Kam poslat své dítě do školy a zbude na něj místo? Takové otázky teď řeší rodiče budoucích prvňáčků v Brně. Ilustrační snímek

Kam poslat své dítě do školy a zbude na něj místo? Takové otázky teď řeší rodiče budoucích prvňáčků v Brně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Elitní školy v Brně mají místo sotva pro polovinu prvňáků

  • 6
Tvary, barvy, pravá, levá... Na většině základních škol v Brně začaly minulý týden zápisy do prvních tříd. Ředitelé škol řeší, zda vůbec budou mít pro přicházející silný ročník dostatek míst ve třídách.

Stovky brněnských dětí usedly koncem uplynulého týdne poprvé do školních lavic. Na základních školách začaly zápisy do prvních tříd.

Brňané dávají obecně přednost školám v blízkosti svých bydlišť, velký zájem je ale tradičně i o brněnské specializované školy s rozšířenou výukou cizích jazyků či matematiky. Počet dětí ale roste, elitní základní školy mají místo přibližně pro polovinu zájemců.

Kdy v Brně vyrazit k zápisu

  • ZŠ Elišky Přemyslovny (Starý Lískovec) 20. a 21. ledna
  • ZŠ Jihomoravské náměstí (Slatina) 10. a 11. února
  • ZŠ Křenová (Brno-střed) 24. ledna
  • ZŠ náměstí Míru (Brno-střed) 7. a 8. února
  • ZŠ Plovdivská (Žabovřesky) 29. a 30. ledna, 7. a 8. února
  • ZŠ Svážná (Nový Lískovec) 21., 22. a 25. ledna
  • ZŠ Vedlejší (Bohunice) 21. a 22. ledna

Zdroj: www.brno.cz

"Musím říct, že se zápis mně i mé dceři velmi líbil. Škola to měla hezky připravené, zábavnou formou. Překvapilo mě, jak obsáhle dceru zkoušeli," popisuje svůj čtvrteční zážitek ze zápisu na Základní škole Herčíkova Martina z Brna.

Pro Martinu a její dceru je škola na Herčíkové takzvaně spádová. Spádové děti, tedy bydlící v okolí školy, mají u zápisu na těchto základních školách přednost. Škola je povinna dítě z okolí přijmout přednostně.

Až pak jsou většinou na řadě sourozenci dětí, které na škole studují, nebo ty, které ve spádové oblasti vůbec nebydlí.

"Sama jsem kdysi na tuhle školu chodila, od kamarádek mám navíc dobré reference. O žádné jiné škole jsme nepřemýšleli," dodává Martina.

Rodiče mohou svou ratolest přivést i na několik zápisů, pokud dítě přijmou na více škol, mohou si pak vybírat.

Rozhoduje spádovost

Dostupná vzdálenost školy je však pro mnoho rodičů nejdůležitější. "Spádovost si určují školy ve spolupráci s jednotlivými městskými částmi. Předchází se tak situaci, kdy by měla jedna škola zájemců moc a druhá málo," popisuje vedoucí magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Martin Jelínek.

Každoročně se může složení spádových ulic měnit, třeba v závislosti na výstavbě nových domů. Ke které škole dítě "patří", mohou rodiče nalézt na webu městské části, ve které bydlí.

S kapacitním problémem se loni potýkali třeba na matematicky zaměřené Základní škole Sirotkova v Brně-Žabovřeskách.

"Loni jsme kapacitně nezvládali přijímat ani děti ze spádových oblastí. Letos nám byla oblast změněna. Chtěli bychom otevřít tři třídy. Přednostně bereme i děti, které tu mají sourozence či děti z mateřských školek, se kterými spolupracujeme," vysvětlil ředitel školy Dan Jedlička.

Na tuto školu se tradičně hlásí okolo sto čtyřiceti dětí, v prvních třídách mají letos necelých osmdesát míst.

Dítě nesmí poznat, že je zkoušeno

Obecně by mělo dítě, které chce od září usednout do lavice, zvládat řečové dovednosti, koordinovat svůj pohyb, rozlišovat zrakové a sluchové vjemy.

"Na stránkách magistrátu je pro rodiče vyvěšené desatero toho, co by dítě mělo při zápisu zvládat. Určitě by mělo poznávat tvary, barvy, strany, mělo by mít hygienické návyky," dodává Jelínek.

Součástí zápisu na specializovanou školu, jako je třeba Sirotkova, je i logický úkol.

"Dítě nesmí mít pocit, že je zkoušeno, vše se děje formou hry. Zjišťujeme však, jestli má žáček pro náš program předpoklady, někde uprostřed zápisu tedy plní menší logický úkol," dodává Jedlička.

Patrně nejexponovanější školou v centru Brna je základní škola na Bakalově nábřeží. Ta klade důraz na intenzivní jazykovou průpravu, s angličtinou tu děti začínají už v první třídě.

"Loni se k nám hlásilo okolo 160 uchazečů. Očekáváme letos podobný zájem, místo máme pro 83 prvňáčků," informovala ředitelka školy Yveta Gašparcová.

"Kromě klasického zápisu v zábavné formě máme specifický ústní test, vše ale vychází z kurikula mateřských škol," dodává Gašparcová.

Láká angličtina i Montessori

Mnoho dětí dnes s prvním jazykem začíná už v mateřské školce, podle Gašparcové to ale nemá u zápisu význam. "Znalost angličtiny prověřujeme proto, abychom mohli děti v prvních třídách rozdělit do tříd podle toho, jestli už se s angličtinou setkaly, nebo ne," dodává.

Brněnskou zajímavostí jsou školy, které zavádějí speciální výukové metody.

"Letos otevíráme tři třídy plus jednu, kde se bude učit Montessori metodou. Je to taková alternativní varianta, důraz je kladen na individualitu, nejsou zde vyučovací hodiny ani přestávky, děti mají speciální učební pomůcky," popisuje ředitelka základní školy Pastviny v městské části Brno-Komín Jarmila Líčeníková.

Boom v počtu narozených dětí už v Pastvinách evidují.

"V posledních letech je zájem o zápis opravdu velký, otvíráme tři třídy a jednu se speciální metodou," popisuje ředitelka. I tady je zápis přizpůsoben. "Zápis do této třídy je trochu odlišný. Není tam jen to klasické prověřování, ale prověřujeme i schopnost individuální práce a samostatnosti," dodává Líčeníková. I tady museli loni asi třicítku zájemců o studium odmítnout.

Podle vedoucího magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Martina Jelínka se počet předškoláků přiblížil počtu, který tu byl před sedmi lety.

"Byla doba kdy se počet dětí pořád snižoval. Nyní jsme asi na úrovni let 2006/2007. Některé školy jsou naplněny víc, některé méně," dodává Jelínek. Zápisy do prvních tříd trvají do 15. února.