V sále divadla Reduta se o víkendu představil kněz genetik, houslista a zpěvačka i architekt.

V sále divadla Reduta se o víkendu představil kněz genetik, houslista a zpěvačka i architekt. | foto: Vít Kovalčík, TEDxBrno

Kněz, zpěvačka i architekt řečnili v brněnské Redutě. Chtěli inspirovat

  • 0
Brňané v sobotu zažili TEDxBrno. Prestižní celosvětová konference se snaží propojit myšlenky různých oborů. Na pódiu se tak potkali třeba biolog a kněz v jednom Marek Orko Vácha se zpěvačkou a houslistkou Gabrielou Vermelho i architektem Osamu Okamurou. Cíl? Inspirovat.

Zvláštní opus se odehrál v brněnském divadle Reduta. V sále se celou dobu svítilo a účinkujícím jejich výstupy odměřovala patnáctiminutová časomíra. Světově proslulý kus měl už přes 5 800 repríz v 1 677 zemích. 

Fotogalerie

Přesto i v Brně byl originálem. Tentokrát se totiž divadelní představení nehrálo. Šlo o netradiční neziskovou konferenci nazvanou TEDxBrno. Téma? Smysluplná volba. 

"Máme takovou slovní hříčku. Vlastně se mluvilo o volbě smysluplné i smyslů plné. Žijeme v přebytku informací a musíme každý den volit mezi přemírou alternativ. Někdy se zbytečně upínáme na rozum. Rozhodnutí ale jde dělat třeba i hmatem nebo tím, co jíme," popsala jedna z pořadatelek Vlasta Svitáková. 

Právě ona společně s Vlastimilem Veselým před třemi lety první TEDx do Brna přivedla. Letošní ročník je třetí. V Hongkongu či Chicagu se ve stejnou chvíli konalo 28 dalších akcí TEDx. 

Co je to TEDx

První konference TED (zkratka anglických slov technologie, zábava, design) byla v roce 1984 v Kalifornii. Neziskové události se šíří do dalších zemí díky licenčnímu programu TEDx. 

Místní dobrovolnící dělají akce propojené přes společnou značku do celosvětové sítě. Striktní pravidla zakazují přehnané propojení s politikou, náboženstvím či komercí.

Plný sál Reduty slyšel i přednášku o evoluci - od katolického kněze Marka Orko Váchy. "Pokud by se na podobnou kostru člověka a gorily podíval zoolog z Marsu, vůbec by ho nenapadlo, že v mozku jen jednoho tvora vznikla Sixtinská kaple či Dvořákova Novosvětská. Hmota se začala ptát, proč tady je," popisoval příběh člověka genetik, který se účastnil dvou výprav na Antarktidu i žil v klášteře.

Extremista stojící na mírnosti

V sále se po celou dobu svítilo. Důvod? Aby si publikum mohlo myšlenky, které zaujaly, hned zaznamenávat. Rozvleklé přednášky přitom na TEDx nehrozí. Podle regulí každou přednášku odměřuje patnáctiminutová časomíra. 

Čtvrt hodiny se o smyslu veřejného prostoru zamýšlel i brněnský architekt a dříve dlouholetý šéfredaktor časopisu ERA21 Osamu Okamura. "Někdy si mě lidé pletou s mým bráchou. Nejsem můj brácha," zahájil svou promluvu. 

Pak už vyprávěl třeba o tom, jak si lídr Dělnické strany nevědomky zvolil pro řečnění kašnu na Moravském náměstí, která představuje mírnost.

Diváci jsou těmi nejdůležitějšími účinkujícími

Na pódium nejstarší divadelní budovy ve střední Evropě se vyšvihla i Gabriela Vermelho. Energická zpěvačka a houslistka na svůj nástroj hrála jako na kytaru, pak začala zhudebňovat i visačky lidí z publika.

Pořadatelé se totiž brání tomu, aby lidé sedící v publiku byli jen pasivními diváky. Všichni tak nosí visačky s tématy, o která se zajímají. TEDxBrno nezahrnoval jen řečníky.

"Lidé chodí nejen kvůli přednášejícím, ale i dalším lidem. Mezi přednáškami se potkávají ajťáci, mediální odborníci i biologové. Je úžasné, že dokáží hledat paralely mezi svými obory. Už teď vím o třech projektech, které mezi sebou v sobotu domluvili,“ vysvětlila Svitáková.

Kdo se neúčastnil, může promluvy vystupujících vidět na videu. Do měsíce budou k puštění na www.tedxbrno.cz. Pořadatelé také plánují drobnější akce, které se budou odehrávat častěji, než s jednoročním odstupem jako TEDxBrno.