Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úrazovka se přesune, zopakoval Julínek. Na podzim to začne

  13:04aktualizováno  13:04
Plán ministra zdravotnictví Tomáše Julínka platí. Traumacentrum z Úrazové nemocnice se přestěhuje do Fakultní nemocnice v Bohunicích. To dnes přijel do Brna oznámit ministr Julínek osobně. A kromě svého náměstka Marka Šnajdra si na to pozval také šéfy obou dotčených nemocnic.

Tomáš Julínek | foto: iDNES.cz

Přijel také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny i pojišťovny ministerstva vnitra, šéf záchranky Jihomoravského kraje a další kapacity z oboru.
 
"Hlavní argumenty pro přesun jsou tři: lepší dopravní obslužnost, efektivnější financování a lepší zajištění následné péče," vyjmenoval důvody pro přesun "Úrazovky" ministr.
 
Prostory v Bohunicích už jsou téměř hotové, staví se pět nových operačních sálů. Spinální jednotka pak bude dostavěna na začátku příštího roku. Dostavba potřebného zázemí bude stát zhruba 400 milionů korun. "Kdežto oprava budovy Úrazové nemocnice na Ponávce by přišla na více než miliardu," vysvětloval už po několikáté Julínek.

Traumacentrum se tak do Fakultní nemocnice Brno začne stěhovat podle plánů nejspíš letos na podzim. "Filozofie práce z Úrazové nemocnice zůstane zachována," podotkl její ředitel Petr Svoboda.

Zaměstnancům slíbil, že o práci nepřijdou
Spolu s ministrem i šéfem bohunické nemocnice Romanem Krausem znovu veřejně slíbil všem zdravotnickým zaměstnancům Úrazovky, že práci budou mít v Bohunicích jistou, pokud o ni projeví zájem. "Toto je závazný příslib," vzkázal do Úrazovky lékařům a zdravotníkům.
 
Traumacentrum bude jedno z nejmodernějších pracovišť takového druhu v Evropě. "Splnilo všechny požadavky auditu," potvrdil místopředseda České společnosti pro úrazovou chirurgii Petr Gál.
 
Ministr se dnes také dotkl zákona, který převádí Úrazovou nemocnici na město Brno. "Když bude schválen, přejde na město jen majetek, budovy a pozemky. A já budu respektovat, že si město Brno převedlo tento majetek," konstatoval Julínek.

Dodal ale, že snaha poslanců znejisťuje pacienty i zaměstnance, protože vytváří dojem, že by Úrazovka mohla zůstat zachována celá. "Ale tam přitom zůstanou jen domy," dodal ministr.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz