Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SMS jízdenky v Brně už na podzim? Výběrové řízení opět budí pochyby

  10:59aktualizováno  10:59
Brněnský dopravní podnik tiše vypsal nové výběrové řízení na SMS jízdenky. Podle vedení městské firmy budou lidé platit jízdné mobilem už na podzim. První tendr však zablokovali kontroloři z antimonopolního úřadu a i nyní panují pochybnosti.

SMS jízdenky zatím Brňané využívat nemohou (ilustrační foto). | foto: Ota BartovskýMF DNES

Nacvakat do telefonu pár znaků a odeslat. Počkat na doručení SMS jízdenky. Nastoupit do tramvaje. Odjet. V Praze, Ostravě či Plzni je to pro cestující už roky rutinní postup.

V Brně naopak pořád sci-fi. Tendr na SMS jízdenky tu skončil fiaskem, přísné podmínky podle kritiků jasně favorizovaly jednoho uchazeče - firmu Erika. Řešení vedení dopravního podniku?

Původní výběrové řízení po roce tahanic s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže v dubnu úředníci zrušili. V červnu vypsali zbrusu nové. V naprosté tichosti. Na tendr jako první upozornil deník E15.

"Snad již na podzim bude možné si SMS jízdenku v Brně zakoupit," uvedla na dotaz MF DNES mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Dopravní podnik však nové výběrové řízení oproti tomu prvnímu vypsal jako takzvaně podlimitní. Místo předpokládaných 25 milionů korun na čtyři roky tentokrát jejímu výherci slibuje jen 8,5 milionu korun za dva roky. Na soutěž se tak nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. K přihlášení do tendru mohli úředníci vyzvat pouze jimi vybrané firmy.

"Jednoznačnou a hlavní výhodou podlimitního režimu výběrového řízení je rychlost celého procesu. Oslovili jsme trojici firem, které svou nabídku podaly při původním výběrovém řízení," dodala Hailichová.

Konkurence o zakázce nevěděla

Lhůta pro přihlášení už skončila. Aniž by se o novém hledání některé odborné firmy dozvěděly. Nešlo to ani z věstníku veřejných zakázek. Do něj se totiž podlimitní zakázky nezapisují.

"V minulosti jsme se zakázku snažili získat. Ale podmínky byly nastaveny zcela evidentně ve prospěch někoho jiného. O novém výběrovém řízení se dozvídám až nyní. Ale po předchozích zkušenostech mě to nepřekvapuje," reagoval Karel Sasín z brněnské firmy Axima.

"Poptávka byla zveřejněna i na našich webových stránkách od 5. do 28. června," upozornila Hailichová. V podmenu "Veřejné zakázky" sekce "O nás" na webu dopravního podniku už tak nabídka k dohledání není.

To, že v oboru, v němž v Česku působí do deseti firem, dopravní podnik neinformoval více zájemců, kritizují i odborníci.

"Ve svém zájmu měl zadavatel udělat transparentní zadávací řízení, aby dostal větší počet relevantních a konkurenceschopných nabídek. To, že jsou nyní tři, vůbec neznamená, že všechny projdou sítem jednotlivých podmínek. Nakonec může zůstat třeba pouze jeden uchazeč," uvedl Martin Kameník z iniciativy Bezkorupce.

Jména uchazečů jsou tajná

Dopravní podnik před ukončením tendru nechce trojici uchazečů prozradit. Podle informací MF DNES se však nyní rozhoduje mezi nabídkami firem Airtoy, Materna Communications a Erika.

"Z hlediska kritérií to je ještě složitější výběrové řízení než to předchozí, ale někdo nad tím skutečně seděl. Jsou to nejlepší podmínky, co jsem za poslední dobu četl," uvedl předseda představenstva firmy Airtoy Roman Janský.

Představitelé Eriky, která ovládá trh s SMS jízdenkami v řadě dalších měst republiky včetně Prahy, se k tendru vyjádřit nechtěli.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz