ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Monika TomáškováMF DNES

Volby na Brně-sever znovu platí, rozhodli ústavní soudci

  • 5
Platí? Neplatí? Budou nové volby, nebudou? Ačkoli krajský soud v listopadu nařídil, že lidé na Brně-severu půjdou znovu k volebním urnám, rozhodnutí v úterý změnil Ústavní soud. Krajský soud podle ústavních soudců chyboval, když je zrušil kvůli údajnému kupčení s hlasy.

Ústavní soud (ÚS) tak vyhověl stížnostem starosty Rostislava Hakla (ČSSD), městské části a její rady. Krajský soud tak nejspíš bude o volbách rozhodovat znovu, tentokrát ovšem v limitech úterního nálezu, který v 15 hodin začal číst soudce zpravodaj Jan Musil.

Krajský soud volby loni zrušil na návrh lidoveckého zastupitele Petra Hladíka (více naleznete zde). Někteří Romové podle Hladíka volili starostu Hakla za bezplatný vstup na povolební zábavu s jídlem a pitím zdarma, což krajský soud považoval za vážný volební delikt.

Podle ústavních soudců podobný slib bez souvisejícího nátlaku a dalších zjištění nelze považovat za nezákonnost. Volby lze zrušit v případě, kdy se jasně prokáže „obchodně-tržní“ přístup ke kampani s reálnou korupcí a nátlakem, například jako před pěti lety v Krupce na Teplicku.

Politický boj se má odehrávat u uren, ne v soudních síních, uznal soud

V Brně pro takový závěr podle ÚS neexistují důkazy. „ÚS je toho názoru, že rozhodnutí zrušit volby do Zastupitelstva městské části
Brno-sever bylo svévolné a neproporcionální,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Musila.

Pokud by justice takto rozhodovala opakovaně, znamenalo by to podle ÚS značnou nejistotu, protože podobným praktikám nelze dlouhodobě bránit.

„Pouhé agitování ve prospěch určitého kandidáta výše popsaným způsobem není podle přesvědčení ÚS výjimečnou událostí, deformující vůli voličů do té míry, jež opodstatňuje zrušení celých voleb,“ uvedl Musil. Krajský soud také podle něj neměl jasné důkazy, že Romové skutečně volili ČSSD a starostu Hakla, a pokud ano, že to udělali skutečně na doporučení organizátora veselice Adama Adámka.

Podle ústavních stížností se krajský soud dostatečně nezabýval tím, zda není možné zjednat nápravu jinak, například přepočtem bezproblémových hlasů. Justice má podle stěžovatelů zasahovat do volebního procesu jen při zvláště intenzivním narušení zákona.

Ve stížnostech se také psalo, že právě politický boj se má odehrávat u volebních uren, a ne v soudních síních. Stížnosti také poukazovaly na to, že se neprokázala přímá korupce ani to, že by někdo Romy ovlivňoval v den voleb nebo ve volebních místnostech.

Městskou část řídí provizorně starosta z minulého období

Pokud dostali doporučení, koho volit, není to podle stížností nic neobvyklého, stejně jako různé veselice organizované při kampaních.

ÚS už počátkem roku stopnul přípravy nových voleb ve druhé největší brněnské části (více čtěte zde), které se měly konat 14. března. Strany přitom znovu sestavily kandidátky a zahajovaly volební kampaně (více naleznete zde).

Za neplatné označil v listopadu krajský soud volby poté, co uznal, že se kupčilo s hlasy. Romští voliči totiž za vhozený hlas starostovi Haklovi měli obdržet poukaz na pohoštění zdarma na nedaleké akci.

Celé romské rodiny tak bez znalosti volebních principů způsobily při říjnových komunálních volbách naprostý chaos a od volebních komisařů požadovali vydání náramku na bezplatné občerstvení (více o chaosu jsme psali i v den voleb zde).

V městské části Brno-sever volby vyhrálo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest, stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty mají lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.

Městskou část stále řídí rada a starosta z minulého období, má rozpočtové provizorium. Noví zastupitelé zatím neměli ustavující schůzi.

,