Úřednici, která neodhalila týrání Dominika, uložil soud podmínku

  16:27aktualizováno  17:26
Brněnský městský soud potrestal někdejší sociální pracovnici Leu Petříčkovou z kauzy týraného Dominika podmínkou. Úřednice podle soudu svůj dohled v rodině vykonávala zcela nedostatečně a neodhalila tak, že rodiče chlapce dlouhodobě týrají. Petříčková s rozhodnutím nesouhlasí, její advokát se na místě odvolal.

Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková u brněnského městského soudu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soudkyně Šárka Schinzelová uznala Petříčkovou vinnou z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a uložila jí čtyři měsíce vězení s odkladem na jeden rok. Stejný trest jí koncem loňského roku uložil soud trestním příkazem, Petříčková si ale proti němu podala odpor.

Osmapadesátiletá Petříčková, která měla rodinu týraného chlapce na starosti od září 2009 do dubna 2010, se podle ní nedostatečně seznámila se spisem a podcenila tak rizika, která rodina pro malého chlapce představovala.

Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková u Městského soudu v Brně, kde se...

Oba rodiče už totiž byli v minulosti za týrání pravomocně odsouzeni, dva starší chlapci byli v ústavu a nad rodinou byl stanoven dohled. Ze školy navíc Petříčková dostala několik upozornění, že malý Dominik loudí jídlo a chodí do školy s modřinami (více zde).

"Jednalo se o vědomou nedbalost. Měla určité signály, že v rodině není vše v pořádku, ale spoléhala na to, že se nic neděje," uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně.

"Běhal po bytě ve slipech a neměl žádné modřiny"

Lea Petříčková vinu popírá. Tvrdí, že v době, kdy s chlapcem přišla do styku, na něm týrání nebylo vidět. "V rodině jsem byla opakovaně. Poslední návštěva proběhla o vánočních prázdninách v prosinci 2009. Dominik běhal po bytě ve slipech a neměl žádné známky týrání. Neměl žádné modřiny," řekla.

Dohled podle svých slov nepodcenila a jednala zcela v souladu se zákonem. "Když paní Petříčková přebírala ten spis, nikdo jí neřekl, že by se mělo jednat o nějakou problémovou záležitost," zdůraznil její advokát Milan Staněk.

Ten také upozornil, že Petříčková byla doslova zahlcená spisy rodin, které měla na starosti. Těch mělo být až čtyři sta. "Měla na stole desetkrát víc věcí než pracovnice z Židenic, která spis převzala a to týrání objevila," dodal Staněk s tím, že vzhledem k tomuto počtu nebylo ani v jejích silách dělat něco nad rámec zákonných povinností.

Soudkyně Schinzelová však v odůvodnění rozsudku zdůraznila, že její někdejší nadřízený z městské části Brno-střed Libor Beránek ve své výpovědi uvedl, že rodina jako ta Dominikova byla výjimečným případem, a měla jí být poskytnuta co nejintenzivnější péče. Petříčková měla navíc s problémovými rodinami dlouholeté zkušenosti.

Státní zástupkyně se Jaroslava Daňková, která navrhovala podmínečný trest, se k rozsudku nevyjádřila a ponechala si lhůtu na rozmyšlenou. Advokát Milan Staněk se proti verdiktu na místě odvolal a případ Ley Petříčkové tak míří ke Krajskému soudu v Brně.

S podmínkou nesouhlasila ani druhá úřednice

Před soud už míří i další úřednice, která do rodiny týraného chlapce docházela. Také dvaašedesátiletá Eva Babičková, jež měla rodinu na starosti od října 2008 do září 2009, je obžalovaná za zanedbání pracovních povinností.

Ani ona podle žalobce nevyhodnotila riziko pro jedno z dětí problémové rodiny a následně pak neplnila své povinnosti. Například neprováděla řádné šetření v rodině, nekontaktovala ošetřující lékařku týraného chlapce a nereagovala na zprávu ze základní školy.

I v případě Babičkové, která až do konce loňského roku zastávala místo sociální pracovnice městské části Brno-Slatina, soud nejprve rozhodl trestním příkazem. "Byl jí uložen trest odnětí svobody v trvání šest měsíců, přičemž výkon tohoto trestu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 24 měsíců," uvedla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Babičková si, stejně jako Lea Petříčková, podala odpor, kterým se trestní příkaz zrušil. Soud se jejím případem začne v hlavním líčení zabývat v polovině března.

Potlučeného chlapce si na chodbě všimla úřednice

O případu Dominika z Brna se veřejnost dozvěděla loni v lednu. Na týrání malého chlapce se přišlo v polovině dubna 2010 poté, co se rodina přestěhovala do městské části Židenice a dohled na ní začala vykonávat tamní sociálka.

Když sociální pracovnice Lenka Zatloukalová ze spisu zjistila, jakou rodinu dostala na starosti, hned si rodiče pozvala, aby se s nimi seznámila. Nežádala sice, aby matka vzala děti - Dominika a o rok starší Lucii -  s sebou, ona ale přišla i s nimi.

Zatímco mluvila s matkou dětí, na chodbě před její kanceláří si potlučeného Dominika všimla další z pracovnic úřadu. Následně vyšlo najevo, že chlapce zbil otec. O případ se okamžitě začala zajímat policie a Dominik i jeho sestra byli rodičům odebráni.

Oba rodiče již sedí za mřížemi. Chlapcově matce soud uložil šest let vězení, otci pak za sadistické bití syna uložil trest ještě o půl roku delší (o rozsudku čtěte více zde).

Dnes devítiletý Dominik žil i s Lucií několik měsíců v Klokánku. Letos v lednu se ale pro oba podařilo najít vhodnou pěstounskou rodinu. "Jsou tam čtrnáct dní, děti jsou tam moc šťastné. Vyvíjí se to úžasně, sami rodiče nečekali takový vývoj," uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

VIDEO: Pro obchodníky s kilogramy drog si přišlo policejní komando

Muž pěstoval a prodával kilogramy marihuany.

S marihuanou, extází i kokainem obchodovali muži, které na začátku listopadu zadrželi policisté ze speciálního Útvaru...

Najdete na iDNES.cz