Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně vyhraje podle průzkumu ČSSD těsně před ODS

  8:31aktualizováno  8:31
Pokud by se komunální volby konaly teď, poprvé v novodobé historii by v Brně zvítězila ČSSD. Spolu s ní by se do zastupitelstva města dostala ODS, Strana zelených, KDU-ČSL a také nové strany TOP 09 a Věci veřejné. K volbám by se dostavil neobvykle vysoký počet voličů.
Podle prvního předvolebního výzkumu by v komunálních volbách v Brně zvítězila ČSSD těsně před ODS. Ilustrační foto

Podle prvního předvolebního výzkumu by v komunálních volbách v Brně zvítězila ČSSD těsně před ODS. Ilustrační foto | foto: David PortMAFRA

Vyplývá to z prvního předvolebního průzkumu, který pro MF DNES měsíc před volbami exkluzivně připravila agentura Focus.

Jeho výsledky naznačují, že sociální demokraty by volilo 29,3 procenta dotázaných, kteří chtějí jít k volbám a jsou rozhodnuti, komu dají hlas. Jen o kousek za nimi skončila ODS s devětadvaceti procenty. S větším odstupem následuje TOP 09 (13,7 procenta), přičemž do velkého zastupitelstva by se dostala ještě Strana zelených, KDU-ČSL a Věci veřejné.

O průzkumu

Agentura Focus se od 9. do 17. září ptala 742 Brňanů, zda půjdou 15. a 16. října ke komunálním volbám a kterou politickou stranu budou volit.

Vzorek dotázaných obyvatel přesně kopíroval obraz populace oprávněných voličů nad 18 let podle pohlaví, věku, vzdělání a městské části. Statistická odchylka ve výsledcích se pohybuje v rozmezí tří až čtyř procent.

MF DNES přináší exkluzivně první předvolební průzkum toho, jak by mohly dopadnout komunální volby v Brně. Podle něj těsně vyhraje ČSSD, zatímco komunisté se do zastupitelstva nedostanou. Velká část lidí také ještě není rozhodnutá.

Podle politologa Lubomíra Kopečka by takovýto výsledek přinesl hned několik schůdných variant, jak složit dohromady budoucí koalice.

"Je překvapivé, že pravicové strany ODS a TOP 09 mají dohromady takovou sílu. Mohlo by to dopadnout tak, že ČSSD poprvé vyhraje volby, ale paradoxně skončí v opozici," komentoval výsledky průzkumu Kopeček.

Mohla by se tak opakovat situace z minulých komunálních voleb, jen naruby. Tehdy ODS získala nejvíc mandátů, nevyjednala si však podporu menších stran a skončila na čtyři roky v opozici.

Komunisté by poprvé neseděli v zastupitelstvu

Politici zatím nechtějí spekulovat, s kým půjdou do koalice a s kým ne. Všechny strany, které by se podle průzkumu dostaly do zastupitelstva, však odmítly spolupracovat s komunisty.

Robert Kotzian"V žádném případě nebudeme vládnout s KSČM, jinak jsme ochotni jednat se všemi demokratickými stranami. Se zelenými by to vyžadovalo hodně jednání, ale každopádně rozhodovat bude programová shoda," sdělil Robert Kotzian, volební lídr ODS.

Podobně se vyjádřil i současný primátor Roman Onderka (ČSSD). "Koalice se dělají až po volbách, teď o tom nebudu spekulovat. Jediný relevantní průzkum budou pro mě volby 15. a 16. října. Podpis Romana Onderky ale nikdy nebude na koaliční smlouvě s komunisty," uvedl Onderka.

Právě KSČM by podle průzkumu překvapivě nepřekonala povinnou pětiprocentní hranici a nedostala by se do zastupitelstva města (v průzkumu získala jen 3,7 procenta).

"Průzkumy a výsledky se liší. Lidé by se měli poučit z voleb do Poslanecké sněmovny a podle toho se rozhodovat," reagovala na výsledek jednička kandidátky komunistů Helena Sýkorová.

Výsledky průzkumu

Kterým stranám Brňané fandí

jiným stranám 2,3 %
KDU - ČSL 2,6 %
SZ 2,7 %
TOP09 5,5 %
ODS 11,7 %
ČSSD 11,9 %
VV 2,2 %
KSČM 1,5 %
pro konkrétní stranu není rozhodnuto 23,9 %
voleb by se nezúčastnilo 22,9 %
stranu odmítlo uvést 12,9 %

Volby podle rozhodnutých voličů

jiné strany 6,0 %
KSČM 3,7 %
VV 5,3 %
KDU - ČSL 6,3 %
SZ 6,7 %
TOP09 13,7 %
ODS 29,0%
ČSSD 29,3%

Politolog Kopeček příliš nevěří, že by KSČM opravdu ze zastupitelstva vypadla. "V průzkumu se objevuje necelých třináct procent lidí, kteří odmítli uvést, koho budou volit. Mezi nimi bymohlo být hodně těch, kteří dají hlas komunistům," soudí Kopeček.

S výsledky voleb mohou také zamíchat dosud nerozhodnutí voliči. Těch je podle průzkumu téměř dvacet čtyři procent. Je však otázkou, zda se v říjnu dostaví k volbám.

Zdá se, že zlatuškovci bez Zlatušky z politiky zmizí

Děkan fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Jiří ZlatuškaPodle výsledků by také s určitostí nepokračovala rada města v současné podobě. Tým kolem profesora Jiřího Zlatušky, který se nyní bez něj jmenuje Brno 2010, je rozhodnuto volit jen necelé procento voličů.

Další malé partaje v současné radě, zelení a lidovci, podle průzkumu čeká propad přibližně o pět procent. Dvě neparlamentní strany by se však udržely v zastupitelstvu.

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)"Netroufám si to komentovat. Je to předčasné, situace je nyní nepřehledná," podotkl lídr brněnských lidovců Daniel Rychnovský.

Radní Martin Ander se inspiroval v zahraničí a poté prosadil nový fitpark pod ŠpilberkemKandidát na primátora za zelené Martin Ander by takový výsledek bral jako úspěch. "V kontextu čtyřletého vývoje by mě potěšilo, kdybychom potvrdili, že jsme součástí brněnské politické scény," poznamenal Ander.

Za zelenými a lidovci se podle průzkumu tak tak probijí do zastupitelstva ještě nováčci z řad Věcí veřejných.

"Jejich výsledek je poměrně nízký. Nekandiduje za ně žádná výrazná osobnost. Nemají nikoho, kdo je v Brně opravdu známý. Ale nechal bych to zatím s otazníkem," zhodnotil politolog Kopeček.

Kandidátka na post brněnské primátorky za stranu Věci veřejné - Petra QuittováJednička na kandidátce Věcí veřejných Petra Quittová uvedla, že strana by chtěla v komunálních volbách dosáhnout minimálně takového výsledku, jaký měla ve volbách do Poslanecké sněmovny. V těch VV získaly 10,88 procenta.

"Jen tak budeme moci uplatnit nějaký vliv v zastupitelstvu," sdělila Quittová. Další strany, jako je například Suverenita, Zemanovci, Svobodní nebo Česká pirátská strana, podle průzkumu nezískají ani jedno celé procento.

Volební účast až sedmdesát procent

Překvapením průzkumu je vysoká volební účast. Sedmdesát procent dotázaných uvedlo, že v říjnu půjde volit. Z toho 46 % řeklo, že rozhodně přijdou, 23 procent uvedlo, že spíše přijdou.

V minulých komunálních volbách v roce 2006 přitom svůj hlas vhodilo do urny jen málo přes čtyřicet procent oprávněných voličů v Brně.

"Není příliš pravděpodobné, že volit půjde opravdu sedmdesát procent. Mohlo by to být mezi pětapadesáti až pětašedesáti procenty, což je na komunální volby dost. Blíží se to účasti ve volbách do Poslanecké sněmovny. V těch naposledy hlasovalo dvaašedesát procent voličů," zmínil Kopeček.

Podle něho chce jít k volbám více lidí, protože vidí více alternativ, komu hodit hlas, než dříve. "Když je víc stran, které mají šanci dostat se do zastupitelstva, mají pak lidé také větší chuť přijít k volbám," dodal politolog.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Najdete na iDNES.cz