Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úrazovka je shnilý barák, prohlásil ministr Julínek

  13:13aktualizováno  13:13
Na tiskové konferenci po otevření nového traumacentra ve Fakultní nemocnici v Bohunicích se na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra sesypali novináři. Ministerstvo totiž poslední dny mlčelo. I nepříjemné otázky proto mohl Julínek čekat. Přesto ho rozčilily.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Radek Miča, MAFRA

Kolik Brno potřebuje traumacenter?
Julínek: Kdyby Brno potřebovalo dvě, tak bude mít dvě. Brno potřebuje jedno. To slouží pro oblast Jihomoravského kraje, Vysočiny a části Zlínska, tedy pro 1,4 milionu obyvatel, pro které se musí zajistit urgentní péče. Traumacentrum musí být zároveň schopno pojmout více pacientů při větších neštěstích. Ministerstvo zdravotnictví dělá změny na základě odborných konzultací. A nebudeme si vymýšlet, jestli chceme pro Brno dvě traumacentra, protože se nám to zrovna líbí nebo jsme to slíbili ve volbách.

Kdy se začne utlumovat provoz v Úrazové nemocnici?
Šnajdr: K přechodu dojde postupně, prosinec je přechodné, klidové období. Zásadní změna nás čeká od ledna příštího roku. Můžeme si dovolit komfort postupného nájezdu a testování.

Jak vnímáte reakce hejtmana Michala Haška a primátora Romana Onderky, kteří se zúčastnili středeční demonstrace u Úrazovky?
Julínek: Souhlasím s nimi, že proti blbosti se má bojovat, a vidíte, že bojuji. Ze všech sil. Nedělám politiku, jsem tady jako ministr zdravotnictví a zodpovídám za to, aby takovýhle typ péče byl zajištěn. Až dosud zajištěn nebyl. Ať si pan primátor nebere velká sousta. Ať si dělá svou práci a já si taky budu dělat svou. Ať dodělá Husovu ulici, ale ať se neplete do toho, v čem nemá kompetence a odpovědnost.

V Úrazovce se léčilo zhruba 250 polytraumat (komplikovaných vícečetných poranění) ročně. Zvládne to i tohle nové oddělení?
Šnajdr: S čísly se záměrně mystifikuje. Letos zatím fakultní nemocnice ošetřila 240 polytraumat, Úrazová nemocnice 167 a nemocnice u svaté Anny 112. To vyvrací dogma, že polytraumata řeší jen Úrazovka. Už dnes fakultní nemocnice léčí většinu polytraumat v Brně a Jihomoravském kraji.

Proč jste neřekl hejtmanu Haškovi, že Úrazovka ztratila status traumacentra?
Julínek: On ještě tenkrát nebyl hejtmanem. A na dnešek byl pozván, a není tady. Ani primátor. Vidíte, jak asi vypadá komunikace. Je to rok, kdy jsme férově předstoupili před Brňany a řekli, že se tohle stane, a stalo se to. Julínek plní sliby. Primátor nebyl schopen zajít ani do zdravotních pojišťoven, aby zajistil péči do zařízení, ve kterém přemlouvá lékaře, aby zůstali. Znejišťují zaměstnance i pacienty. To je na hraně slušnosti a možná i zákona.

Před rokem jste oznámil, že zrušíte Úrazovku. Teprve pak se dělal audit traumacenter, ve kterém Úrazovka neobstála. Nebyl audit na objednávku?
Julínek: To jsou vaše argumenty. Nebo to říkají oni. Myslíte, že je relevantní odboráře citovat a ptát se za ně?

Zaměstnanci Úrazovky tvrdí, že zatím nemají žádné smlouvy o budoucí práci a nikdo s nimi nejedná.
Julínek: Kdo to říká? Odboráři? Ti tam vedou politickou bojůvku, to nejsou lidi. Podívejte se, já tohle utnu. Postupovali jsme odborně. Jsem bývalý anesteziolog a znám urgentní medicínu. Pan ředitel Kraus také. Pustím vás do všech papírů, ukážu vám cokoliv. Ale nezkoušejte nás prosím z čísílek, která vám říká nějaká odborářka, opravdu. To je nedůstojné toho, abych já na to odpovídal, nezlobte se na mě.

Pane ministře, proč vám ta Úrazovka tak leží v žaludku?
Julínek: Proč by mi ležela v žaludku? Já na ni mám dobré vzpomínky. Když jsem byl lékař záchranné služby, rád jsem tam vozil lidi, vždycky se tam sešel erudovaný tým. Ale je to dvacet let. Nezlobte se, já si nemůžu vážit shnilého baráku, a pokud jsem ministr, tak jsem v jiné pozici a musím zajistit adekvátní zdravotní péči. A v Úrazovce péče končí. Nemůžeme se opájet historickou nostalgií, jak to bylo úžasné. Šnajdr: To není nic proti Úrazové nemocnici. Po dnešku to už snad také vypadá jinak. Prokázali jsme, že umíme efektivně investovat veřejné peníze.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz