V Brně se dýchá hůř než v Praze. A nikdo neví proč

  8:00aktualizováno  8:00
V mrazivých zimních dnech stoupá nebezpečí zvýšené koncentrace škodlivých látek v ovzduší. V tradičně problematickém Severomoravském kraji naměřili meteorologové v úterý jedenácti násobek povoleného limitu. Překračování této hranice není ale výjimkou ani na jižní Moravě. Ovzduší je tam dokonce horší než v Praze.

Výfukové plyny z aut. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Koncem předminulého a v první polovině minulého týdne dosahovala koncentrace polétavého prachu v ovzduší nad Brnem až sto padesát mikrogramů na metr krychlový. Podle evropské legislativy je už padesát mikrogramů překročením limitu.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Horší situace byla jen na Ostravsku a nižší čísla naměřili meteorologové dokonce i v centru Prahy. Jedná se přitom o dlouhodobý trend.

Brno je na tom vždycky hůř

V centru brněnské aglomerace bylo měřicí stanicí na Úvoze v roce 2008 naměřeno překročení limitu sto šestkrát. "To je dokonce víc než na Legerově ulici v Praze v blízkosti magistrály," uvedla Jana Ostatnická z informačního oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Podobné výsledky potvrzuje i srovnání údajů měřicích stanic v předměstských oblastech obou měst. V Brně je ovzduší vždy horší.

Ilustrační fotografie

Data z minulého roku meteorologové ještě nestačili podrobně vyhodnotit. Podle Ostatnické ale byla kvalita ovzduší především v zimních měsících roku 2009 velmi slabá. "Hlavně počátek roku, tedy leden, únor a částečně i březen, byly špatné. A letošní rok také nezačal příliš dobře," řekla Ostatnická.

Nevětrejte, radí hygienici

Zvýšená koncentrace jedovatých látek v ovzduší je nebezpečná především pro starší lidi, děti a lidi s chronickým onemocněním dýchacích cest. "V mrazivých dnech je problém dýchat. Příliš nevycházím ven. Že bych šla například na procházku, nejde už vůbec," popsala své problémy astmatička Barbora Hrbáčková ze Znojma.

Hygienici nedoporučují v takových případech pobyt venku. "Může dojít ke dráždění dýchacích cest, ale i zhoršení chronického onemocnění. Doporučujeme proto vycházet jen v nejnutnějších případech a větrat jen minimálně," popsala možné problémy náměstkyně krajské hygienické stanice pro odbornou činnost Hana Pokorná.

Hodně přispívají i lidé

Důvodem zvýšeného znečištění ovzduší v zimních měsících jsou podle odborníků špatné rozptylové podmínky, bezvětří, mráz, mlha a nízký tlak. Významně se na něm podílejí ale i lidé.

"Ve městě Brně se na znečištění ovzduší podílí především autodoprava a na venkově v zimních měsících lokální topeniště," řekl Vladimír Pásek z oblastního inspektorátu Inspekce životního prostředí.

"Hlavně na venkově topí hodně lidí v nevhodných kotlích. Navíc do pece hází téměř cokoliv, a to se pak podílí na zvýšeném znečištění ovzduší," potvrdila jeho slova Ostatnická.

Starší lidé by neměli vycházet

Když je špatné ovzduší a teploty klesnou pod nulu, pobytu venku se raději vyhýbají starší lidé. "Když je mrazivo a špatný vzduch, naši klienti raději zůstávají v domově a nevyházejí," poslala Lenka Maršová z brněnského Domu pro seniory na Vychodilově ulici. V domově své obyvatele pravidelně informují o tom, jaké je venku počasí.

"Popřípadě jim doporučíme, aby raději zůstali doma a nevycházeli," dodala.

Proč je ovzduší horší? Nevíme

Proč měří meteorologové v Jihomoravském kraji a především v Brně vyšší koncentrace poletavého prachu a oxidu dusíku než třeba v Praze, je záhadou i pro odborníky.

"Nevíme čím to je. Asi špatné povětrnostní podmínky nebo větry vanoucí ze Severomoravského regionu. To jsou ale jen hypotézy. Pro přesný důvod bychom potřebovali studii," uvedla Ostatnická.

Autoři:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Piráti si proklepnou partnery v Brně, řadu otazníků mají u Vaňkové

Jednačtyřicetiletá Markéta Vaňková (ODS) je už 16 let zastupitelkou největší...

Analytický tým Pirátské strany prověřuje, zda nemají potenciální členové nového vedení Brna korupční minulost nebo...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Najdete na iDNES.cz