Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Originální nápad herců. Ze zdemolovaného sklepa chtějí mít divadlo

  14:25aktualizováno  14:25
Zatím je to roky nevyužívaný sklep na jednom z nejlukrativnějších míst v centru jihomoravského Blanska. A také jediný pozůstatek po sedmipodlažním zašlém hotelu Dukla. Za pár let ale může být centrem kulturního dění v Blansku, město uvažuje o možnosti vybudovat ze sklepa divadlo.

Divadelníci by rádi ve sklepě bývalého hotelu vybudovali první stálou komorní scénu v Blansku. | foto: Vizualizace: Petr Hudec

Nad sklepením hotelu, který město na přání místních koupilo za více než 30 milionů v dražbě a pak ho loni za dalších sedm milionů nechalo zbourat (o demolici hotelu můžete číst zde), podle plánů radnice do konce roku vyroste park se zelení, amfiteátrem, dětským hřištěm, kašnou či kavárnou. Vše podle návrhu architekta Martina Habiny.

S úpravou suterénních prostor současný desetimilionový projekt na náměstí Republiky nepočítá. Peníze na to v městské kase nejsou a nejméně další 2 roky nebudou. Změnit se to snaží skupina místních divadelníků a dalších příznivců kultury s projektem Divadlo do Blanska.

Podle nich by už příští rok na místě zdemolovaného sklepení mohlo vzniknout zázemí pro první stálé blanenské komorní divadlo.

Nejen divadlo, ale také místo pro koncerty a festivaly

„Stálé komorní divadlo se v Blansku snažíme vybudovat už několik let, toto místo je pro nás ideální. Vzniknout by zde mohl prostor pro divadlo, koncerty, zkušebny, sklad kulis a další potřebné zázemí,“ líčí Eva Petrželová, vedoucí blanenského divadla Kolárka a předsedkyně spolku Circulus.

„Spíš než o klasické divadlo by tak šlo o multikulturní scénu, která oživí střed města. Byl by to ideální prostor také pro letní festivaly, které mohou využít sousední amfiteátr jako venkovní scénu, vše by bylo krásně na jednom místě,“ dodává nadšeně Petrželová.

Právě ona teď projekt předložila zdejším radním. I se studií blanenského architekta Petra Hudce, který objekt divadla zvedl o patro nahoru.

„V části sklepních prostor jsou stropy velmi nízké, proto jsme museli v jednom místě vystoupit o patro výš s tím, že plánovaná kavárna by se posunula směrem k centru náměstí Republiky,“ vysvětluje Hudec.

„Celý veřejný prostor navržený panem architektem Habinou by se tím oddělil od silnice a uzavřel. Kolem kavárny by ale vše bylo prostupné i dolů k hlavnímu vchodu, který bude na úrovni chodníku,“ doplňuje.

Peníze seženeme sami, nabízejí divadelníci

Velkorysý projekt má navíc jedno velké unikum: divadelníci ujišťují, že potřebných zhruba 20 až 25 milionů korun umějí získat i bez městského rozpočtu. „Máme zdroje, soukromé dárce ochotné podpořit kulturu i člověka, který peníze umí získat. Do tří měsíců by podle něj mohly začít práce a příští rok v létě nebo na podzim bychom zde mohli organizovat první festival,“ plánuje Petrželová.

Vedení města nápad na divadlo v někdejším hotelovém sklepě vítá, problém má ale s tím, že by objekt divadla měl zasáhnout i nad suterén. Podle divadelníků je ale bez zvýšení stropů suterén pro sál nevyužitelný.

„Divadlo nám přijde z dosavadních návrhů, mezi nimiž je třeba hudební klub, diskotéka nebo veřejné toalety, jako ideální varianta. Jenže původně o nástavbě nebyla řeč, nevím, zda by to bylo vůbec proveditelné. Čekáme na detaily projektu, dokumentaci i podrobný rozpočet a způsob financování,“ uvedl starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).

Město už navíc chystá výběrové řízení na firmu, která do podzimu na místě někdejšího hotelu Dukla vybuduje park. Zatím zde zábradlí ohraničuje jen trávníky a oblázkové plochy.

„Do 14 dnů chceme vypsat výběrové řízení na zhotovitele, projekt je hotový, teď se dělá zadávací dokumentace. Divadlo je určitě smysluplným využitím suterénu, změna horní části by ale znamenala, že se vše zastaví a odloží, to podle mého není moc reálné,“ dodává místostarosta Jiří Crha (ODS).

Podívejte se na časosběrné video, jak se boural hotel Dukla:
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz