Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už jsem ztrácel naději, říká neprávem odsouzený Schindler

  • 3
Čtyřiadvacetiletý Jaroslav Schindler pracuje v Rakousku, aby mohl splatit desítky tisíc korun, které mu za údajné loupežné přepadení pošťačky ve Znojmě vyměřil spolu s výlohami za proces znojemský soud.

I když tvrdí, že uvedené činy nespáchal, přesto platí. Jinak by do bytu jeho rodičů, v němž bydlí i on, přišel exekutor.

Soud potrestal loupež, teď se k ní přiznal někdo jiný. Nevinní platí škodu

Za skutky spáchané v letech 2003 a 2004 rozdal Jaromír Kapinus pět let vězení a podmínku

Nynější přiznání zřejmě skutečného pachatele přepadení znamená pro Tomáše Čepuru i Schindlera obrat o 180 stupňů. "Nemohl jsem tomu uvěřit, když jsem to slyšel. Já už jsem ztrácel veškeré naděje, že se něco prokáže," řekl MF DNES Jaroslav Schindler.

Přitom se Schindler se svým obhájcem nejednou snažil svou nevinu v uplynulých letech prokázat. Soudy vyšší instance však vždy potvrdily rozsudek znojemského okresního soudu. A ten zněl nekompromisně: vinen. I když důkazů proti němu nebylo mnoho.

Jeho kamarád z dětství Tomáš Čepura ho při policejním výslechu označil za spolupachatele. To však Čepura následně u soudu odvolal s tím, že ho k přiznání policisté donutili.

A policie přišla s pachovými stopami na brašně přepadené listonošky. Ty se však údajně objevily až dva měsíce poté, co byl Jaroslav Schindler obviněn.

"Vnímal jsem to tak, že moji vinu brali policisté jako hotovou věc. Pořád říkali: Jak jsi tu pošťačku přepadl, jak jsi jí vzal tu tašku? Bylo to dost na psychiku, mohl jsem říkat, co jsem chtěl, ale na nich jsem viděl, že je to pro ně hotová záležitost," vylíčil Schindler.

Za loupežné přepadení doručovatelky na Janského ulici ve Znojmě, které se stalo v roce 2004, dostal podmíněný trest a skoro půl roku strávil ve vazbě.

Ztratil některé kamarády, okolí na něho i jeho rodinu pohlíželo skrze prsty.

Nyní proto zvažuje, že kvůli všem těmto újmám zažádá o náhradu škody. "Nejen moje pověst tím určitě hodně utrpěla," míní.

Jak ovšem policisté objevili souvislosti s Tomášem Čepurou, Jaroslavem Schindlerem a přepadením dvou znojemských listonošek? Jednoduše. Čepura spolu s Makedoncem Isenem Ililim přepadli v téže době v Husových sadech jistého mladíka a Jaroslav Schindler v případu figuroval nepřímo.

Ihned po vynesení rozsudku, který pro Čepuru znamenal tři roky vězení a pro Schindlera podmíněný trest, si však policisté přišli nejprve pro Čepuru, který měl opletaček se zákonem v minulosti již víc.

Při následném mnohahodinovém policejním výslechu Čepura kývl i na přepadení listonošek. A jako komplice uvedl tehdy dlouholetého kamaráda z dětství.