili by rádi i nadále, protože jejich podnik je umístěn v průchodu k zadnímu vchodu Velkého Špalíčku a do ulice nemá žádný pouták ani štít.

Pouták není jediný problém

"Zdá se mi divné, že úřednice už takto předem věděla, že nám umístění nepovolí," vrtí hlavou Zdeněk Jelen.

"Není to ovšem jediná potíž, kterou naše restaurace má. Už třeba jen sejít se s paní úřednicí bylo velmi svízelné. V úřední dny na nás nejdřív několikrát neměla čas, takže jsme museli čekat, kdy nás pozve na zvláštní schůzku. A pak jsem si od ní vyslechl věci, které mne opravdu rozčílily," dodává Jelen.

"Řekla mi také, že prý stojan při kontrole stál dál než metr ode zdi, což je proti předpisům. Ale přitom naše stojany už deset let stojí stále na stejném místě, každý rok při obnovování povolení tam nikomu nevadily, a najednou asi vadí," dodává Zdeněk Jelen.

"To chcete psát o tom, že někdo tvrdí, že úředník něco řekl?" podivil se ve vyjádření pro MF DNES nadřízený Pernicové, starosta Brna-středu Libor Šťástka.

"Vždyť to je, jako by vám někdo řekl, že vás chci zastřelit, a vy byste hned napsala, že starosta Brna-středu vás chce zastřelit," zpochybňuje pravdomluvnost Zdeňka Jelena Šťástka.

Podle starosty se mohou odvolat

"A každopádně pokud mají ti lidé pocit, že jim bylo ublíženo, můžou dodržet standardní postup a proti rozhodnutí se odvolat," dodává starosta.

Něco takového by se podle brněnského primátora Romana Onderky rozhodně stávat nemělo. "Mojí úřednicí, tedy mou podřízenou, paní Pernicová není. Ale kdyby něco podobného řekl můj zaměstnanec, měl by z toho velký problém," dodal primátor.

Pravidla radnice říkají, že stojan, který zve návštěvníky do restaurace Áčko, nesmí být připoután na stabilním místě. "Je to prý kvůli zásobování," přibližuje problematiku reklamy na "svou" hospodu, proslulou mezi brněnskou gay a lesbickou menšinou, Zdeněk Jelen.

Stojanem může kdokoli pohnout

"Takže nám s jediným povoleným stojanem umístěným u vchodu do průjezdu z ulice Starobrněnské může každý pohnout," dodává Jelen. A že občas stojan někdo posune, se opravdu stává.

"Když jsme se úřednice, která nás za to už jednou chtěla pokutovat, ptali, jak můžeme přesunování našeho povoleného a zaplaceného stojanu zabránit, poradila nám, abychom si najali člověka, který jej bude na ulici po celou dobu hlídat," přibližuje nepříjemné jednání s úřednicí Pernicovou.

Nájemci dalších prostor v průjezdu ze Starobrněnské, kteří stojanem posunují, když sem dovážejí zboží, nejsou ovšem nijak zainteresováni, aby jej také vraceli na původní místo.

A kontrolovat, zda je stojan vždycky přesně metr či méně ode zdi, je nad síly personálu restaurace nacházející se v prvním patře budovy vzadu v průjezdu.

"Přístup úřadu mi zavání návratem do minulosti, dokonce šikanou," komentuje věc ředitel gay a lesbického festivalu Mezipatra v Brně Aleš Rumpel.

"Pokud je za touto věcí homofobie, pak jde o chování zcela mimo prostor Evropské unie v roce 2009," dodává.