Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně odstartoval festival Jeden svět. Radí, jak opustit svou bublinu

  10:25aktualizováno  10:25
„Praskněte své bubliny“, k tomu vyzývá letošní ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož cílem je narušit lidské předsudky. V Brně začal v pondělí večer. Během devíti dnů mohou návštěvníci na šesti místech ve městě vybírat z 39 dokumentů.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Posláním festivalu je upozornit lidi na to, že i když mohou sledovat dění ve světě v přímém přenosu, pouští k sobě jen vybrané zprávy. Prasknutím ochranné bubliny, ve které žijí, se na svět dokážou podívat očima druhých.

„Dokumenty Bojovníci ze severu a Danielův svět divákům nabízejí pohled z druhé strany, na který nejsou zvyklí. Danielův svět umožňuje divákům nahlédnout do života pedofila. Ve filmu Bojovníci ze severu podává mladý Somálec svědectví o rekrutování radikálního hnutí al-Šabáb v Dánsku,“ uvedla organizátorka brněnského festivalu Jeden svět Kateřina Petrášová.

Pondělní zahajovací promítání dokumentu Bojovníci ze severu pak téma terorismu a islámského radikalismu rozvedlo ještě podrobněji.

Odborník na tato témata Josef Kraus přednášel o takzvaném Islámském státu a po promítání dokumentu s diváky debatoval o tom, jak v Evropě dochází k verbování lidí k radikálním islamistickým skupinám.

Bojovníci s evropskými pasy jsou hrozba, varoval odborník

A upozornil třeba na rizika, která s tím souvisí přímo v Evropě.

Jeden svět

Program v Brně

  • Začal 16. března a potrvá do 24. března
  • 39 dokumentů se promítá v kině Art, kině Scala, Moravské galerii – Uměleckoprůmyslovém muzeu, HaDivadle, kině Lucerna a v kavárně Trojka
  • Cena vstupenek: 80 korun (s kartou diváka 40 korun)
  • Program ve Znojmě
    Začíná 18. března a potrvá do 20. března
  • Promítá se 8 dokumentů v kině Svět
  • Cena vstupenky: 50 korun

„Jako největší hrozbu vidím bojovníky, kteří se sem vrátí s evropskými pasy a se zkušenostmi z boje. Trochu to připomíná válku v Afghánistánu, kde se radikalizovali a vycvičili bojovníci z muslimského světa, kteří se vrátili zpět do rodných zemí, což vedlo například k vytvoření sítě al-Káidy a radikálních buněk po celém světě. Toto nyní může hrozit Evropě,“ upozorňuje Kraus, který přednáší v Brně na Univerzitě obrany a Masarykově univerzitě.

Mnoho zemí na Středním východě i další konfliktní oblasti navštívil. Byl i v místech, která dnes ovládá Islámský stát. Teď doporučuje opatrnost.

„Dokážu si představit, že bych navštívil Damašek, protože tohle město funguje normálně, bez velkých bezpečnostních rizik. Do Iráku blízko k frontové linii bych určitě nedoporučoval cestu nikomu. Mnoho lidí si hraje na dobrodruhy a jedou do konfliktního regionu, kde se nechají zajmout. Pokud to není nutné, ať lidé neriskují,“ doporučuje Kraus.

Festival začíná i ve Znojmě a Mikulově

I po promítání dalších dokumentů mají diváci příležitost debatovat.

„Letošní ročník má tu výhodu, že se promítá hodně českých dokumentů. Diváci tedy mohou hned po jejich zhlédnutí o tématu mluvit přímo s režisérem, což bude možné například u dokumentu Je nám spolu dobře režiséra Saši Dlouhého,“ řekla Petrášová.

Kromě dokumentů s bezpečnostní tematikou, mezi které patří Dron nebo Válka lží, nabídne festival snímky například o sociálních problémech lidí, životním prostředí nebo o zdraví. Návštěvníci mohou přijít debatovat s odbornicí na výživu Margit Slimákovou nebo ředitelem organizace Člověk v tísni Šimonem Pánkem.

Festival v Brně potrvá do 24. března. Vstupenky na jednotlivé projekce si lidé mohou koupit před promítáním. Pokud by chtěl návštěvník zhlédnout více projekcí, doporučují organizátoři internetový předprodej.

Třídenní promítání dokumentů začíná ve středu také ve Znojmě. Diváci si mohou vybrat z celkem osmi projekcí. V pátek a o víkendu se pak Jeden svět nastěhuje i do Mikulova a Tišnova.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Najdete na iDNES.cz