Zaměstnanci Rybářství Hodonín a desítky hasičů likvidují přes šest stovek husí

Zaměstnanci Rybářství Hodonín a desítky hasičů likvidují přes šest stovek husí | foto: Radek Miča, MAFRA

Už žádné zabíjení tisíců hus, testy nepotvrdily ptačí chřipku

  • 0
Veterináři ušetří zbývající tři hejna drůbeže ve velkochovu na Hodonínsku. U zhruba 2 300 hus totiž testy neprokázaly ptačí chřipku. Hejna zůstanou i nadále pod kontrolou. Ve středu bylo ubito sedm stovek hus, u nichž se objevil nebezpečný virus.

Krajská veterinární správa brzy ráno odvolala více než padesátičlennou posádku hasičů z Brna a Hlučína na Opavsku. "Chov teď bude pravidelně kontrolován po dobu jednadvaceti dnů od poslední dezinfekce," řekl iDNES.cz epizootolog Ivan Přikryl.

"Zprávu, že výsledky jsou negativní, jsme dostali v pět hodin ráno, a když jsme se dozvěděli, že jsou negativní, zajásali jsme. Znamená to pro nás, že část chovu zůstane zachována," uvedl ředitel Rybářství Hodonín Oldřich Pecha. "Byla to těžká noc a jsem rád, že je to za námi," dodal.

Ptačí chřipku objevili veterináři při pravidelných kontrolách chovu u devíti hus na Písečenském rybníku u Hodonína. Rybářství zůstalo ze tří tisíc hus asi 2 300, téměř sedm set jich včera za pomoci hasičů a armády muselo být usmrceno kysličníkem uhličitým. Zlikvidovány být podle nařízení musely, přestože se jednalo jen o nízkopatogenní virus H7. - čtěte Na sedm stovek hus skončilo kvůli ptačí chřipce ve smrtícím kontejneru

Hasiči a zaměstnanci Rybářství Hodonín likvidují přes šest set husí

"V chovu budeme pokračovat, ale domluvíme se s majiteli společnosti, v jakém rozsahu a zda obnovíme hejno, o které jsme přišli. Riziko, že se nákaza znovu objeví, je v tomto případě velké. Při chovu vodní drůbeže se nedá zabránit kontaktu s tažnými ptáky, kteří ptačí chřipku přenášejí. Chovné husy se do hal zavřít nedají," dodal Pecha.

Negativní výsledky jsou i velmi dobrou zprávou pro zhruba patnáct zaměstnanců Rybářství. Pokud by se chov úplně zrušil, musela by je firma propustit.

Kromě hus má Rybářství i na 300 kachen divokých, které chová většinou pro myslivce, kteří je vypouštějí do přírody.

Obnoví i chov housat

Rybářství také obnovilo líhnutí housat. Kromě hus totiž muselo včera zlikvidovat i téměř osm tisíc vajíček, jednak ta, která byla z nakaženého hejna, a pak ještě všechna z líhní, protože se nedalo určit, ze kterého hejna pocházejí.

Odchovna, ve které žilo utracené hejno, musí zůstat nějaký čas prázdná, a zda se do ní husy vrátí, to ještě Rybářství neví. "Když se husy zabíjely, bylo mi všelijak,"uvedl Oldřich Pecha. "Byla to krásná zvířata, naprosto vitální, a přesto se jejich život musel ukončit," řekl a přiznal, že mu v té chvíli připadalo, že to snad ani nemá logiku.

Hasiči a zaměstnanci Rybářství Hodonín likvidují přes šest set husí

"Lidi mnohem více ohrožují jiné věci a nic se s tím nedělá. Toto se mi naopak zdálo až příliš přehnané. Taková jsou však nařízení a nedá se s tím nic dělat," posteskl si.

Ptáci pod drobnohledem

"Chov budeme nyní sledovat," uvedl Ivan Přikryl z Krajské veterinární správy v Brně. Potvrdil, že negativní byla nejen virologická vyšetření, ale i sérologická, při kterých se zjišťuje, zda zvířata nemají v sobě protilátky proti ptačí chřipce.

Přiznal však, že ani veterináři neznají způsob, jak by se při chovu vodní drůbeže dalo zabránit kontaktu s volně žijícími ptáky. "I kdyby se nad výběhem natáhly sítě, mohl by se do něj dostat trus nakažených ptáků," dodal.

,