Brněnský dopravní podnik chce z vozidel vytlačit znečištěné nebo silně zapáchají osoby. Ilustrační snímek

Brněnský dopravní podnik chce z vozidel vytlačit znečištěné nebo silně zapáchají osoby. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Smrdíš? Vystup si. V brněnské dopravě budou od února preventisté

  • 232
Brněnský dopravní podnik zavádí takzvané preventisty. Ti se budou starat třeba o to, aby sedící teenager uvolnil místo stojícímu seniorovi, především by však do vozidel neměli pustit například zapáchající, znečištěné nebo opilé lidi. Ty s platnou jízdenkou však vykázat nesmějí.

Nové uniformy a zvláštní úkol dostane na začátku února dvaadvacet zaměstnanců dopravního podniku.

"Chceme tak zvýšit prestiž a atraktivitu městské hromadné dopravy. Slibujeme si od projektu, že zajistí větší bezpečnost ve vozidlech, a v neposlední řadě chceme také získat nové zákazníky," uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Od soboty SMS jízdenky za 20 Kč

Až do teď měli cestující, kteří za jízdu brněnskými tramvajemi či autobusy chtěli zaplatit mobilem, pouze dvě možnosti. Od soboty však lístek na 75 minut za 29 korun a na 24 hodin za 99 korun doplní i levnější dvacetikorunová SMS jízdenka. Platit bude 20 minut, což je o pět minut déle než papírová jízdenka za stejné peníze.
Zaplatit se dá zasláním SMS ve tvaru BRNO20 na telefonní číslo 90206. Dopravní podnik tak reaguje na připomínky cestujících, kteří si na příliš drahé tarify SMS jízdenek, fungujících od konce listopadu, stěžovali. I dále ale elektronické lístky budou platit jen v zónách 100 a 101 s výjimkou vlaků. Speciální varianty mohou nově pořídit uživatelé aplikace Sejf pro mobily. Jde pomocí ní objednat jízdenku na 20 minut za 19 korun, jízdenku na 40 minut za 24 korun nebo poloviční jízdenku na 40 minut za 12 korun.

Jaký bude rozdíl mezi klasickým revizorem a nově zaváděným pracovníkem?

"Preventista má širší rozsah činností, už z názvu vyplývá, že se bude snažit předcházet problémům například s opilými a hlučnými osobami. V hromadné dopravě bude dohlížet i na morální zásady, a když uvidí stojící starou paní a vedle ní sedícího teenagera, tak také zakročí. Zároveň bude mít i pravomoc revizora kontrolovat jízdenky," vysvětluje mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Jenom zápach nestačí

Dopravní podnik chce z prostředků hromadné dopravy vyhazovat zejména znečištěné nebo silně zapáchající osoby. "Myslí se tím samozřejmě extrémní případy. Bezdomovci, kteří jsou cítit přes celou tramvaj a obtěžují tím ostatní cestující," vysvětluje Hailichová.

Jenže jenom zápach k vyhazovu z hromadné dopravy nestačí. Pokud by dotyčný vlastnil platnou jízdenku, mohl by preventista narazit na zákon, upozorňují právníci.

"Cestující můžou být vyloučeni, pouze pokud by znečišťovali prostředí městské hromadné dopravy nebo ostatní pasažéry. Kdyby jen zapáchali, už by to bylo v rozporu. Zapáchat si zjednodušeně řečeno může, kdo chce, jak chce," zmiňuje brněnská advokátka Monika Tesařová.

Problematiku podle ní upravuje zákon o drahách.

"V potaz se ale musí brát i nový občanský zákoník. Podle něj totiž může preventista vyhozením zapáchajícího pasažéra s platnou jízdenkou způsobit jedinci nemajetkovou újmu. To už by byl zásah do osobnosti člověka, který se samozřejmě může odpovídajícím způsobem bránit," dodává Tesařová.

Postižený se v takovém případě může podle advokátky obrátit s žalobou na soud.

Nový projekt dopravního podniku asi většina cestujících vítá. Najdou se ale i tací, kteří mají výhrady, například student Matej Šimalčík.

"Jde o společnost, která je financovaná i z veřejných prostředků, takže by se tímto vyhazováním mohla dopouštět diskriminace podle společenského nebo finančního postavení. Pokud by čistě teoreticky bezdomovec jízdenku měl, tak proč ho vyhazovat?"myslí si.

Podobný problém jako v Praze

Studentka Věra Kmentová je zase přesvědčená, že tímto krokem rapidně naroste počet úmrtí bezdomovců v zimě.

To se snažili vyřešit v Praze. Už v létě magistrát informoval o ustavení zvláštní skupiny, tvořené zástupci neziskových organizací, městské policie a dopravního podniku, která dostala za úkol zlepšit situaci v MHD.

Mobilní týmy mají za úkol přesvědčovat bezdomovce, aby využili možnosti osprchovat se a přespat v teple azylových domů.

"Nedostávají je z MHD násilím, bezdomovce vykáže dopravní podnik nebo městská policie. Mobilní tým ho pak na zastávce osloví a nabídne mu pomoc," vysvětlil radní pro oblast zdravotní a sociální politiky Martin Dlouhý.