Pro týraného Dominika a jeho sestru se hledají pěstouni. Zatím marně

  6:00aktualizováno  6:00
Příběh malého Dominika z Brna, jehož rodiče několik let brutálně týrali, spěje ke šťastnému konci. Krajští úředníci i ministerstvo pro něj a jeho sestru hledají pěstounskou rodinu. Odborníci se však shodují, že najít novou rodinu pro chlapce, který si doma vytrpěl peklo, nebude vůbec jednoduché.

Brněnské centrum Fondu ohrožených dětí Klokánek | foto: MF DNES

Osmiletý Dominik žije i se svojí o rok starší sestrou Lucií od března v Klokánku. Podle ředitelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové jsou na tom obě děti daleko lépe, než když do ústavu přišly. Zvlášť na Dominikovi by už málokdo poznal, že si doma prožil skutečné peklo.

"Daří se jim dobře, jsou to pozitivně naladěné děti. Dominik udělal veliké pokroky oproti tomu, když jsme ho přijali. Je to dobrosrdečný chlapec. Stále se chce učit něco nového, zajímá se o encyklopedie, přírodu, zvířátka a učí se hrát na klávesy," popsala Vodičková.

Obě děti se teď navíc mají na co těšit. Úředníci totiž začali hledat pěstouny, kteří by se o oba sourozence postarali. "Určitě by už rády do pěstounské rodiny. Zvlášť když vidí, jak do rodin odcházejí jiné děti," poznamenala Vodičková.

Úředníci požádali o pomoc ministerstvo i další kraje

Sociální pracovníci z krajského úřadu začali s hledáním pěstounů před necelými dvěma měsíci. Dříve to nebylo možné, protože rodiče obou dětí, kteří už za týrání sedí ve vězení, nedali ke svěření do pěstounské péče souhlas. Rozhodnout musel proto soud.

Ten ústavní výchovu oběma dětem nařídil na konci června. Krajský úřad rozhodnutí obdržel až 22. září. "Do této doby odborníci shromažďovali potřebné údaje o zdravotním a psychickém vývoji dítěte tak, aby bylo možné co nejzodpovědněji najít vhodnou rodinu," prohlásil mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

S hledáním rodiny krajským úředníkům pomáhá i ministerstvo práce a sociálních věcí. Na to se kraj, který má jinak ze zákona na hledání pěstounů tři měsíce, obrátil s předstihem už v září. 

"S ohledem na specifičnost případu nebyla tříměsíční lhůta respektována a spis byl postoupen dříve, aby se zvýšila šance na vyhledání vhodné náhradní rodiny," uvedl ředitel odboru rodiny a dávkových systémů Miroslav Macela.

Kraj požádal kromě ministerstva o pomoc i ostatní regiony. "Současně se žádostí zaslanou ministerstvu jsme oslovili všechny krajské úřady a pražský magistrát s žádostí o pomoc při hledání vhodné rodiny. Do dnešního dne jsme z krajských úřadů obdrželi osm negativních odpovědí," upřesnil mluvčí.

Psycholog: Dítě potřebuje harmonické a láskyplné prostředí

Umístění malých sourozenců do pěstounské rodiny však nemusí být i přes velkou snahu sociálních pracovníků vůbec jednoduché. "Dominik je dítě se specifickými potřebami, které bude nepochybně vyžadovat plnou pozornost a péči budoucích pěstounů, proto je třeba takovou rodinu pečlivě vybírat," vysvětlil Klement.

Miroslav Macela doplnil, že bude velmi nutné postupné seznamování dětí s novou rodinou pomocí návštěv a společných krátkých pobytů.

"Velmi důležitým faktem bude do budoucna spolupráce s odborníky, s dětským psychologem, psychiatrem a velmi úzká spolupráce se školou," doplnil Macela.

S pečlivým výběrem rodiny, která by chlapci pomohla překonat prožité trauma, souhlasí i psycholog Jiří Brančík. "Kromě materiálních záležitostí, by měla pěstounská rodina zabezpečit hlavně harmonické a láskyplné prostředí, které v předchozí rodině dítě nemělo," dodal.

Kromě vysokých nároků na pěstouny komplikuje hledání i fakt, že rodiče obou dětí se po odpykání trestu mohou chtít s malou Lucií, které na rozdíl od Dominika nikdy neublížili, stýkat. "Nejprve se přihlásilo hodně uchazečů. Nakonec si ale to rozmysleli, protože mají obavy z kontaktu s rodinou," dodala Marie Vodičková.

Podle ní je navíc obecně obtížnější najít pěstouny pro děti ve školním věku. "Největší šance mají děti v batolecím či předškolním věku," konstatovala ředitelka Fondu ohrožených dětí.

Systém potřebuje změnu, ministerstvo připravilo novelu

Přestože se pěstounská rodina pro oba sourozence neúspěšně hledá jen necelé dva měsíce, prezentuje tato skutečnost podle Macely současný a ne zcela vyhovující stav systému náhradní rodinné péče.

"Pěstounství stále není vnímáno jako profesionální služba pro ohrožené děti a rodiny, a v tomto smyslu se ani aktivně nevyhledávají a nepřipravují potencionální náhradní rodiče," konstatoval šéf odboru rodiny a dávkových systémů.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí proto připravilo rozsáhlou novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která byla předložena vládě," dodal. Novela podle něj vytváří podmínky pro profesionalizaci pěstounské péče, a zároveň přináší i změny ve způsobu vyhledávání a přípravy pěstounů. Účinnosti by měla nabýt 1. 7. 2012.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Měli hlídat hranice, teď opuštění vlčáci čekají ve speciálním útulku

Plemeno československý vlčák vzniklo v 50. letech zkřížením karpatského vlka s...

Opuštěným a týraným československým vlčákům pomáhá záchranná stanice v Adamově. Psům se snaží najít nový domov. Nikdo...

Masaryka schovali do země, i tak nacisté sochu zničili. Zbyly z ní jen boty

Čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu zničili nacisté, kteří...

Před 90 lety dokončili František Burian se Stanislavem Rolínkem čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu na...

Najdete na iDNES.cz