Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úvoz: lidé si stěžují na pruh pro autobusy

  14:39aktualizováno  14:39
Už několik týdnů v ulici Úvoz jezdí řidiči aut pouze v jednom jízdním pruhu. Druhým, dříve odbočovacím pruhem, nyní mohou jezdit jen trolejbusy a autobusy. Obvyklé kolony, které na Úvoze stojí, se tak ještě prodloužily.

Ulice Úvoz má nový pruh pro autobusy | foto: Radek Miča, MAFRA

Namalování zvláštního pruhu uspíšila rekonstrukce Husovy ulice. Uzavření dopravní tepny totiž situaci na Úvoze zhoršilo. Vyhrazený pruh by ale na ulici měl zůstat i po dokončení rekonstrukce Husovy.

Nelibě to nesou i místní. "Je to tragédie, bydlím tu více než čtyřicet let, ale nynější situace je neúnosná. Auta tu jezdí krokem, tvoří se dlouhé kolony a řidiči na sebe nervózně troubí. Uvažovali jsme i o přestěhování," podotýká smutně Zdeňka Nováková.

Odborníci na dopravu si ale vyhrazený pruh pochvalují. "Městská doprava, by měla být upřednostňována, z tohoto důvodu byl jízdní pruh dopravní komisí schválen," uvedl Vladimír Bielko, vedoucí magistrátního odboru dopravy.

Zřízení jízdního pruhu vítá i vedení Dopravního podniku města Brna. "Před vyhrazením jízdního pruhu měly autobusy a trolejbusy zpoždění, které ve špičce dosahovalo až patnácti minut, nyní se pohybujeme v hodnotách maximálně do pěti minut," uvedl Jan Seitl z Dopravního podniku.

Ulice Úvoz má nový pruh pro autobusy

Josef Košárek, který na Úvozu pracuje, s tím nesouhlasí. "Předešlá dopravní situace nebyla růžová, ale teď je to mnohem horší."

A ani řidiči městského podniku nevidí svůj nový jízdní pruh tak pozitivně jako magistrát či Dopravní podnik. "Vyhrazený pruh nám ve špičce trochu pomáhá, ale kolikrát to není ani znát," konstatoval jeden z řidičů trolejbusu. Jméno si nepřál zveřejnit.

Schválení jízdního pruhu předcházelo několik studií. "Mapovali jsme situaci na Úvoze a podle našich šetření sloužil jízdní pruh pouze rychlejším vozidlům k předjíždění," řekl Bielko. Vyhrazený pruh podle něj navíc může pomoci i vozidlům rychlé záchranné služby či hasičům, aby se dostali k dopravní nehodě či požáru.

Další problém: pruh uprostřed, zastávka na kraji
Řidiči a pasažéři městské hromadné dopravy mají také problém s konečnou podobou jízdního pruhu. Jízdní pás pro trolejbusy je totiž uprostřed silnice, zastávky ale na jejím kraji. Řidiči jsou tak nuceni neustále přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého.

"Trolejbus si jede ve svém pruhu, blíží se k zastávce, ale mnohdy má kvůli koloně aut problém u ní zastavit. Lidé pak musí k trolejbusu procházet kolem aut," komentuje situaci Nováková.

Recept na zácpy na Úvoze nemají ani policisté. Doporučují proto totéž co ostatní odborníci.

"Chtějí-li řidiči ušetřit čas, měli by více využívat služeb městské hromadné dopravy. Musíme si uvědomit, že jsme městská aglomerace a počet vozidel se každým rokem neuvěřitelně rychle zvyšuje," konstatoval šéf brněnské dopravní policie Štěpán Zachara.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Najdete na iDNES.cz