Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úrazovka je shnilý barák, prohlásil ministr Julínek

  13:13aktualizováno  13:13
Na tiskové konferenci po otevření nového traumacentra ve Fakultní nemocnici v Bohunicích se na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra sesypali novináři. Ministerstvo totiž poslední dny mlčelo. I nepříjemné otázky proto mohl Julínek čekat. Přesto ho rozčilily.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Radek Miča, MAFRA

Kolik Brno potřebuje traumacenter?
Julínek: Kdyby Brno potřebovalo dvě, tak bude mít dvě. Brno potřebuje jedno. To slouží pro oblast Jihomoravského kraje, Vysočiny a části Zlínska, tedy pro 1,4 milionu obyvatel, pro které se musí zajistit urgentní péče. Traumacentrum musí být zároveň schopno pojmout více pacientů při větších neštěstích. Ministerstvo zdravotnictví dělá změny na základě odborných konzultací. A nebudeme si vymýšlet, jestli chceme pro Brno dvě traumacentra, protože se nám to zrovna líbí nebo jsme to slíbili ve volbách.

Kdy se začne utlumovat provoz v Úrazové nemocnici?
Šnajdr: K přechodu dojde postupně, prosinec je přechodné, klidové období. Zásadní změna nás čeká od ledna příštího roku. Můžeme si dovolit komfort postupného nájezdu a testování.

Jak vnímáte reakce hejtmana Michala Haška a primátora Romana Onderky, kteří se zúčastnili středeční demonstrace u Úrazovky?
Julínek: Souhlasím s nimi, že proti blbosti se má bojovat, a vidíte, že bojuji. Ze všech sil. Nedělám politiku, jsem tady jako ministr zdravotnictví a zodpovídám za to, aby takovýhle typ péče byl zajištěn. Až dosud zajištěn nebyl. Ať si pan primátor nebere velká sousta. Ať si dělá svou práci a já si taky budu dělat svou. Ať dodělá Husovu ulici, ale ať se neplete do toho, v čem nemá kompetence a odpovědnost.

V Úrazovce se léčilo zhruba 250 polytraumat (komplikovaných vícečetných poranění) ročně. Zvládne to i tohle nové oddělení?
Šnajdr: S čísly se záměrně mystifikuje. Letos zatím fakultní nemocnice ošetřila 240 polytraumat, Úrazová nemocnice 167 a nemocnice u svaté Anny 112. To vyvrací dogma, že polytraumata řeší jen Úrazovka. Už dnes fakultní nemocnice léčí většinu polytraumat v Brně a Jihomoravském kraji.

Proč jste neřekl hejtmanu Haškovi, že Úrazovka ztratila status traumacentra?
Julínek: On ještě tenkrát nebyl hejtmanem. A na dnešek byl pozván, a není tady. Ani primátor. Vidíte, jak asi vypadá komunikace. Je to rok, kdy jsme férově předstoupili před Brňany a řekli, že se tohle stane, a stalo se to. Julínek plní sliby. Primátor nebyl schopen zajít ani do zdravotních pojišťoven, aby zajistil péči do zařízení, ve kterém přemlouvá lékaře, aby zůstali. Znejišťují zaměstnance i pacienty. To je na hraně slušnosti a možná i zákona.

Před rokem jste oznámil, že zrušíte Úrazovku. Teprve pak se dělal audit traumacenter, ve kterém Úrazovka neobstála. Nebyl audit na objednávku?
Julínek: To jsou vaše argumenty. Nebo to říkají oni. Myslíte, že je relevantní odboráře citovat a ptát se za ně?

Zaměstnanci Úrazovky tvrdí, že zatím nemají žádné smlouvy o budoucí práci a nikdo s nimi nejedná.
Julínek: Kdo to říká? Odboráři? Ti tam vedou politickou bojůvku, to nejsou lidi. Podívejte se, já tohle utnu. Postupovali jsme odborně. Jsem bývalý anesteziolog a znám urgentní medicínu. Pan ředitel Kraus také. Pustím vás do všech papírů, ukážu vám cokoliv. Ale nezkoušejte nás prosím z čísílek, která vám říká nějaká odborářka, opravdu. To je nedůstojné toho, abych já na to odpovídal, nezlobte se na mě.

Pane ministře, proč vám ta Úrazovka tak leží v žaludku?
Julínek: Proč by mi ležela v žaludku? Já na ni mám dobré vzpomínky. Když jsem byl lékař záchranné služby, rád jsem tam vozil lidi, vždycky se tam sešel erudovaný tým. Ale je to dvacet let. Nezlobte se, já si nemůžu vážit shnilého baráku, a pokud jsem ministr, tak jsem v jiné pozici a musím zajistit adekvátní zdravotní péči. A v Úrazovce péče končí. Nemůžeme se opájet historickou nostalgií, jak to bylo úžasné. Šnajdr: To není nic proti Úrazové nemocnici. Po dnešku to už snad také vypadá jinak. Prokázali jsme, že umíme efektivně investovat veřejné peníze.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz