Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně jsou ulice, kde se nevyplatí dýchat zhluboka

  9:50aktualizováno  9:50
Největším nepřítelem pro plíce Brňanů jsou ulice města, kde bývají pravidelně překračovány povolené limity škodlivých látek v ovzduší. Nejhůře na tom jsou ulice Úvoz, Masná, Svatoplukova a Zvonařka. Mohou za to doprava, průmysl, ale i prach ze staveb.

Nejhorší ovzduší je v Brně podle hygieniků na ulici Úvoz. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Brnem neprojíždí denně statisíce aut jako v Praze ani zde nevypouštějí smog průmyslové podniky jako v Ostravě, ale přesto zde hned na několika místech bývá pravidelně překračován limit škodlivin ve vzduchu.

CO se kde DÝCHÁ

Roční průměrné koncentrace N02

Praha, Legerova ul.: 68,2

Ústí nad Labem, Všebořická ul.: 58,8

Praha, ul. Svornosti: 55,1

Brno, ul. Úvoz: 51,0

Děčín, Zdrav. ústav: 49,5

(Limit je 40 mikrogramů)

Například Miluše Svatošová, která bydlí v Plotní ulici ve středu města, si mnohdy nemůže ani vyvětrat. Vzduch v blízkosti jejího obydlí kazí z jedné strany hustá automobilová doprava, ze druhé slévárna.

"Je to hrozné, vypouští tam snad nějaké jedy, smrdí to jak aceton. K tomu plno prachu, doprava je šílená. Jezdí se až do půlnoci," popsala Svatošová. "Vyvětrat jde jen brzo ráno nebo pozdě večer, až provoz trochu utichne," dodala.

Vzduch v Komárově, kde žena žije, patří mezi nejšpinavější v Brně. Meteorologické stanice v ulicích Masná a Zvonařka naměřily nejvyšší koncentrace mikroskopického poletavého prachu v kraji.

Nejhorší v zemi

Spolu se stanicí ve Svatoplukově ulici v Židenicích jsou tamní meziroční limity daleko za povolenými normami. Hůř jsou na tom už jen v Moravskoslezském kraji, kde je kvalita vzduchu dlouhodobě nejhorší v republice.

"Důvodem špinavých míst v Brně je automobilová doprava, otěry pneumatik, spalovací motory. Ale třeba i stavební prašnost," vysvětlil Luděk Dvořan z oblastní Inspekce životního prostředí.

nejhorší vzduch v brně

Nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého NO2 je na Úvoze. Povolená norma zde byla překročena o více než pětinu.
Za limitem je i Svatoplukova. Problematická zůstává Zvonařka a okolí brněnského výstaviště.
Mikroskopický poletavý prach trápí nejvíce obyvatele ulic Svatoplukova, Zvonařka a Masná. Na rozdíl od NO2 jsou limity poletavého prachu na Svatoplukově překročeny jen mírně.

Kromě dopravy se na znečištění podílí i průmysl. "Průmyslové znečištění pochází ze sléváren v okolí Vídeňské a v městské části Komárov," dodal Dvořan.

Vůči nečistotám v ovzduší jsou náchylní především starší lidé, děti a astmatici. Může dojít ke zhoršení srdečních chorob a nemocí dýchacího systému. Především v mrazivém, zimním počasí nebo během dlouhodobého bezvětří a malého množství srážek radí odborníci ohroženým osobám vůbec nevycházet.

"Může dojít ke dráždění dýchacích cest, ale i zhoršení chronického onemocnění. Doporučujeme proto vycházet jen v nejnutnějších případech a větrat jen minimálně," popsala možné problémy Hana Pokorná z krajské hygienické stanice.

Proč zrovna Úvoz?

Kromě mikroskopického prachu měří meteorologové v Brně pravidelně také zvýšené limity oxidu dusičitého. Vůbec nejhorší situace panuje v tomto směru na Úvoze a opět ve Svatoplukově ulici. Vysoké, ale ne nadlimitní hodnoty, se vyskytují u Zvonařky a u brněnského výstaviště.

"Větrám jedině do dvora, do ulice by to vůbec nešlo. Ale to spíš kvůli hluku. Dýchá se mi špatně, ale to je způsobeno mou chorobou, nedokážu ale říct, co zapříčinil špatný vzduch," řekla devadesátiletá Anna Kučerová, která bydlí na Úvoze už přes padesát let. Situace se podle ní za tu dobu ale značně zhoršila.

Proč je právě na Úvoze výskyt oxidu dusičitého čtvrtý nejhorší v republice, nedokážou odborníci s určitostí vysvětlit. "Pochází ze spalovacích zdrojů, ale tam žádná teplárna nebo výtopna není. Takže to způsobují jedině výfukové plyny, takže doprava," dodal Dvořan.

Ve zbytku kraje je kvalita vzduchu mnohem lepší. Pouze ve Znojmě naměří meteorologové občas zvýšené hodnoty poletavého prachu.

Nejhorší vzduch v Brně dýchají lidé u Zvonařky, na ulici Masná a Úvoz a také kolem výstaviště.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz