Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně bude kontroverzní výstava Bodies. Je to byznys, poučení, či pieta?

  13:28aktualizováno  13:28
Šarlatánská sadistická atrakce, důležitá osvěta, komerční stroj na peníze, poučná prohlídka, hyenismus nebo barbarská a neetická podívaná? Bude na návštěvnících kolekce Bodies Revealed, jakou hodnotící nálepku výstavě přiřadí. V brněnské Olympii začíná 2. června.

Kolekce skutečných lidských těl Bodies Revealed v brněnském nákupním a zábavním centru Olympia | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Jde zejména o výchovný a poučný rozměr, možnost vidět lidské tělo z anatomického hlediska v originále," míní za pořadatele Robert Porkert.

Duchovní autorita a profesor Tomáš Halík však už pražskou výstavu viděl ve zcela jiném světle. "Osobně jsem tam nešel, protože jsem přesvědčen, že slušný člověk má podobné akce bojkotovat," uvedl Halík. Mluví o úctě k zemřelým a kultuře pohřbívání, která je podle něj jedním ze základních znaků odlišujících člověka jako druh od vývojových předků.

Kolekce skutečných lidských těl Bodies Revealed v brněnském nákupním a zábavním centru OlympiaKolekce skutečných lidských těl Bodies Revealed v brněnském nákupním a zábavním centru Olympia

Co je plastinace?

Metodu plastinace, při níž se nahrazuje voda v tkáních silikonovým kaučukem, vymyslel německý anatom Günther von Hagens. Tělesné orgány na výstavě jsou konzervovány revoluční technikou nazvanou polymerová konzervace čili plastinace.
Při tomto procesu jsou lidské tkáně permanentně napuštěny tekutou silikonovou hmotou, která je později impregnována a ztvrdne. Výsledkem je pogumovaný orgán konzervovaný až na úroveň buněk, na kterém je dopodrobna vidět komplexnost celého těla a jednotlivých kostí, svalů, nervů, cév a ostatních orgánů.
U vzorků z celého těla trvá jejich příprava někdy i více než rok. Některé z brněnských exponátů jsou vypreparovány z těl v atletických pozicích.
Jedno z těl střílí lukem, jiné zase hraje volejbalovým míčem. Bude ilustrováno i poškození lidských orgánů přejídáním a nedostatkem cvičení.

"Já se obávám, že tam, kde tuto úctu ztrácíme a kde se s lidskými těly zachází jako s výstavním materiálem a navíc z důvodů honby za senzací a ziskem, tak tím naše civilizace tu lidskost ztrácí. Vracíme se tím na podlidskou úroveň," zformuloval svůj odsuzující verdikt Halík.

Divákům se v Brně už počátkem příštího týdne naskytnou podrobné pohledy na kosterní, svalový, reprodukční, respirační systém a ostatní tělesné orgány.

Porkert se ovšem ohrazuje, že by šlo o variantu skandální kolekce, která je nyní v Berlíně a kde se znázorňuje kupříkladu lidský pár při pohlavním styku. V berlínském prostoru Postbahnhof vzbudila před několika dny právě vypreparovaná souložící dvojice nazvaná Vznášející se akt velké protesty veřejnosti.

Politici intervenovali za její odstranění a ptali se na případné porušení zákona. Od této kolekce německého profesora anatomie a autora výstavy Günthera von Hagense se pořadatelé brněnské expozice příkře distancují. "Spousta exponátů je vypreparována z těl v atletických pozicích, aby si diváci mohli prohlédnout, jak orgány fungují v běžném každodenním životě," uvedl Porkert.

Organizátoři chtějí ukázat lidem třeba i poškození lidských orgánů způsobované přejídáním a nedostatkem cvičení či kouřením.

Kdo jsou ti nebožtíci?

Už při pražské výstavě Bodies se hodně mluvilo zejména o původu vystavených lidských torz patřících Asiatům. I na oficiálních stránkách výstavy pořadatelé přiznali spekulace veřejnosti, že jde o těla čínských politických vězňů.

 Kolekce skutečných lidských těl Bodies Revealed v brněnském nákupním a zábavním centru OlympiaKolekce skutečných lidských těl Bodies Revealed v brněnském nákupním a zábavním centru Olympia

"Existují doložitelné úřední dokumenty čínské univerzity v Dalianu, která těla obstarala, že s ostatky je nakládáno se souhlasem pozůstalých," uvedl Robert Porkert za pořádající společnost Live Nation. Jedním dechem tajemně dodává, že podmínkou čínské strany bylo právě utajení identity vystavených figur.

"Měli podmínku, že tato těla prostě zůstanou v anonymitě," sdělil Porkert. Zároveň poukazuje na to, že výstava už mnoho let brázdí svět a že v dnešní době jsou již těla neidentifikovatelná. "Musíme proto věřit úředním dokumentům," dodal.

Podle organizátorů zemřeli všichni lidé, jejichž těla byla použita, přirozenou smrtí. Bodies prý také prozkoumala policie, a jak říkají pořadatelé, zjistila, že vše je plně legální. "Dospěla k závěru, že to, co je vystavováno, nejsou lidské pozůstatky, ale exponáty," uvedl Porkert.

BodiesBodies

Vystavovat rozříznutého člověka?

Když se výstava Bodies objevila v Praze, skloňovalo se v souvislosti s ní nejčastěji slovo etika. "Medicína z toho rozhodně není nadšená," říká děkan lékařské fakulty v Brně Jan Žaloudík.

Tak jak to tedy je s lékařskou etikou při vystavováním mrtvých těl?
Jde o to, jak se na to lidé dívají, jestli jako na vědu nebo očima odporu. Nikdo z odborníků nadšený není. Ale to už se řešilo. A že se výstava posune do Brna, neznamená v tomto ohledu nic nového. Je to prostě byznys. A víc než etický je to kulturně-společenský problém, zda vystavovat rozříznutého člověka.

Organizátoři tvrdí, že výstava je i vzdělávací.
O tom pochybuji. Rozevláté svaly sicemohou být promnoho lidí šokující, ale anatomii se z toho rozhodně nenaučí.

Ukazují třeba plíce kuřáka.
To se běžně ukazuje na školách. A navíc škodlivý vliv kouření si už snad v dnešní době nemusíme dokazovat. Dělají to spíš kvůli tomu, že na tom vydělají.

Jak vidíte výstavu vy jako lékař?
Jsou tam unikátní techniky, třeba vypreparované plicní cévy nebo korozní techniky, které jsem ještě neviděl a ukazují perfektní anatomii. My lékaři se nezděsíme zemřelého člověka. A lidé tam jdou ze zvědavosti a možná také částečně hraje roli hyenismus. Výstava je komerční a nevztahoval bych ji k medicíně. I když připouštím, že práce anatomů je precizní.

Doporučil byste návštěvu?
Klidně běžte. Těla nepřipomínají mrtvého člověka, spíš plastové figuríny. Něco jiného je vidět mrtvé tělo na patologii nebo při nehodě. Ale i toto vás zarazí. Šokuje.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

České dráhy vyčíslují škody za překopnuté kabely, půjdou do statisíců

Vlaky v Brně mají zpoždění kvůli překopnutým kabelům.

České dráhy vyčíslují, kolik je stály komplikace na konci července, kdy dělníci na brněnském hlavním nádraží poškodili...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz