Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úřednici, která neodhalila týrání Dominika, uložil soud podmínku

  16:27aktualizováno  17:26
Brněnský městský soud potrestal někdejší sociální pracovnici Leu Petříčkovou z kauzy týraného Dominika podmínkou. Úřednice podle soudu svůj dohled v rodině vykonávala zcela nedostatečně a neodhalila tak, že rodiče chlapce dlouhodobě týrají. Petříčková s rozhodnutím nesouhlasí, její advokát se na místě odvolal.

Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková u brněnského městského soudu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soudkyně Šárka Schinzelová uznala Petříčkovou vinnou z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a uložila jí čtyři měsíce vězení s odkladem na jeden rok. Stejný trest jí koncem loňského roku uložil soud trestním příkazem, Petříčková si ale proti němu podala odpor.

Osmapadesátiletá Petříčková, která měla rodinu týraného chlapce na starosti od září 2009 do dubna 2010, se podle ní nedostatečně seznámila se spisem a podcenila tak rizika, která rodina pro malého chlapce představovala.

Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková u Městského soudu v Brně, kde se...

Oba rodiče už totiž byli v minulosti za týrání pravomocně odsouzeni, dva starší chlapci byli v ústavu a nad rodinou byl stanoven dohled. Ze školy navíc Petříčková dostala několik upozornění, že malý Dominik loudí jídlo a chodí do školy s modřinami (více zde).

"Jednalo se o vědomou nedbalost. Měla určité signály, že v rodině není vše v pořádku, ale spoléhala na to, že se nic neděje," uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně.

"Běhal po bytě ve slipech a neměl žádné modřiny"

Lea Petříčková vinu popírá. Tvrdí, že v době, kdy s chlapcem přišla do styku, na něm týrání nebylo vidět. "V rodině jsem byla opakovaně. Poslední návštěva proběhla o vánočních prázdninách v prosinci 2009. Dominik běhal po bytě ve slipech a neměl žádné známky týrání. Neměl žádné modřiny," řekla.

Dohled podle svých slov nepodcenila a jednala zcela v souladu se zákonem. "Když paní Petříčková přebírala ten spis, nikdo jí neřekl, že by se mělo jednat o nějakou problémovou záležitost," zdůraznil její advokát Milan Staněk.

Ten také upozornil, že Petříčková byla doslova zahlcená spisy rodin, které měla na starosti. Těch mělo být až čtyři sta. "Měla na stole desetkrát víc věcí než pracovnice z Židenic, která spis převzala a to týrání objevila," dodal Staněk s tím, že vzhledem k tomuto počtu nebylo ani v jejích silách dělat něco nad rámec zákonných povinností.

Soudkyně Schinzelová však v odůvodnění rozsudku zdůraznila, že její někdejší nadřízený z městské části Brno-střed Libor Beránek ve své výpovědi uvedl, že rodina jako ta Dominikova byla výjimečným případem, a měla jí být poskytnuta co nejintenzivnější péče. Petříčková měla navíc s problémovými rodinami dlouholeté zkušenosti.

Státní zástupkyně se Jaroslava Daňková, která navrhovala podmínečný trest, se k rozsudku nevyjádřila a ponechala si lhůtu na rozmyšlenou. Advokát Milan Staněk se proti verdiktu na místě odvolal a případ Ley Petříčkové tak míří ke Krajskému soudu v Brně.

S podmínkou nesouhlasila ani druhá úřednice

Před soud už míří i další úřednice, která do rodiny týraného chlapce docházela. Také dvaašedesátiletá Eva Babičková, jež měla rodinu na starosti od října 2008 do září 2009, je obžalovaná za zanedbání pracovních povinností.

Ani ona podle žalobce nevyhodnotila riziko pro jedno z dětí problémové rodiny a následně pak neplnila své povinnosti. Například neprováděla řádné šetření v rodině, nekontaktovala ošetřující lékařku týraného chlapce a nereagovala na zprávu ze základní školy.

I v případě Babičkové, která až do konce loňského roku zastávala místo sociální pracovnice městské části Brno-Slatina, soud nejprve rozhodl trestním příkazem. "Byl jí uložen trest odnětí svobody v trvání šest měsíců, přičemž výkon tohoto trestu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 24 měsíců," uvedla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Babičková si, stejně jako Lea Petříčková, podala odpor, kterým se trestní příkaz zrušil. Soud se jejím případem začne v hlavním líčení zabývat v polovině března.

Potlučeného chlapce si na chodbě všimla úřednice

O případu Dominika z Brna se veřejnost dozvěděla loni v lednu. Na týrání malého chlapce se přišlo v polovině dubna 2010 poté, co se rodina přestěhovala do městské části Židenice a dohled na ní začala vykonávat tamní sociálka.

Když sociální pracovnice Lenka Zatloukalová ze spisu zjistila, jakou rodinu dostala na starosti, hned si rodiče pozvala, aby se s nimi seznámila. Nežádala sice, aby matka vzala děti - Dominika a o rok starší Lucii -  s sebou, ona ale přišla i s nimi.

Zatímco mluvila s matkou dětí, na chodbě před její kanceláří si potlučeného Dominika všimla další z pracovnic úřadu. Následně vyšlo najevo, že chlapce zbil otec. O případ se okamžitě začala zajímat policie a Dominik i jeho sestra byli rodičům odebráni.

Oba rodiče již sedí za mřížemi. Chlapcově matce soud uložil šest let vězení, otci pak za sadistické bití syna uložil trest ještě o půl roku delší (o rozsudku čtěte více zde).

Dnes devítiletý Dominik žil i s Lucií několik měsíců v Klokánku. Letos v lednu se ale pro oba podařilo najít vhodnou pěstounskou rodinu. "Jsou tam čtrnáct dní, děti jsou tam moc šťastné. Vyvíjí se to úžasně, sami rodiče nečekali takový vývoj," uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz