Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Břeclavi vědí, jak na problémové děti. Díky novému informačnímu systému

  7:05aktualizováno  7:05
Policisté přistihnou dítě, jak krade v obchodě. Strážníci zase, jak se toulá po nocích. A lékař zjistí, že má na těle nehezké modřiny. Pokud si to tito tři vzájemně neřeknou, je téměř nulová šance zjistit, zda dítě není týrané nebo zda se nezapletlo do party kriminálníků.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Břeclavi se proto chtějí zapojit do unikátního systému, v němž si pomocí počítačové sítě budou předávat informace všechny instituce, které pracují s ohroženými dětmi.

Projekt se jmenuje "Systém včasné intervence". A má pomoci včas odhalit oběti kriminality, ale i  dětské pachatele trestných činů.

Jak má fungovat? Lékař, který je do systému zapojený, zjistí na běžné preventivní prohlídce desetiletého dítěte podlitiny. Vše zapíše do počítačového programu, který je připojen na síť Systému včasné intervence.

Systém bude hlídat, na které dítě se zaměřit
O několik dní později přistihnou policisté tohoto školáka při pokuřování s partou vrstevníků. I oni svou poznámku zapíší do programu. Pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí pak mohou ze systému jednoduše vyčíst, na které dítě se zaměřit.

"Na základě těchto údajů mohou provést šetření v rodině dítěte. A v případě, že zjistí zanedbání výchovy, mohou nařídit sankce," tvrdí Dagmar Gasnárková z odboru sociálních věcí břeclavské radnice.

Výsledkem pak může být nařízení speciálního dohledu nad rodinou, policejní namátkové kontroly a v nejzazším případě i odebrání dítěte rodičům.

V Břeclavi se mají k systému připojit pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí, policie, soudů, státních zastupitelství, probační a mediační služby nebo škol, lékaři i neziskové organizace.

Dětská kriminalita stále roste
Pomoci má hlavně dětem, které se opakovaně dostávají do křížku se zákonem. Díky včasné práci s nimi i jejich rodinami je podle přestav ministerstva vnitra větší šance, že se děti samy vzdají kriminální kariéry. Těch, kteří k ní mají dobře našlápnuto, totiž není v Břeclavi málo.

"Dětská kriminalita je na vzestupu celorepublikově. Nemyslím, že by Břeclav byla tolik výjimečná. Ovšem průměr ve statistikách dětské kriminality je tak vysoký, že je nezbytné se tímto problémem zabývat," tvrdí starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Podle něj celý problém souvisí i s výraznou romskou dětskou kriminalitou, zejména s vandalstvím či drobnými krádežemi v supermarketech. Nový systém je podle něj aspoň malý krůček kupředu, aby se těmto deliktům předcházelo.

Projekt z osmdesáti procent zaplatí ministerstvo vnitra. V Břeclavi má začít plně fungovat zhruba za rok. Na jihu Moravy je naprostou novinkou, v rámci celé České republiky se do něj ale zapojilo už sedmnáct měst. Ministerstvo vnitra právě teď analyzuje, s jakým úspěchem.

Kontroly dětí by se postupně měly sjednotit
Záměrem ministerstva je, aby se systém postupně rozšířil do co nejvíce míst republiky. Aby jednotlivé instituce mohly spolupracovat i meziregionálně. Systém péče o rizikové a ohrožené děti je totiž v celé republice roztříštěný a efektivita práce s těmito dětmi jde strmě dolů.

"Ovšem záleží především na vůli měst i partnerských subjektů řešit problematiku rizikových a ohrožených dětí," podotkla Hana Malá z ministerstva vnitra.

Ministerstvo je na tento finančně náročný projekt ochotno uvolnit značnou část svých prostředků. U každého žadatele však pečlivě ověřuje, nakolik je jeho zájem problém řešit skutečně vážný. A to jak mezi řadovými, tak mezi vedoucími pracovníky jednotlivých institucí.

Systém včasné intervence není v Břeclavi prvním opatřením v boji s dětskou kriminalitou. Rodičům dětí, kteří chodí za školu a dopouštějí se různých deliktů, radnice odebírá část sociálních dávek. U několika rodin už také navrhla ústavní výchovu.

"Bohužel máme ty zkušenosti, že se nám z ústavní výchovy vrátí ještě větší grázlíci, než jací tam odešli," říká bez servítek břeclavský starosta Dymo Piškula.
Mnohem větší efekt podle něj má vyplácení části sociálních dávek formou poukázek na potraviny.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz