Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úřady se přou, kdo měl na starosti uschlý strom, který zranil fanoušky

  18:25aktualizováno  18:25
Brněnská Zbrojovka a řada institucí ve městě po nedělním neštěstí na zápase se Spartou řeší, kdo měl odpovědnost za vzrostlý topol vedle fotbalového stadionu. Z něj se při poryvu větru při bouřce ulomilo několik těžkých větví, které spadly na čtyři fanoušky. Nejvíce zraněná žena je stále ve vážném stavu v nemocnici.

BOUŘKA V BRNĚ Během ligového utkání Zbrojovka Brno - Sparta nad stadionem řádila bouřka, hustě pršelo a foukal silný vítr. Sudí povětrnostní podmínky vyhodnotil tak, že utkání nepřerušil. | foto: Ondřej Eisner

Sedmnáctiletý mladík, který byl jedním ze čtyř zraněných na nedělním fotbalovém zápase, se pod uschlým topolem ocitl naprostou náhodou. S bratrem si šli o přestávce koupit občerstvení.

Jenže když stáli ve frontě, měli strom za zády, takže narozdíl od ostatních neviděli, jak ho silný vítr nebezpečně ohýbá. "Pak nás najednou praštila větev," popisuje sedmnáctiletý fanoušek.

Jeho zranění byla jen lehká, o dva roky mladšímu bratrovi ale tržnou ránu na hlavě museli lékaři zašít. "Má na hlavě několik stehů a doporučený klidový režim," popisuje mladý muž.

Fotogalerie

Do dětské nemocnice si je pak přijel vyzvednou otec, který se pak začal zajímat o to, jak k neštěstí vlastně došlo. "Nikdy jsem na fotbale nic podobného nezažil," vzpomíná mladík.

Ještě vážnější zranění utrpěla žena, kterou padající větev také zasáhla. "Jeli jsme s ní v sanitce a vůbec nic si nepamatuje," popisuje zraněný fanoušek.

Fanynka s těžkým zraněním hlavy byla převezena na urgentní příjem bohunické fakultní nemocnice. "Její stav je vážný, ale stabilizovaný. Nyní není v ohrožení života," konstatovala v pondělí mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Úřady a instituce mezitím řeší, kdo je za pád větví stromu odpovědný. A shodu zatím nenašly.

Například městská část Královo Pole má na starosti část zeleně ve svém katastru. Odpovědná je prý jen za stromy na svých pozemcích. A podle zjištění tamních úředníků zrovna tento strom městské části nepatří, ve správě ho má odbor školství z brněnského magistrátu.

Na uschlé větve stromu nikdo neupozornil, tvrdí městská část

"Pokud zjistíme, že je v havarijním stavu dřevina jiného vlastníka, naše zjištění mu postoupíme. Nemáme však již mechanismy, které by ho donutily učinit nezbytná opatření. Na stav tohoto stromu navíc nikdo ani neupozornil," konstatovala mluvčí městské části Olga Pelcová.

Pozemek, na kterém strom stál, patří opravdu městu Brnu. Magistrát proto celý den zjišťoval, který odbor měl prostranství na starosti, a kdo má tedy na starosti pravidelnou každoroční kontrolu tohoto stromu.

A odpoledne přišel se zjištěním, které vrací do hry úředníky z Králova Pole.

"Předmětná parcela nemá charakter veřejné zeleně a není zahrnuta do seznamu parcel ve správě odboru školství v této lokalitě. Statut města Brna ukládá povinnost městským částem zajišťovat údržbu volných neudržovaných ploch, do této kategorie tato plocha spadá," informovala mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Úředníci z Králova Pole ale trvají na tom, že o plochu se má starat magistrát. Vyloučeno tak není ani to, že o odpovědnosti za strom bude nakonec rozhodovat geodet, který bude muset přesně určit, na čí parcele poškozená dřevina roste.

"Bude navíc nutné zjistit, zda šlo této události zabránit, a zda tedy někdo opravdu zanedbal kontrolu, nebo zda šlo o nešťastnou náhodu, kterou zavinila extrémně silná bouřka," upozornila Haluzová.

Bouřka v nejméně vhodnou chvíli

Následky neštěstí řeší i vedení fotbalového klubu. "K pádu větví bohužel došlo v nejméně vhodnou dobu. Po dlouhém období sucha přišla silná bouře zrovna během hodiny, kdy bylo na městském stadionu na ligovém zápase nejvíce fanoušků za uplynulých dvanáct let. Klub vynaložil maximální úsilí k zabezpečení chodu tak významného a pro Brno prestižního utkání. Nicméně je logické, že tak silnou nepřízeň počasí a povětrnostních podmínek nemohl nikdo předvídat, ať už vzhledem k situaci uvnitř stadionu na nekrytých a nechráněných tribunách, tím méně mimo něj," píše se v tiskovém prohlášení klubu.

Zbrojovka chce navíc podobným událostem pro příště pokud možno předejít. "Budeme jednat s kompetentními orgány o tom, aby k tak závažné situaci už nemohlo dojít. Záleží nám na každém fanouškovi, na každém příznivci, který svůj volný čas stráví sledováním zápasu našeho klubu. A budeme se snažit i na tak situovaném stadionu a jeho okolí najít pro diváky co možná nejlepší řešení," konstatuje klub.

Vedení klubu se navíc chce spojit se zraněnými lidmi, jakmile to jejich zdravotní stav dovolí. "Nabídne jim jistý způsob satisfakce za újmu, která se jim – nikoliv vinou klubu – stala," doplnil mluvčí Zbrojovky Jan Hrabálek.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Najdete na iDNES.cz