Bezdomovci okupují lavičky na náměstí Svobody a přilehlých ulicích Brna

Bezdomovci okupují lavičky na náměstí Svobody a přilehlých ulicích Brna | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Brně se rozšiřuje zákaz pití, na seznamu přibudou ulice i parky

  • 13
Bezdomovci, kteří se po loňském zákazu pití alkoholu na vybraných brněnských ulicích přesunuli do parků, si znovu budou muset zvolit jiné útočiště. Na "alkoholový index" se nyní dostalo několik desítek nových ulic i velké parky. Upravená vyhláška už čeká jen na schválení brněnského zastupitelstva.

Vyhláška nyní umožní strážníkům pokutovat požívání alkoholu i v parcích. "Chceme dát strážníkům do rukou pravomoc, která by jim umožnila proti pijanům v parcích zakročit. Bude tam pak bezpečněji a zároveň ubude rozbitých lahví. Parky se tak pro návštěvníky stanou přívětivějšími," vysvětlili tento krok ředitel Veřejné zeleně města Brna Josef Kasala.

Kde si došlápnou na opilce

Brno-střed Denisovy sady včetně V. a VI. nástupiště, terasy Kapucínských zahrad, Koliště I - za Domem umění, Lužánky, Studánka, Špilberk, Tyršův sad, Wilsonův les

Brno-sever Dusíkova, Loosova, Okružní Židenice Ondříčkovo nám., Vančurova, Jamborova, Geislerova, Táborská, Svatoplukova

Brno-jih Jeneweinova, Lužná Mariánské nám., Studniční

Nový Lískovec lesopark - Nový Lískovec

Komín Čichnova, Hlavní, Pastviny, Svratecká, Dělnická, park na Ruském vrchu, Vavřinecká

Maloměřice a Obřany Selská, Proškovo nám., Obřanská, Fryčajova

Líšeň Novolíšeňská

Slatina Langrova, Tilhonova, Přemyslovo náměstí

Nový návrh vyhlášky doporučila k přijetí městská rada, 21. června o něm bude hlasovat brněnské zastupitelstvo.

Právě jeho organizace, spolu s některými městskými částmi, podávala návrhy na rozšíření seznamu veřejných míst, na nichž by se alkohol neměl objevit. Soupis se tak rozroste o několik ulic a hlavně o největší brněnské parky.

Na opilce dříve chodilo až šest stížností denně

Strážníci možnost pokutovat pijáky v parku vítají. "Často nám například volají maminky, které s dětmi narazí na opilého bezdomovce spícího na lavičce. Teď půjde podobným případům předcházet," řekla ke změně mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková.

V praxi bude vyhláška mít stejný dopad jako ta vztahující se na pití na ulici. "Když hlídka uvidí někoho, kdo na zakázaném místě pije alkohol, upozorní ho na to, že se to nesmí. Až pokud by ho strážníci přistihli znovu nebo pokud by v pití i přes upozornění dál pokračoval, mohli by mu dát až tisícikorunovou pokutu," vysvětlila Kapitančiková.

Tato taktika podle ní na opilce v ulicích zabrala. "Zpočátku chodilo na opilce denně pět až šest stížností. Dnes, přestože se venku už oteplilo, to bývají tak dvě," pochvaluje si rok starou pravomoc strážníků jejich mluvčí.

Zákaz bude platit skoro pro celé centrum města

Na seznamu alkoholu nepřístupných míst nepřibyly pouze parky. V návaznosti na tipy policistů a strážníků spolu se stížnostmi obyvatel tento seznam zaktualizovali hlavně starostové městských částí. Pijanům je zakázáno v podstatě celé Brno-střed, alespoň jednu ulici bude na seznamu mít 21 z 29 částí. Nově se mezi ně nejspíš zařadí například i Slatina.

"Kousek od křižovatky Langrovy a Tilhonovy ulice je diskotéka. Teenageři si často schovávají flašky venku v křoví a chodí je tam pít. Tím potom ale v noci ruší lidi, kteří v okolí bydlí. Tomu chceme zabránit," líčí důvody k umístění prvních slatinských lokalit na alkoholový index starosta Jiří Ides.

O rozšíření seznamu budou hlasovat brněnští zastupitelé 21. června.