Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně se vydražila unikátní křesla Napoleonovy manželky. Skoro za milion

  17:43aktualizováno  17:43
Dvě zlacená čalouněná křesla z dílny vyhlášeného výrobce nábytku a dvorního dodavatele Napoleona Bonaparteho, François-Honoré-Georges Jacob-Desmaltera, byla dnes k mání v brněnském aukčním domě Zezula. Kupec za ně dal bez šedesáti tisíc milion korun.

Aukční síň Zezula vydražila dvě křesla z dob Napoleona za 940 tisíc | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Dražba této dvojice křesel je naprosto fenomenální záležitost, co vím, tak se nikdy nic podobného u nás nedražilo," popisuje majitel Aukčního domu Tomáš Zezula. "A Jacob-Desmalter (1770–1841) patřil k nejvýznamnější nábytkářské dynastii Jacobů a byl nejúspěšnějším z pařížských nábytkářů své doby," vysvětlil Zezula.
 
Křesla zdobená řezbou a celoplošným zlacením podle něj Jacob Desmalter vytvořil pro Joséphine de Beauharnais, Napoleonovu manželku, jako vybavení pro zámek Château de Malmaison, který koupila v březnu 1799. Křesla jsou patrně ještě nejméně o pět let mladší a pocházejí zřejmě až z období po Napoleonově korunovaci.

Křesla jsou zřejmě z Mnichova

Jak se k nám dostala, ale není jasné. "Mají zachovaná inventární čísla, zatím se je ale nepodařilo ztotožnit s žádným ze známých pařížských mobiliářů.  Pravděpodobně tak tvořila mobiliář v sídle rodiny de Beauharnais v Mnichově, kde vlastnila kurfiřtský palác," popsal Zezula.
 
Odhadovat před aukcí, za kolik se unikátní kousky ze soukromé sbírky jedné brněnské rodiny vydraží, ale nechtěl. "Když se Desmalterovy návrhy dražily v Evropě, prodávaly se za cenu kolem 150 tisíc euro, jsme ale v Čechách, navíc v okamžiku, kdy propukla finanční krize, jsem skepticky opatrný," vysvětloval majitel Aukčního domu.

Zájemce přihodil padesát tisíc

Nakonec stačilo, aby  jeden z dražitelů na jedinečné kousky, jejichž vyvolávací cena byla 890 tisíc korun, přidal padesát tisíc. A nábytek je jeho. Kdo si křesla pořídil, je ale tajné. "Mohu říci pouze to, že je to sběratel a že křesla zůstanou v České republice," dodal Zezula.
 
Dvojice křesel z napoleonské doby ale paradoxně nezajistila rekord aukčního dne. Ještě o 360 tisíc více totiž stál obraz Jana Jakuba Hartmanna, krajináře a malíře historických scén a rodáka z Kutné Hory, který se narodil kolem roku 1658 a zemřel v roce 1738.

Jeho olejomalba na tepané měděné desce nazvaná Krajina s přístavem a věží se vydražila za 1. 300 000 korun. "Není to žádné překvapení, Hartmann je malíř evropského formátu a patří mezi nejvýznamnější krajináře," dodal Zezula. Hartmannovy obrazy byly vysoce ceněné už za jeho života, často proto tvořily výzdobu a byly součástí šlechtických a klášterních obrazáren.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz