Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně jsme umělecky svobodnější, míní divadelní principál Stanislav Moša

  9:55aktualizováno  11:57
Obchod nesmí diktovat ani obsazení muzikálu, ani volbu tématu, myslí si obchodník s muzikály a šéf Městského divadla v Brně Stanislav Moša. "Vskutku jsem někdy překvapen, koho některé pražské produkce pouštějí na jeviště. Při obchodním tlaku a množství produkce jsou naši kolegové mnohem nesvobodnější než my v Brně," rýpnul si do scény hlavního města host iDNES.cz.

Stanislav Moša při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Čtenáři se ho v on-line rozhovoru ptali třeba na to, co říká na korupční kauzu v brněnské ODS, která v současnosti hýbe městem.

"V našem městě se toho napovídá až moc," vzkázal Moša. "Lidé zde bojují nefér prostředky a kolikrát místo toho, aby přemýšleli, jak společně město povznést, házejí na sebe bláto. Já osobně jsem se s podobnými praktikami nesetkal," odpověděl Filipu Nováčkovi na otázku, zda v době, kdy divadlo prostavělo velké peníze, bylo napojeno na politické a podnikatelské kruhy víc, než je zdrávo.

Brněnské Městské divadlo má také další stavební plány. Chtělo by zlepšit možnost parkování pro návštěvníky a vybudovat lepší sklady pro dekorace, kostýmy a archivní materiály. "Plány zde jsou, léta však leží mimo naše možnosti. Kdyby se to podařilo, bylo by to znamenité," napsal host iDNES.cz.

. VŠECHNY ODPOVĚDI STANISLAVA MOŠI NAJDETE ZDE

A když se ho čtenář Petr Kovařík zeptal, zda někdy neměl chuť s divadlem praštit, překvapil divadelník touto odpovědí: "Dávno už jsem sekl s něčím jiným. V dospívání jsem se chystal na to, že budu sochařem a když jsem tenkrát kolem sebe viděl, co to znamená, sekl jsem s tím a našel se v divadle. Na jeden život jedno seknutí stačí," míní Moša.

Celá jeho práce je podle něj řešením nepředvídatelných problémů. "Ty představují snad 90 procent mé každodenní činnosti, ale právě proto divadlo miluju. Nudu bych nesnesl," vyznal se Moša.

Obchodník s muzikály
Ředitel Městského divadla Brno, textař a libretista Stanislav Moša, má pověst jednoho z nejschopnějších divadelníků v zemi. Je výtečný manažer, zručný muzikálový režisér a diskutovaný autor.

Dvaapadesátiletý divadelník je dokonce pro mnohé prvním mužem muzikálu v zemi. V Brně za státní peníze před čtyřmi lety postavil a otevřel nejmodernější hudební divadlo v Česku. Pod střechu této hudební scény přivezl proslulé hity jako West Side Story, Hair či Jesus Christ Superstar. A Brno díky němu v nadcházející sezoně uvidí muzikálové šlágry, jako jsou Bídníci a Evita.

Sám režisér však zdůrazňuje, že brněnská muzikálová scéna je také místem, kde se rodí původní tuzemská tvorba. A nových českých muzikálů zde uvedli už pěknou řádku.

Sám Moša, který si získal také nálepku mimořádně schopného lobbisty, zřejmě ví, jak na politiky, tedy zdroj peněz a chlebodárce. "Již dávno bylo spočítáno, že jedna koruna vložená do kultury generuje více než dva a půl násobku zisku v jiných oblastech: doprava, restaurace, hotely. A kromě toho národy neprodělávají na kultuře, ale na nekulturnosti," tvrdí s oblibou.

Absolvent ostravské konzervatoře a činoherní režie na brněnské JAMU nastoupil po ukončení vysoké školy v roce 1983 jako režisér do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků.

V roce 1990 se stal uměleckých šéfem a o dva roky později ředitelem. Bezvýraznému Divadlu bratří Mrštíků prosadil Moša přívlastek Městské, a i navenek tak posílil vztah k jeho zřizovateli. Vedle nového názvu divadlo získalo rovněž fungl novou fasádu. Nejen tu venkovní, ale i uměleckou.

Z barabizny, do níž zatékalo, vybudoval schopné a především fungující impérium, kterému se v uměleckých kuloárech vtipně říká Mošoland. Čítá nejen dvě scény, ale zejména mimořádně schopný soubor, který už zrodil nejednu hvězdu republikového formátu.

Stačí připomenout jména jako Alena Antalová, Roman Vojtek či stále více se prosazující Jitka Čvančarová. A po televizních seriálech je rozseto nepočítaně zdejších hvězdiček, jejichž líheň je výsledkem Mošova letitého a systematického uměleckého diktátu. Jenom letos do tohoto divadla putovaly hned tři prestižní ceny Alfréda Radoka. Cen Thálie tam také mají hromadu.

Jako každý úspěšný člověk budí i Moša rozporuplné reakce. "Toto divadlo je duchaprázdná bída," rozčiluje se jeden z přispěvatelů na webu Oficiální stránky známých osobností. Spokojení diváci tu ovšem mají drtivou převahu.

Rodák z Nového Jičína má jako režisér na kontě více než 120 inscenací. Pracoval nejen na českých scénách, ale v seznamu figuruje Německo, Itálie, Slovinsko, Slovensko, Chorvatsko, Nizozemsko, Portugalsko nebo Španělsko. Za hranicemi neprosadil pouze sebe, ale i svoje svěřence. Soubor s úspěšnými muzikály brázdí celou západní Evropu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz