Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně jsou ulice, kde se nevyplatí dýchat zhluboka

  9:50aktualizováno  9:50
Největším nepřítelem pro plíce Brňanů jsou ulice města, kde bývají pravidelně překračovány povolené limity škodlivých látek v ovzduší. Nejhůře na tom jsou ulice Úvoz, Masná, Svatoplukova a Zvonařka. Mohou za to doprava, průmysl, ale i prach ze staveb.

Nejhorší ovzduší je v Brně podle hygieniků na ulici Úvoz. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Brnem neprojíždí denně statisíce aut jako v Praze ani zde nevypouštějí smog průmyslové podniky jako v Ostravě, ale přesto zde hned na několika místech bývá pravidelně překračován limit škodlivin ve vzduchu.

CO se kde DÝCHÁ

Roční průměrné koncentrace N02

Praha, Legerova ul.: 68,2

Ústí nad Labem, Všebořická ul.: 58,8

Praha, ul. Svornosti: 55,1

Brno, ul. Úvoz: 51,0

Děčín, Zdrav. ústav: 49,5

(Limit je 40 mikrogramů)

Například Miluše Svatošová, která bydlí v Plotní ulici ve středu města, si mnohdy nemůže ani vyvětrat. Vzduch v blízkosti jejího obydlí kazí z jedné strany hustá automobilová doprava, ze druhé slévárna.

"Je to hrozné, vypouští tam snad nějaké jedy, smrdí to jak aceton. K tomu plno prachu, doprava je šílená. Jezdí se až do půlnoci," popsala Svatošová. "Vyvětrat jde jen brzo ráno nebo pozdě večer, až provoz trochu utichne," dodala.

Vzduch v Komárově, kde žena žije, patří mezi nejšpinavější v Brně. Meteorologické stanice v ulicích Masná a Zvonařka naměřily nejvyšší koncentrace mikroskopického poletavého prachu v kraji.

Nejhorší v zemi

Spolu se stanicí ve Svatoplukově ulici v Židenicích jsou tamní meziroční limity daleko za povolenými normami. Hůř jsou na tom už jen v Moravskoslezském kraji, kde je kvalita vzduchu dlouhodobě nejhorší v republice.

"Důvodem špinavých míst v Brně je automobilová doprava, otěry pneumatik, spalovací motory. Ale třeba i stavební prašnost," vysvětlil Luděk Dvořan z oblastní Inspekce životního prostředí.

nejhorší vzduch v brně

Nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého NO2 je na Úvoze. Povolená norma zde byla překročena o více než pětinu.
Za limitem je i Svatoplukova. Problematická zůstává Zvonařka a okolí brněnského výstaviště.
Mikroskopický poletavý prach trápí nejvíce obyvatele ulic Svatoplukova, Zvonařka a Masná. Na rozdíl od NO2 jsou limity poletavého prachu na Svatoplukově překročeny jen mírně.

Kromě dopravy se na znečištění podílí i průmysl. "Průmyslové znečištění pochází ze sléváren v okolí Vídeňské a v městské části Komárov," dodal Dvořan.

Vůči nečistotám v ovzduší jsou náchylní především starší lidé, děti a astmatici. Může dojít ke zhoršení srdečních chorob a nemocí dýchacího systému. Především v mrazivém, zimním počasí nebo během dlouhodobého bezvětří a malého množství srážek radí odborníci ohroženým osobám vůbec nevycházet.

"Může dojít ke dráždění dýchacích cest, ale i zhoršení chronického onemocnění. Doporučujeme proto vycházet jen v nejnutnějších případech a větrat jen minimálně," popsala možné problémy Hana Pokorná z krajské hygienické stanice.

Proč zrovna Úvoz?

Kromě mikroskopického prachu měří meteorologové v Brně pravidelně také zvýšené limity oxidu dusičitého. Vůbec nejhorší situace panuje v tomto směru na Úvoze a opět ve Svatoplukově ulici. Vysoké, ale ne nadlimitní hodnoty, se vyskytují u Zvonařky a u brněnského výstaviště.

"Větrám jedině do dvora, do ulice by to vůbec nešlo. Ale to spíš kvůli hluku. Dýchá se mi špatně, ale to je způsobeno mou chorobou, nedokážu ale říct, co zapříčinil špatný vzduch," řekla devadesátiletá Anna Kučerová, která bydlí na Úvoze už přes padesát let. Situace se podle ní za tu dobu ale značně zhoršila.

Proč je právě na Úvoze výskyt oxidu dusičitého čtvrtý nejhorší v republice, nedokážou odborníci s určitostí vysvětlit. "Pochází ze spalovacích zdrojů, ale tam žádná teplárna nebo výtopna není. Takže to způsobují jedině výfukové plyny, takže doprava," dodal Dvořan.

Ve zbytku kraje je kvalita vzduchu mnohem lepší. Pouze ve Znojmě naměří meteorologové občas zvýšené hodnoty poletavého prachu.

Nejhorší vzduch v Brně dýchají lidé u Zvonařky, na ulici Masná a Úvoz a také kolem výstaviště.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz