Brněnské zastupitelstvo v čele s primátorem Romanem Onderkou (vpravo) bude o klíčové aktualizaci územního plánu jednat v úterý 17. června.

Brněnské zastupitelstvo v čele s primátorem Romanem Onderkou (vpravo) bude o klíčové aktualizaci územního plánu jednat v úterý 17. června. | foto: ČTK

Deset tisíc stran, které mají změnit Brno. Územní plán skrývá hodně

  • 14
Už v úterý bude zastupitelstvo schvalovat zásadní dokument pro celé Brno. Aktualizace územního plánu předurčí budoucí podobu města. Ostře proti je opozice i aktivisté, jimž vadí velká nepřehlednost dokumentu, která může nahrávat například developerům.

Zodpovědní zastupitelé Brna si víkend asi příliš neužili. Měli více než dost práce, museli přečíst 10 434 stránek textu a projít dalších 871 listů map v balíku nadepsaném Aktualizace územního plánu.

Dokument, o kterém budou politici v úterý na zastupitelstvu města hlasovat, přitom zásadním způsobem ovlivní budoucí podobu Brna. Kde budou stát vysoké budovy? Kde byty? Jak bude vypadat zeleň ve městě? A jaké podmínky nastaví Brno nově příchozím developerům?

Najít v dokumentu odpovědi na tyto otázky je podle odpůrců i opozice nepřípustně složité a na předposledním zastupitelstvu před komunálními volbami může projít změna, která nahrává developerům na úkor Brňanů. Protestovat přímo do sálu Nové radnice se tak chystají desítky lidí.

"Kvůli drobným změnám se dočkají legalizace černé stavby a v prostorách pro zeleň bude možné stavět parkoviště nebo obchody," sdělila například Hana Chalupská z Nesehnutí. Jde přitom třeba o případy řady staveb u přehrady.

Aktivisté založili web, prostřednictvím kterého odeslali lidé vedení města přibližně sedm stovek vlastních připomínek (více o jejich aktivitě čtěte zde). Nyní spustili i stránky www.mamlepsiplany.cz. Aktualizace, kterou zastupitelé buď mohou jako celý balík schválit, nebo vrátit k přepracování, se nelíbí ani občanskému sdružení Masarykova čtvrť, Fóru pro architekturu a média, iniciativám DejchejBrno, Občané pro Medlánky či Pro Kohoutovice.

Důvod? Nové hypermarkety v Ivanovicích a ve Slatině nebo pětinásobné navýšení hustoty zástavby na pozemku developera na Majdalenkách či až sedmipatrový dům v Masarykově čtvrti. Přesně takové projekty by kvůli změnám mohly vzniknout.

Strana zelených: Je potřeba nezávislý audit

Ostře proti je také opoziční Strana zelených (SZ). "Obří balík často nenápadných, ale podstatných změn územního plánu má umožnit například skryté zhodnocení pozemků vybraných firem. Zodpovědní zastupitelé by si měli nechat nezávislým auditem prověřit, zda schválení nebude pro někoho znamenat neoprávněnou výhodu," uvedl brněnský šéf SZ Martin Ander.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) aktualizaci hájí. "Strana zelených sice poukazuje na rozsáhlost dokumentu a navrhuje audit, osobně spíše vnímám jejich aktivitu jako předvolební rétoriku, navíc spojenou s šířením zavádějících, až lživých informací. Město Brno nemůže přešlapovat na místě a čekat až na nový platný územní plán, proto takový dokument potřebuje," uvedl Onderka.

O tom, zda změnu podpoří, ale doteď není přesvědčený ani jeho koaliční partner ODS. "V pondělí máme schůzi zastupitelského klubu. Pozvali jsem si zástupce z komise pro rozvoj města. Vyslechneme námitky odpůrců i argumenty zastánců. I já si udělám finální názor až podle toho," zdráhá se sdělit jednoznačné stanovisko šéf klubu zastupitelů ODS Libor Šťástka.

Není možné se v plánu vyznat, upozorňuje šéf TOP 09

Proti je podle šéfa stranického klubu zastupitelů Jaroslava Kacera TOP 09. Strana tak navrhne stáhnout projednávání aktualizace územního plánu Brna z úterního programu zastupitelstva.

Podle Kacera by bylo pro Brno rozumnější vypracování metropolitního plánu, který je přehlednější a zamezil by korupci. "Aktualizace má mnoho dobrých věcí, ale také spoustu takových, o kterých to říct nelze," uvedl Kacer.

Kriticky hodnotí například fakt, že se vedle sebe nacházejí plochy, z nichž jedna je určena pro bytovou zástavbu, jiná pro komerční a na vedlejší stavět nelze.

"Není možné se v tom vyznat. Současný návrh také nahrává některým developerům a přináší jim výhody, aniž by o tom věděli lidé v okolí," řekl pro ČTK Kacer.

Křesťanští demokraté se na společném postupu ještě definitivně nedohodli, řekl šéf zastupitelského klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Přesto je podle něj pravděpodobné, že budou hlasovat proti. Stejně se hodlají zachovat i komunisté.

Územní plán se dotýká i kauzy chaty rodiny náměstka Macka

Odpůrci přitom poukazují ještě na jednu věc. Záležitosti územního plánu jsou v gesci náměstka primátora Ladislava Macka (ČSSD). Ten přitom nyní čelí nařčení SZ, že jemu podřízený Odbor územního plánování a rozvoje (OÚPR) v rozporu se zákonem bez souhlasu zastupitelstva v roce 2011 změnil územní plán pod chatou jeho rodiny u Brněnské přehrady (čtěte zde).

Umožnil tak dceři politika Michaele Kelblové legalizovat kurt, bazén či altán, které na pozemku stály načerno. Zelení kvůli tomu podali i žalobu na úředníky ke krajskému soudu.

A územní plán pozemku kolem Mackovy chaty mění i aktualizace, za kterou zodpovídá opět OÚPR. Plochu ve starém územním plánu zakreslenou jako zařízení pro rekreaci a sport překvalifikovává na pozemek určený pro komerční vybavení pro sport. Macek tak může na ploše u pláže přehrady postavit například veřejné kurty či půjčovnu lodí. Nic takového ale prý nemá v úmyslu.

"Pozemek, o který má dcera zájem, nebyl nikdy veřejný a ani veřejně využitelný. Po celou dobu existence předmětné chaty byl v minulosti příslušný pozemek využíván majitelem chaty a ani není v žádném zájmu a potřebě, aby v budoucnu veřejným byl. Celou rozvířenou záležitost vnímám jako reakci v souvislosti s připravovaným projednáním aktualizace územního plánu, kdy nebylo vyhověno námitkám některých zájmových navrhovatelů v procesu pořizování změn," uvedl Macek v nedávném prohlášení.

Vznik nového územního plánu blokuje kraj

Brno navrhlo aktualizaci 20 let starého plánu s odůvodněním, že je to nutné pro to, aby se město mohlo rozvíjet. Lidé k tomu poslali kolem dvou tisíc připomínek, ještě zhruba stejný počet připomínek neměl potřebné náležitosti, aby mohly být zohledněny.

Souběžně přitom město připravuje i úplně nový územní plán. Ten ale brzdí neexistující jihomoravské zásady územního rozvoje, které na plán navazují. V roce 2012 je jako nezákonné zrušil soud.

"Aktualizaci územního plánu shledáváme jako nesystémový a nehospodárný krok, neboť se jedná o paralelní činnost se vznikajícím novým územním plánem. Ve skutečnosti nejde o aktualizaci územního plánu, ale o zásadní systémovou a koncepční změnu územního plánování města," namítají odborníci z brněnského Fóra pro architekturu a média.

,