Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úřady se přou, kdo měl na starosti uschlý strom, který zranil fanoušky

  18:25aktualizováno  18:25
Brněnská Zbrojovka a řada institucí ve městě po nedělním neštěstí na zápase se Spartou řeší, kdo měl odpovědnost za vzrostlý topol vedle fotbalového stadionu. Z něj se při poryvu větru při bouřce ulomilo několik těžkých větví, které spadly na čtyři fanoušky. Nejvíce zraněná žena je stále ve vážném stavu v nemocnici.

BOUŘKA V BRNĚ Během ligového utkání Zbrojovka Brno - Sparta nad stadionem řádila bouřka, hustě pršelo a foukal silný vítr. Sudí povětrnostní podmínky vyhodnotil tak, že utkání nepřerušil. | foto: Ondřej Eisner

Sedmnáctiletý mladík, který byl jedním ze čtyř zraněných na nedělním fotbalovém zápase, se pod uschlým topolem ocitl naprostou náhodou. S bratrem si šli o přestávce koupit občerstvení.

Jenže když stáli ve frontě, měli strom za zády, takže narozdíl od ostatních neviděli, jak ho silný vítr nebezpečně ohýbá. "Pak nás najednou praštila větev," popisuje sedmnáctiletý fanoušek.

Jeho zranění byla jen lehká, o dva roky mladšímu bratrovi ale tržnou ránu na hlavě museli lékaři zašít. "Má na hlavě několik stehů a doporučený klidový režim," popisuje mladý muž.

Fotogalerie

Do dětské nemocnice si je pak přijel vyzvednou otec, který se pak začal zajímat o to, jak k neštěstí vlastně došlo. "Nikdy jsem na fotbale nic podobného nezažil," vzpomíná mladík.

Ještě vážnější zranění utrpěla žena, kterou padající větev také zasáhla. "Jeli jsme s ní v sanitce a vůbec nic si nepamatuje," popisuje zraněný fanoušek.

Fanynka s těžkým zraněním hlavy byla převezena na urgentní příjem bohunické fakultní nemocnice. "Její stav je vážný, ale stabilizovaný. Nyní není v ohrožení života," konstatovala v pondělí mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Úřady a instituce mezitím řeší, kdo je za pád větví stromu odpovědný. A shodu zatím nenašly.

Například městská část Královo Pole má na starosti část zeleně ve svém katastru. Odpovědná je prý jen za stromy na svých pozemcích. A podle zjištění tamních úředníků zrovna tento strom městské části nepatří, ve správě ho má odbor školství z brněnského magistrátu.

Na uschlé větve stromu nikdo neupozornil, tvrdí městská část

"Pokud zjistíme, že je v havarijním stavu dřevina jiného vlastníka, naše zjištění mu postoupíme. Nemáme však již mechanismy, které by ho donutily učinit nezbytná opatření. Na stav tohoto stromu navíc nikdo ani neupozornil," konstatovala mluvčí městské části Olga Pelcová.

Pozemek, na kterém strom stál, patří opravdu městu Brnu. Magistrát proto celý den zjišťoval, který odbor měl prostranství na starosti, a kdo má tedy na starosti pravidelnou každoroční kontrolu tohoto stromu.

A odpoledne přišel se zjištěním, které vrací do hry úředníky z Králova Pole.

"Předmětná parcela nemá charakter veřejné zeleně a není zahrnuta do seznamu parcel ve správě odboru školství v této lokalitě. Statut města Brna ukládá povinnost městským částem zajišťovat údržbu volných neudržovaných ploch, do této kategorie tato plocha spadá," informovala mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Úředníci z Králova Pole ale trvají na tom, že o plochu se má starat magistrát. Vyloučeno tak není ani to, že o odpovědnosti za strom bude nakonec rozhodovat geodet, který bude muset přesně určit, na čí parcele poškozená dřevina roste.

"Bude navíc nutné zjistit, zda šlo této události zabránit, a zda tedy někdo opravdu zanedbal kontrolu, nebo zda šlo o nešťastnou náhodu, kterou zavinila extrémně silná bouřka," upozornila Haluzová.

Bouřka v nejméně vhodnou chvíli

Následky neštěstí řeší i vedení fotbalového klubu. "K pádu větví bohužel došlo v nejméně vhodnou dobu. Po dlouhém období sucha přišla silná bouře zrovna během hodiny, kdy bylo na městském stadionu na ligovém zápase nejvíce fanoušků za uplynulých dvanáct let. Klub vynaložil maximální úsilí k zabezpečení chodu tak významného a pro Brno prestižního utkání. Nicméně je logické, že tak silnou nepřízeň počasí a povětrnostních podmínek nemohl nikdo předvídat, ať už vzhledem k situaci uvnitř stadionu na nekrytých a nechráněných tribunách, tím méně mimo něj," píše se v tiskovém prohlášení klubu.

Zbrojovka chce navíc podobným událostem pro příště pokud možno předejít. "Budeme jednat s kompetentními orgány o tom, aby k tak závažné situaci už nemohlo dojít. Záleží nám na každém fanouškovi, na každém příznivci, který svůj volný čas stráví sledováním zápasu našeho klubu. A budeme se snažit i na tak situovaném stadionu a jeho okolí najít pro diváky co možná nejlepší řešení," konstatuje klub.

Vedení klubu se navíc chce spojit se zraněnými lidmi, jakmile to jejich zdravotní stav dovolí. "Nabídne jim jistý způsob satisfakce za újmu, která se jim – nikoliv vinou klubu – stala," doplnil mluvčí Zbrojovky Jan Hrabálek.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Najdete na iDNES.cz