Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské námluvy ANO s ČSSD se nelíbí Haškovi, přišel by o svůj terč

  10:00aktualizováno  10:00
Brněnským politickým špičkám začíná den, kterému mohou klidně říkat pekelný čtvrtek. Při sérii jednání se budou přetahovat o to, jak a kdo bude v následujících dvou letech vládnout Brnu. Jasné je, že skončí pozdě večer. Naopak vůbec zřejmé není, jestli jednání něco vyřeší.

Pro hejtmana Michala Haška znamená ANO hlavního krajského soka, chystané brněnské spojenectví s jeho ČSSD se tak snaží zhatit. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Primátor Petr Vokřál (ANO) už si začal namlouvat opoziční ČSSD (o koaliční krizi jsme psali zde). I pokud by ovšem ANO definitivně rozhodlo, že svou současnou koalici rozbije a pustí se do vlády právě se sociální demokracií, stále musí svazek posvětit protistrana.

Za tím účelem se ve čtvrtek odpoledne sejde také 27 členů městského výkonného výboru ČSSD.

„Nejsme čínská armáda, abychom se všichni stejně oblékali a měli všichni stejné názory. Očekávám rozsáhlou rozpravu,“ konstatoval šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil.

A velmi vlivná postava brněnské ČSSD Vlastimil Žďárský minulý týden sezval sociálnědemokratické starosty brněnských městských částí na speciální jednání, kde od nich žádal podporu koalice s ANO.

Situace ale není jednoduchá ani v samotné ČSSD. MF DNES zjistila, že o cennou přímluvu starostů se se Žďárským začal přetahovat jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Na vlastní schůzce je od podpory koalice s ANO naopak odrazoval.

Hašek totiž až doteď Vokřálovu koalici i hnutí ANO Andreje Babiše opakovaně ostřeluje. „To už si Brno fakt nezaslouží, protože evidentně není líp,“ komentoval na svém facebookovém profilu krizi na magistrátu Hašek v narážce na volební slogan ANO. K samotnému tématu se MF DNES nevyjádřil.

Právě ANO bude nejdůležitějším soupeřem Haška v krajských volbách za půl roku. Lídrem hnutí je šéf brněnské městské policie Bohumil Šimek a nejviditelnější postavou Vokřál.

Pokud v jeho koalici ale zasednou Haškovi spolustraníci, těžko se do vedení města může hejtman strefovat tak jako doteď. A hůře se mu bude ospravedlňovat i kritika Babiše, do které se také často pouští.

Sociální demokracie je ochotná obětovat Onderku

Koalice mezi ČSSD a ANO na magistrátu je navíc pro Haška nebezpečným precedentem i pro krajské uspořádání. Je totiž jasné, že by taková varianta musela být bez Haška, s nímž spolupráci dříve opakovaně odmítl přímo Babiš.

Mezitím i ANO pořád zvažuje možnost, že celá vstřícnost ČSSD je jen kalkul, jak hnutí přimět rozbít stávající koalici. Lidovce, které už v minulosti ČSSD lákala na post primátora pro jejich lídryni Kláru Liptákovou, by to pak definitivně nahnalo do její náruče. To by usnadnilo vznik široké koalice bez ANO.

Zároveň ale Pospíšil už v úterý dal najevo, že případné koalici s ANO obětuje i symbol předchozích osmi let vlády ČSSD - exprimátora Romana Onderku. Ten podle něj v případné koalici funkci nedostane.

Jako nejzásadnější důvod rozkmotření s lidovci Vokřál zmiňuje, že KDU-ČSL navzdory dohodám už od voleb před rokem a půl bojkotuje přerod městských firem, kterými ročně proteče na 10 miliard korun, na holding. Právě takové odpolitizování firem byl zásadní předvolební slib ANO.

„Otevřeně jsme se na úterní radě zeptali, zda je pravda, že ANO nabídlo koalici ČSSD bez nás a bez zelených. Primátor nám odpověděl, že se to tak nedá říct a že je to fáma. My nejednáme s nikým a uvidíme, co nastane,“ konstatovala Liptáková. Jedním dechem dodala, že koalice sice má problémy, ale lidovci jsou ochotní hledat kompromis.

Právě Liptáková přitom v posledních měsících opakovaně sklízela kritiku koalice za to, že jedná bez schválení, nebo i jen vědomí partnerů. Nyní jsou ale lidovci ve vážné situaci.

Rozhovor s Petrem Vokřálem

V městských firmách jsou pořád trafiky pro politiky, kritizuje brněnský primátor.

Smírem s ANO totiž skončila koaliční krize už před půl rokem. A Vokřál dává najevo, že se od té doby mnoho nezměnilo a bezvýsledné čekání ho přestalo bavit. Varianta, že lidovcům opakované sliby uvěří a udobří se s nimi podruhé, se tak Liptákové značně vzdálila.

„My chceme odpolitizovat představenstva. Zrušit pár trafik a začít společnosti řídit efektivně. Já se domnívám, že tyto firmy mají obrovský potenciál v úsporách. Je tady pořád tendence udržet staré pořádky. To znamená nechat všechny politiky v představenstvech a tvrdit o nich, že jsou odborníky. Já tvrdím, že odborníky nejsou,“ vyjadřoval se nezvykle ostře Vokřál.

Zároveň ale zdůraznil, že koaliční smlouvu zatím nikdo nezrušil. ANO má s lidovci naplánované jednání, které pravděpodobně bude předcházet sezení hnutí s ČSSD.

ČSSD jde jen o rozbití koalice, varují Zelení

Bezprizorní by se při rozpadu koalice zřejmě ocitli i zelení. I v jejich případě má Vokřál výhrady, které jim dveře pro další spolupráci přibouchávají. Primátor zmiňuje například chabou podporu některých jejich zastupitelů při hlasování koalice. Zřejmě tím myslí zejména Mojmíra Vlašína.

Zelení nyní vyčkávají a argumentují tím, že ČSSD ve skutečnosti žádnou koalici s ANO vytvořit nechce.

„Jako mnohem pravděpodobnější se mi jeví vysvětlení, že opoziční ČSSD se v Brně snaží o zopakování pražského scénáře: pomocí náznaků nabídek spolupráce s ANO a Žít Brno rozložit stávající koalici a pak se až do voleb bavit tím, jak je vedení města rozhádané a neakceschopné,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Ať už se na jednáních dohodne cokoliv, klíčové pak bude úterý 12. dubna. To se totiž koná zasedání zastupitelstva, které už může případné změny v koalici schvalovat.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Najdete na iDNES.cz