Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská Úrazovka postupně chátrá, pomůže jí pavilon za půl miliardy

  12:38aktualizováno  12:38
Problémy s dosluhujícími operačními sály vyřeší Úrazové nemocnici v Brně nová budova. Osmipatrový prosklený pavilon začne v roce 2020 růst naproti současnému areálu, nabídne 160 parkovacích míst a na střeše moderní heliport.

Nový moderní osmipatrový pavilon s heliportem na střeše propojí se současnou Úrazovou nemocnicí nadzemní krytá lávka. | foto: Vizualizace: LT Projekt

Souhlas s investičním záměrem za téměř půl miliardy korun už vyslovili brněnští radní.

Podle ředitele Úrazové nemocnice Zdeňka Buštíka byl nejvyšší čas. „Ročně provedeme více než sedm tisíc operací, ale část sálů je na hranici životnosti a funguje na hygienickou výjimku. Za pět let skončí, a pokud by sály vypadly, ohrozilo by to chod celé nemocnice,“ tvrdí Buštík.

Fotogalerie

Nároky na počty zákroků se navíc neustále zvyšují, protože lidé si mohou vybrat nemocnici a město, kde chtějí být operovaní. A právě sem míří i řada lidí, kteří v Brně nežijí.

O tom, jak vyřešit problém s dosluhujícími sály, už dva roky usilovně přemýšlí vedení nemocnice s městem, které je jejím zřizovatelem.

„Prověřili jsme všechny možnosti, od rekonstrukce stávajících prostor na Ponávce a na Kolišti přes stavbu nové budovy na nádvoří až právě po obří pavilon naproti. Logicky se ukázalo, že dnešní požadavky jsou prostorově a hygienicky jinde, než byly v době, kdy se nemocnice stavěla. A hlavně, že se do ní s ARO a JIP nevejdeme. Nevyhovuje nám ani stávající heliport, kdy vrtulníky přistávají na zpevněné ploše na zemi a policisté musejí zastavovat dopravu,“ popsal ředitel.

První čtyři patra poskytnou místa pro parkování

Nemocnice se navíc potýká i s dalším výrazným problémem – nedostatkem parkovacích míst pro pacienty i personál. To vše nová budova spojená s tou stávající nadzemní krytou chodbou vyřeší.

Bude mít osm podlaží. V pátém až sedmém patře dostanou lékaři k dispozici sedm operačních sálů, anesteziologicko-resuscitační oddělení i jednotku intenzivní péče s minimálně 26 lůžky. V posledním podlaží začne pro celou nemocnici fungovat centrální sterilizace a technické zázemí, první čtyři patra poskytnou místo pro parkování 160 aut. Příjem pacientů vylepší i nový heliport na střeše budovy.

Úrazová nemocnice nyní funguje ve čtyřech objektech. Tři z nich jsou na Ponávce, další je vchodem obrácený do Koliště. Právě tahle budova se nachází v nejhorším stavu. Lékaři zde mají inspekční pokoje, jsou tu umístěné šatny a sociální zázemí pro personál.

„Ty by se mohly po dokončení nového pavilonu přestěhovat do opuštěných prostor po operačních sálech. Tím bychom uvolnili budovu na Kolišti pro potřeby města,“ poznamenal Buštík.

Nemocnice se začala stavět v roce 1931

Podle předběžných odhadů by měla stavba obřího pavilonu i s vybavením přijít na téměř půl miliardy korun. A na opravu prostor bývalých operačních sálů na Ponávce padne dalších čtyřicet milionů.

Podle náměstka brněnského primátora pro zdravotnictví Petra Hladíka (KDU-ČSL) by se mohlo začít stavět do tří let.

„V současné chvíli je zpracovaná architektonicko-dispoziční studie, včetně profesí, které budou potřeba k provozu nemocnice. Tyto materiály poslouží jako podklad pro výběr projektanta, a pokud vyřídíme hladce všechna potřebná povolení, můžeme zahájit stavbu v roce 2020,“ nastínil další kroky Hladík.

Úrazová nemocnice v Brně se začala stavět v roce 1931 – tehdy patřila mezi nejmodernější v Československu. Za druhé světové války nemocnici poškodilo bombardování a rozhodlo se o výstavbě další budovy, která byla dokončená v roce 1950. Posledním velkým vylepšením byl v roce 2015 nový urgentní příjem za 77 milionů korun.Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

Brno má na náměstí omezit hluk svých akcí, ale jiných ne, rozhodl soud

Koncert amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí Svobody v...

Brno musí omezit nadměrný hluk na náměstí Svobody u akcí, které samo pořádá. Nevztahuje se to však na akce a...

Exsenátor napsal na kandidátku muže bez jeho vědomí, má platit odškodné

Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) na tiskové konferenci v roce 2008 vysvětluje

Hnutí Sportovci exsenátora Vlastimila Sehnala vyslalo do voleb muže, který o to nestál. Soud nařídil Sehnalovi omluvu a...

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz