Město se pochodu extremistů brání. Ilustrační foto

Město se pochodu extremistů brání. Ilustrační foto | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Úřady nechtějí prvomájový pochod krajně pravicové „mládeže“ městem

  • 17
Úřady ho zakázaly, ale krajský soud jejich rozhodnutí zrušil. Brněnští úředníci teď chtějí pochodu extremistické Dělnické mládeže, který má vést i takzvaným "brněnským Bronxem", zabránit kasační stížností. Tu podali k Nejvyššímu správnímu soudu.

Radnice čtvrti Brno-střed ani magistrát se nehodlají smířit s pochodem, který na prvního máje naplánovala krajně pravicová Dělnická mládež.

Průvod, který pořádá šéf Dělnické mládeže Erik Lamprecht, má projít mimo jiné ulicemi Cejl nebo Francouzská, kde podle strážníků hrozí riziko střetů a rvaček pochodujících s tamními obyvateli.

Podle starosty Brna-středu Libora Šťástky (ODS) pochod omezí automobilovou i drážní dopravu a nebude možné zajistit jeho bezpečnost. Starosta dodal, že pravým účelem pochodu není oslava Svátku práce.

Pochod nechtějí strážníci, radnice ani Dopravní podnik

Akce se navíc kříží s dalšími shromážděními v parcích u Koliště a za Lužánkami. Zákaz podpořil Dopravní podnik, strážníci i radnice Brno-sever, kam trasa pochodu zasahuje.

"Měli by najít jinou trasu, která nebude tak riziková," myslí si starostka Brna-severu Sabina Tomíšková (ODS).

Tyto důvody ale soudu nestačily. "Ani jeden z nich nebyl řádně zdůvodněn nebo doložen," komentovala rozhodnutí krajského soudu soudkyně Jana Jedličková.

S tím Brno-střed podle mluvčího Romana Buriána nesouhlasí a proti rozhodnutí soudu podal před dvěma týdny kasační stížnost. Minulý týden ji podal i brněnský magistrát.

"Pochod podle nás představuje několik rizik. Jednak pro bezpečnost obyvatel, ale také například pro dopravu nebo zásobování té oblasti," sdělil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Dělnická mládež je napojená na Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, která navázala na činnost zrušené Dělnické strany. Ta skončila kvůli radikalismu a napojení na neonacisty.