Pro týraného Dominika a jeho sestru se hledají pěstouni. Zatím marně

  6:00aktualizováno  6:00
Příběh malého Dominika z Brna, jehož rodiče několik let brutálně týrali, spěje ke šťastnému konci. Krajští úředníci i ministerstvo pro něj a jeho sestru hledají pěstounskou rodinu. Odborníci se však shodují, že najít novou rodinu pro chlapce, který si doma vytrpěl peklo, nebude vůbec jednoduché.

Brněnské centrum Fondu ohrožených dětí Klokánek | foto: MF DNES

Osmiletý Dominik žije i se svojí o rok starší sestrou Lucií od března v Klokánku. Podle ředitelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové jsou na tom obě děti daleko lépe, než když do ústavu přišly. Zvlášť na Dominikovi by už málokdo poznal, že si doma prožil skutečné peklo.

"Daří se jim dobře, jsou to pozitivně naladěné děti. Dominik udělal veliké pokroky oproti tomu, když jsme ho přijali. Je to dobrosrdečný chlapec. Stále se chce učit něco nového, zajímá se o encyklopedie, přírodu, zvířátka a učí se hrát na klávesy," popsala Vodičková.

Obě děti se teď navíc mají na co těšit. Úředníci totiž začali hledat pěstouny, kteří by se o oba sourozence postarali. "Určitě by už rády do pěstounské rodiny. Zvlášť když vidí, jak do rodin odcházejí jiné děti," poznamenala Vodičková.

Úředníci požádali o pomoc ministerstvo i další kraje

Sociální pracovníci z krajského úřadu začali s hledáním pěstounů před necelými dvěma měsíci. Dříve to nebylo možné, protože rodiče obou dětí, kteří už za týrání sedí ve vězení, nedali ke svěření do pěstounské péče souhlas. Rozhodnout musel proto soud.

Ten ústavní výchovu oběma dětem nařídil na konci června. Krajský úřad rozhodnutí obdržel až 22. září. "Do této doby odborníci shromažďovali potřebné údaje o zdravotním a psychickém vývoji dítěte tak, aby bylo možné co nejzodpovědněji najít vhodnou rodinu," prohlásil mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

S hledáním rodiny krajským úředníkům pomáhá i ministerstvo práce a sociálních věcí. Na to se kraj, který má jinak ze zákona na hledání pěstounů tři měsíce, obrátil s předstihem už v září. 

"S ohledem na specifičnost případu nebyla tříměsíční lhůta respektována a spis byl postoupen dříve, aby se zvýšila šance na vyhledání vhodné náhradní rodiny," uvedl ředitel odboru rodiny a dávkových systémů Miroslav Macela.

Kraj požádal kromě ministerstva o pomoc i ostatní regiony. "Současně se žádostí zaslanou ministerstvu jsme oslovili všechny krajské úřady a pražský magistrát s žádostí o pomoc při hledání vhodné rodiny. Do dnešního dne jsme z krajských úřadů obdrželi osm negativních odpovědí," upřesnil mluvčí.

Psycholog: Dítě potřebuje harmonické a láskyplné prostředí

Umístění malých sourozenců do pěstounské rodiny však nemusí být i přes velkou snahu sociálních pracovníků vůbec jednoduché. "Dominik je dítě se specifickými potřebami, které bude nepochybně vyžadovat plnou pozornost a péči budoucích pěstounů, proto je třeba takovou rodinu pečlivě vybírat," vysvětlil Klement.

Miroslav Macela doplnil, že bude velmi nutné postupné seznamování dětí s novou rodinou pomocí návštěv a společných krátkých pobytů.

"Velmi důležitým faktem bude do budoucna spolupráce s odborníky, s dětským psychologem, psychiatrem a velmi úzká spolupráce se školou," doplnil Macela.

S pečlivým výběrem rodiny, která by chlapci pomohla překonat prožité trauma, souhlasí i psycholog Jiří Brančík. "Kromě materiálních záležitostí, by měla pěstounská rodina zabezpečit hlavně harmonické a láskyplné prostředí, které v předchozí rodině dítě nemělo," dodal.

Kromě vysokých nároků na pěstouny komplikuje hledání i fakt, že rodiče obou dětí se po odpykání trestu mohou chtít s malou Lucií, které na rozdíl od Dominika nikdy neublížili, stýkat. "Nejprve se přihlásilo hodně uchazečů. Nakonec si ale to rozmysleli, protože mají obavy z kontaktu s rodinou," dodala Marie Vodičková.

Podle ní je navíc obecně obtížnější najít pěstouny pro děti ve školním věku. "Největší šance mají děti v batolecím či předškolním věku," konstatovala ředitelka Fondu ohrožených dětí.

Systém potřebuje změnu, ministerstvo připravilo novelu

Přestože se pěstounská rodina pro oba sourozence neúspěšně hledá jen necelé dva měsíce, prezentuje tato skutečnost podle Macely současný a ne zcela vyhovující stav systému náhradní rodinné péče.

"Pěstounství stále není vnímáno jako profesionální služba pro ohrožené děti a rodiny, a v tomto smyslu se ani aktivně nevyhledávají a nepřipravují potencionální náhradní rodiče," konstatoval šéf odboru rodiny a dávkových systémů.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí proto připravilo rozsáhlou novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která byla předložena vládě," dodal. Novela podle něj vytváří podmínky pro profesionalizaci pěstounské péče, a zároveň přináší i změny ve způsobu vyhledávání a přípravy pěstounů. Účinnosti by měla nabýt 1. 7. 2012.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

Nová alej v Popicích bude sloužit jako přirozený větrolam

Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho...

VIDEO: Řidič nestihl dobrzdit, auta se rozletěla jako kuželky

Dopravní nehoda na hlavním tahu z Brna

Děsivě vypadající dopravní nehoda se odehrála ve čtvrtek večer ve Vídeňské ulici ve směru z centra Brna. Jedno z aut...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Najdete na iDNES.cz