Chirurgové z Brna mají za sebou už 500 úspěšných transplantací srdce. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nové srdce dostalo v Brně už pět set pacientů

  • 0
Za třiadvacet let činnosti zachránili brněnští chirurgové transplantací srdce život pěti stovkám lidí. Byli mezi nimi otcové od rodin, ale i malé děti. Úspěšnost zákroků mají srovnatelnou s celosvětovými statistikami.

Teprve dvouletá holčička patří mezi ty, kterým brněnští lékaři transplantovali srdce. V Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně dostane každý rok nové srdce průměrně 22 lidí.

Od roku 1992 takto brněnští lékaři pomohli už pěti stům pacientům, z toho 29 dětem. „Dětský transplantační program je u nás poměrně exkluzivní. Jako první u nás jsme začali v roce 1995 a donedávna jsme byli jediným centrem v republice, které transplantuje srdce dětským pacientům,“ uvedla vedoucí kardioložka centra Helena Bedáňová.

První transplantace srdce na světě se uskutečnila v roce 1967 v Jihoafrické republice. U nás lékaři úspěšně transplantovali srdce v roce 1983, v Brně devět let poté.

„Za první tři měsíce bylo letos v České republice více než 60 dárců srdce, z toho pouze tři v Brně,“ řekl ředitel centra Petr Němec. A dodal, že výsledky transplantací srdce u nás jsou porovnatelné s těmi celosvětovými. Pět let po transplantaci přežívá více než 70 procent pacientů a deset let více než polovina.

Pacienti s novým srdcem nemají žádné velké omezení. Pouze první rok se podle lékařů musí dávat pozor na infekční prostředí. Většina z nich poté pracuje a někdo dokonce i závodně sportuje.

Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je jedním ze sedmi transplantačních center u nás. Potenciálním dárcem se podle zákona může stát každý, kdo splňuje podmínky. Lidé s dárcovstvím svých orgánů však mohou i dopředu nesouhlasit. Buď písemně, nebo se přihlásí do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů.

,