Výstava Expo 58 v Bruselu - Moravská galerie v Brně

Výstava Expo 58 v Bruselu - Moravská galerie v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně ožila legenda Expo 58

Mimořádný československý úspěch a osobitý vizuální styl na slavné světové výstavě Expo 58 v Bruselu připomíná rozsáhlou výstavou Moravská galerie. V Praze premiérovanou kolekci nazvanou Bruselský sen v Brně obměnili.

Do doby o půl století nazpět lze vstoupit v sálech Uměleckoprůmyslového muzea až do počátku března.

V hlavním městě vzbudila pozoruhodná výstava připomínající totální triumf socialistické republiky mimořádný ohlas. "Výstavu navštívilo třicet tisíc lidí," uvedla kurátorka Daniela Kramerová. Brněnská obdoba Bruselského snu podle ní klade větší důraz na architekturu.

Rozšířená je kolekce skla, ukázky grafického designu a ukázky dobových fotografií. Bruselský styl výrazně ovlivnil podobu brněnských hotelů Continental a International i části zdejšího výstaviště.

Nejen skútr Čezeta

Československo před půl stoletím získalo v Bruselu hlavní ocenění od odborné poroty, ale i návštěvníků. Vysokou úrovní exponátů překvapilo celý svět. "K tomuto výročí se ale kromě kulturních institucí prakticky nikdo jiný nepřihlásil," konstatoval suše ředitel galerie Marek Pokorný.

Podtitul výstavy je taktéž výmluvný: Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl první poloviny 60. let. Návštěvníci tak najdou v expozici i předměty, které jim budou povědomé. V instalaci se červená skútr Čezeta, magnetofony Sonet, fény, mixéry, nábytek, sklo, porcelán, textil a svítidla s charakteristickými vzory a tvary.

Na výstavě dostal zlatou medaili i stolní elektronový mikroskop, který vznikl právě v Brně v dílně Armina Delonga.

"Československý pavilon v Bruselu zaujímal šest tisíc čtverečních metrů, získal hlavní ocenění Zlatou hvězdu a stal se nejoblíbenější expozicí návštěvníků. Československá prezentace znamenala pro svět šok. Země, která se ještě nevzpamatovala ze stalinského útlaku, se představila množstvím uměleckých či průmyslových výrobků a nápadů, jež jako by plynule navázaly na špičkovou úroveň designu masarykovského Československa," dodala Kramerová.

Kurátoři nyní nabízejí divákům maximum informací ve vizuální podobě prostřednictvím velkoplošných reprodukcí záběrů z expozice či dobových filmů.

Diváckým magnetem bude původní architektonické a grafické řešení pavilonu. Nechybí ani přiblížení dalších hitů tehdejší československé expozice: mediální novinky jménem Laterna magika a Polyekran.

K vidění je i definitivní verze dokumentárního filmu Martina Řezníčka, který vznikal na základě svědectví celé řady aktérů a pamětníků bruselského úspěchu paralelně s přípravou výstavy.

Součástí výstavy je i interaktivní výtvarná dílna s názvem Tvary, křivky a barvy, která je přístupná po celou dobu konání výstavy. Každý otevírací den až do konce roku 2008 je pro prvních padesát platících návštěvníků připraven zdarma výtisk deníku MF DNES.