Za nápisem na České ulici nejsou aktivisté, ale komerce

Za nápisem na České ulici nejsou aktivisté, ale komerce | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně budou protesty proti papeži, vadí postoj ke kondomům i minulost

  • 34
I přesto, že se na tuřanské letiště chystá za papežem Benediktem XVI. až 120 tisíc lidí, někteří by ho nejradši nepustili ani přes české hranice. Aktivisté, kterým se papežova návštěva nelíbí, se spolu domlouvají především přes internetové komunitní servery.

Jako obvykle jim vévodí Facebook. Jen tam založili uživatelé už šest skupin s názvy jako "Nechceme tu PAPEŽE" nebo "Kondomy pro papeže".

Co jim vadí? Nejvíce Benediktova minulost. Sám se totiž přiznal, že byl v mládí členem Hitlerjugend. I proto se na internetu často objevují vzkazy jako napsal například autor jedné ze skupin Ondřej Horák: "Pojďme uspořádat demonstraci proti návštěvě tohoto fašistického, prolhaného, falešného a zlodějského papeže v České republice."

Mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová jim nerozumí. "Papež nikomu neubližuje. Je tady pro všechny lidi. Snaží se jim pomáhat, usmiřovat znesvářené národy či rozdílná náboženství," říká Jandlová.

Papež Benedikt XVI

Protesty v Brně ale možná přece jen budou. Rozhodně však nepůjde o nic velkého. Fanoušci těchto skupin se počítají ve stovkách, jen pár z nich je ochotno vyjít do ulic.

"Protest politické organizace jsme upravili na všeobecný protest, aby tak přišlo a vyjádřilo svůj názor co nejvíce lidí. Stejně je nás ale jenom pár," uvádí organizátor brněnského protestu podepsaný jako Jan Karel Radegast.

Ani oslovený odborník nepředpokládá žádné demonstrující masy. V Americe by to však podle něj vypadalo jinak. Tam je totiž běžné, že za práva homosexuálů či legalizace potratů demonstrují desítky tisíc lidí.

Horké téma je také nemožnost manželství u knězů či jejich kauzy pedofilního charakteru. "Česká společnost se neřídí pravidly katolické církve. Proto nás papežovy názory zas tak nezajímají. Návštěvu bereme spíše jako společenskou událost," míní sociolog Pavel Šimoník.

Sporná je i nákladnost návštěvy

To si ale evidentně nemyslí další zakladatel facebookové skupiny. Ve svých názorech je velmi radikální: "Nesouhlasím s vyhazováním státních peněz na ochranu rasistické osoby, jako je Benedikt XVI. Pokud chce kázat, tak ať si káže ve svém vlastním ministátě, ve Vatikánu," kritizuje Vladimír Záruba papeže Benedikta XVI. za jeho minulost a členství v Hitlerjugend.

Protesty patří k demokracii Podle sociologa ale ani papežova nacistická minulost nebude lidi zajímat. "Moc o tom nevědí. A i kdyby, tak mu to odpustí, protože se to odehrálo v jeho mládí. Možná se najde pár protestujících skupin, nic velkého to ale nebude," dodává Šimoník.

Mluvčí biskupství Jandlová míní, že když někdo bojuje za něco dobrého, najde se vždy někdo, kdo se mu postaví. "To ale patří k demokracii," říká Jandlová.

Když už se ale někteří z papežových odpůrců smíří s jeho minulostí, vadí jim třeba dopravní omezení v době jeho návštěvy nebo to, že je celá akce drahá.

"Co lidí umírá jen proto, že na něco nejsou peníze, a na tohle jsou? Když už chce přijet, tak jako každý jiný smrtelník. Měl by dát peníze třeba na dětskou nemocnici. Církev vždy utlačovala a ždímala peníze z chudých, žila si v blahobytu a týrala lidi,“ myslí si Ludmila Bergerová.

Ani s tím ale zástupkyně biskupství při tak výjimečné události nesouhlasí. "Každá státní návštěva něco stojí," reaguje Jandlová.

Vzkazy na chodnících

Jestliže stát na papežově návštěvě prodělá, nedá se totéž říct o firmě Primeros vyrábějící kondomy. Brněnské chodníky lemují potisky, které kritizují papežův vztah k tomuto druhu antikoncepce. "Papa said no! And you?" stojí na nich. Nápis doplňuje internetová adresa.

Web pak útočí: "Papežovy postoje ukazují, že je pro něho důležitější dogma než životy žen, mužů a dětí v Africe."

Při prohlížení internetové stránky však návštěvník zjistí, že za akcí nestojí žádný idealista, nýbrž právě společnost vyrábějící kondomy.

„Některé zájmové skupiny využívají mediálního zájmu. Chtějí být vidět. Kdyby s něčím podobným přišli v jinou dobu, zřejmě by se jim nic takového nepovedlo,“ konstatuje sociolog Šimoník.